Květná neděle v režii mládeže

Vydání: 2008/12 Velikonoce v lidových zvycích, 18.3.2008

Pro velkou část katolické mládeže není Květná neděle jen připomínkou Kristova slavného vjezdu do Jeruzaléma, ale také dnem, kdy se setkává v diecézích se svými biskupy. Mottem pro letošní setkání byl biblický citát, který doprovodí i červencové Světové dny mládeže při setkání ActIv8 na Velehradě: „Dostanete sílu Ducha Svatého, který na vás sestoupí, a budete mi svědky“.

V Litoměřicích začala mládež své setkání už v pátek 14. března koncertem kapely Pranic, po němž následovaly noční křížové cesty do okolí města. Severočeši si podle slov organizátorů zvykli na nestandardní situace a dokázali si poradit i s faktem, že postrádají svého pastýře. „Velké nadšení vzbudilo právě video s pozdravem někdejšího litoměřického biskupa Pavla Posáda natočené při příležitosti jeho vítání v budějovické katedrále,“ prozradil jeden z účastníků Filip Landa. Hlavním bodem setkání se stala přednáška doc. Petra Hacha, který hovořil k mottu: Duch Svatý – dárce života. Z Litoměřic si každý odvezl bílé pírko jako symbol Ducha Svatého.

S OHNĚM DUCHA SVATÉHO
Za novým pomocným biskupem Pavlem Posádem se sjela mládež z celé českobudějovické diecéze. V rámci programu se mladí mohli zapojit například do hovorů o jedinečnosti křesťanství, komunikaci v partnerských vztazích, o životě v Mexiku nebo na Balkáně či o projektu Adopce na dálku. „Společně jsme si připomněli, že svědčit o Kristu není výsledkem naplánovaného programu. Sílu svědčit o Kristu má ten, kdo má v sobě oheň Ducha Svatého,“ zdůraznil mladým lidem biskup Posád.
V olomoucké arcidiecézi se po roce střídá celodiecézní setkání s těmi v jednotlivých děkanátech. Druhá varianta přišla na řadu právě letos. Například mládež olomouckého děkanátu se sešla v Brodku u Přerova, odkud křížovou cestou putovala do Dubu nad Moravou. Tam na ně po slavnostním uvítání čekaly přednášky (např. na téma Řeholní život s Duchem Svatým či Jsem ráda, že budu umírat tady aneb Jak se umírá v hospici), povídání řeholníků o misiích, velká hra a na závěr mše svatá.
Brněnskou katedrálu zaplnily dva tisíce mladých. Po úvodní katechezi biskupa Vojtěcha Cikrleho se účastníci rozešli do dvaceti kostelů a sálů centra města. Vedle duchovních témat se hovořilo o chování křesťana v politice, v podnikání, nebo v kontaktu se světem médií nebo o zasvěceném životě.

OD ČLOVĚKA K ČLOVĚKU
V Plzni zahájili oslavy 23. Světového dne mládeže křížovou cestou centrem města. Letos se k mladým lidem přidala i řada obyvatel západočeské metropole. „Na setkání upozorňovaly už několik týdnů předem plakáty v tramvajích,“ prozradil Petr Blažek z plzeňského diecézního centra mládeže. S přednáškou o Duchu Svatém přijel do Plzně P. Vojtěch Kodet. „Když budete mluvit bez Ducha, budou nad vámi lidé leda tak kroutit hlavou. To budou, i když budete mluvit z Ducha Svatého. Ale jiným způsobem!“ ubezpečil P. Kodet. I v Plzni byla připravena celá řada workshopů a skupinek. Mše svatá s průvodem s ratolestmi byla letos ozvláštněna způsobem, jakým byly k oltáři „dopraveny“ obětní dary. „Mladí lidé je posílali z posledních lavic od člověka k člověku až k oltáři,“ vysvětlil Petr Blažek. Všichni pak také dostali od biskupa Františka Radkovského dárek: hliněné kříže.
Do Hradce Králové přijelo více než 800 mladých lidí. Připravené pro ně byly rozmanité přednášky, diskuse, svědectví, novinky i pohyb. Hlavně dívky zaujala Jitka Křišťáková s teorií i praxí oblékání, vizážistiky a líčení. P. Jiří Pešek ve svém workshopu „Mobil, PC, net – zblbne tebe hned!“ hledal způsoby, jak využívat komunikační technologie. Po bohoslužbě v katedrále dostal každý účastník jednu zápalku jako symbolickou výzvu, aby svým životem zapálil pro Krista alespoň jedno další srdce.

S PŘEDSTIHEM
Už o týden dříve než v jiných diecézích putovalo na osm stovek mladých lidí hustou mlhou na setkání mládeže ostravsko-opavské diecéze ve Stonavě. Součástí bohatého programu byla i „cesta do čtyř směrů“. Pořadatelé vytvořili žlutou, modrou, červenou a bílou skupinu, na něž postupně čekal duchovní, občerstvující, vzdělávací i zábavný program.
Oslava Světového dne mládeže v pražské arcidiecézi proběhla letos poprvé také o týden dříve – 8. března. Uskutečnila se na obvyklém místě v kobyliském Salesiánském divadle. Mezi mladé lidi přijel i kardinál Miloslav Vlk, který vedl dopolední skupinku „Život po životě“ a odpoledne celebroval mši svatou.
(Podle zpravodajů)


Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 16 13. – 19. dubna 2021

Co nám covid dal a vzal

Jak se pandemie podepisuje na životě církve a samotných věřících? Přibylo online přenosů bohoslužeb, na řadě míst se lidé aktivněji zapojili do služby.

celý článek


Oltář z Brna se stěhuje do Říma

Minulou středu byla zahájena demontáž obětního stolu v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově. Poté 1,1 tuny těžký oltář, jehož autorem je řezbář, sochař…

celý článek


Pastorace je možná i ve virtuálním světě

Originální způsob, jak se i za pandemie setkat s dospívajícími ze své diecéze, nabízí mohučský biskup Peter Kohlgraf. V neděli 18. dubna odpoledne se za nimi vydá do online…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay