Latina učí své mluvčí myslet jinak

Vydání: 2015/5 Latina na ústupu?, 27.1.2015, Autor: Jiří Gračka

Začal ji studovat už v dětství, dnes ji vyučuje a společně s dalšími se snaží latinu dále propagovat. S JIŘÍM A. ČEPELÁKEM z římské Accademia Vivarium Novum hovoříme o živé latině.
 
 
Latina stojí u základů evropské vzdělanosti. Začíná to už u prvního čtení. Ilustrační snímek Tomáš Kutil
 
O latině se mluví jako o mrtvém jazyku. Je dnes latina skutečně mrtvá?
 
Označení jazyka za mrtvý v nás většinou vyvolává představu něčeho, co se přežilo. Největší výhodou latiny je však paradoxně právě to, že je mrtvá a že se nemění. Kdo se ji jednou naučí, získá klíč k pokladům, na kterých stojí naše civilizace – jsou to skvosty antického, středověkého, humanistického i církevního písemnictví, jimiž se často inspirovaly také národní literatury. Proto, jak píše mnichovský profesor Wilfried Stroh, není latina ani „mrtvá“, ani „živá“, ale spíše „nesmrtelná“. Je to jazyk, který už několikrát prožil své znovuzrození, proto je „živý“ také v současnosti. Má totiž co sdělit i dnešnímu člověku.
 
Jak se tato „živost“ latiny projevuje, kde je možné latinu využít?
 
Latina pomáhá při studiu románských jazyků, angličtiny i mateřského jazyka, je základem odborného názvosloví mnoha oborů. To je pravda, zaměříme-li se na okamžitý prospěch, který lze z latiny vytěžit. Její význam však spatřuji i v něčem jiném – v přístupu k pramenům našich civilizačních hodnot, v jejich poznávání a tvořivém rozvíjení. A to nezmiňuji, že se ve své klasické formě od moderních jazyků liší i větším důrazem na sloveso než na mnohdy abstraktní podstatné jméno – v jejím případě tak vskutku platí, že kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem. Latina nás totiž učí myslet jinak.
 
Má vůbec smysl „udržovat při životě“ jazyk, který nemá žádné rodilé mluvčí?
 
Příznivci „živé“ latiny tvoří velmi rozmanitou společnost. Jedni usilují o to, aby se stala moderním jazykem, jiní ji pěstují jen pro své potěšení, mnoho učitelů se tímto způsobem snaží rozvíjet své jazykové dovednosti a zkvalitnit výuku. Mnoho z nich nechápe aktivní používání latiny jako něco samoúčelného, nýbrž jako nejefektivnější prostředek k dosažení vyššího cíle. Chtějí snáze porozumět latinským textům, vést pomyslný dialog s jejich autory i se svými současníky, a tříbit tak myšlení své i svých žáků. A právě to jsou důvody, proč bychom měli dát latině prostor i na našich školách.
 
Jaký je dnes význam latiny v církevním školství i v životě církve obecně?
 
Latinský jazyk je jedním ze stěžejních předmětů nezbytných k poznání kořenů evropské a křesťanské civilizace, k pěstování křesťanských i obecně lidských hodnot. Právě na tom by měly mít zejména církevní školy vážný zájem. V případě katolické církve je to ještě zvýrazněno nezpochybnitelnou úlohou latiny v jejích dějinách a liturgii. Přesto se i v katolickém prostředí setkáme s tvrzením o kyvadle příliš vychýleném k humanitním oborům a nutnosti omezit vyučování latinského jazyka ve prospěch jiných předmětů. Je jistě jednodušší omezit nebo zcela zrušit výuku latiny, než ji rozvíjet tak, aby přinášela ovoce. Je to ale žádoucí? To je výzva pro celou církev, a nejen pro ni.
 
Sám se aktivně zapojujete do činnosti Pražského latinského kroužku, vyučujete latinu na akademii v Římě. Co je posláním těchto institucí?
 
Vzorem pro naši římskou školu se staly soukromé akademie předních humanistů. Jejím posláním je šířit vzdělání založené na dialogu s autory napříč staletími a národy. Proto jako společný jazyk používáme výhradně latinu, případně starořečtinu. Pražský kroužek jsme založili v roce 2006. Jeho cílem je pěstování živé latiny úzce napojené na studium latinských textů a propagace přímé metody výuky latiny, která se v lecčems podobá výuce živých jazyků. Za určitých podmínek totiž může být mnohem efektivnější než jiné vyučovací postupy.
 
Co vás k latině přivedlo a jak vás osobně obohacuje?
 
Má cesta k latině začala v malé vsi, jejíž dějiny jsem sepisoval ještě jako dítě školou povinné. K tomu jsem potřeboval i latinu, která se však na mém gymnáziu nevyučovala, a tak mi rodiče zaplatili kurzy na pražské jazykové škole. Tam jsem potkal učitele, který ve mně vzbudil tak hluboký zájem o tento jazyk, že jsem ho začal studovat i na univerzitě a na zmíněné akademii. Latina je mi potěšením a latinsky psaná literatura studnicí moudrosti, svědectvím o lidstvu i Bohu, o každém z nás.
 
Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Téma

Diskuse

Všemocná latina Zrušený uživatelský účet 30.1.2015 16:36
Re: Všemocná latina Nyvlt 31.1.2015 13:10
Re: Re: Všemocná latina Zrušený uživatelský účet 1.2.2015 01:13
Re: Re: Re: Všemocná latina Nyvlt 1.2.2015 09:11
Re: Re: Re: Re: Všemocná latina Zrušený uživatelský účet 6.2.2015 21:44
Re: Re: Všemocná latina Zrušený uživatelský účet 1.2.2015 01:27
Re: Re: Re: Všemocná latina Nyvlt 1.2.2015 09:16
Re: Re: Re: Re: Všemocná latina Zrušený uživatelský účet 6.2.2015 21:16
Re: Re: Re: Re: Všemocná latina Zrušený uživatelský účet 6.2.2015 21:35
Re: Re: Re: Re: Všemocná latina Zrušený uživatelský účet 6.2.2015 21:55
společný jazyk katolíků Nyvlt 27.1.2015 13:37
pokud se respektoval její technický styl Michal 27.1.2015 22:46
Re: pokud se respektoval její technický styl Nyvlt 29.1.2015 09:19
Re: společný jazyk katolíků Zrušený uživatelský účet 1.2.2015 01:30

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 48 23. – 29. listopadu 2021

Papež žehnal základní kameny k výročí Mendela

Při soukromé audienci v ranních hodinách 17. listopadu, kdy Česko slavilo Den boje za svobodu a demokracii, požehnal papež František tři základní kameny, které budou součástí…

celý článek


Očkujte se, vybízí arcibiskup

K apelům papeže Františka i biskupů mnoha zemí světa, aby se lidé nechali očkovat proti covidu, se připojil předseda ČBK, arcibiskup Jan Graubner.

celý článek


Sladká a tichá adventní zastavení

Mnoho rodičů v těchto dnech vybírá svým dětem adventní kalendář. Volí mezi čokoládou, vánočními příběhy, každodenním tvořením nebo listem dobrých skutků.

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay