Kudy do historie? Cestou zpět
Vydání: 2017/45 Papež: Pane, už nikdy válku, 7.11.2017, Autor: Karolína Peroutková
Příloha: Doma
Vezměme děti na klín i do náruče k vlastním hodinám dějepisu. Vyprávějme si a ukazujme. Bude to bavit ty malé, starší, ale i vzpurnou mládež.
Jak takový voják na frontě 1. světové války musel toužit po svobodě i míru. Snímek archiv Martina Bělánka
Těm nejmenším trpělivě vyprávějme pohádky, kde dobro vítězí nad zlem a kde být prolhaným se nevyplácí. To je to nejdůležitější sdělení a poselství, které není radno obejít. Těm starším, kteří už se vytahují nad Karkulku a vlka, můžeme otevřít Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí od autorky Lucie Seifertové, která historii naší země zpracovala do devítimetrového leporela. Jde o knihu pro celou rodinu, kdy zdálky i zblízka můžeme sledovat minulost naší země – od života pravěkých lovců až po prvotní nadšení z kapitalismu. Děti zaujme komiks, nás fakta, nadsázka a ironie.
Tato kniha se stala podkladem pro výborný animovaný seriál České televize Dějiny udatného českého národa. Vypráví Jiří Lábus a seriál je volně dostupný na internetu: http://dejiny.ceskatelevize.cz/211543116230095/.
Jak bych se zachoval já?
Starším dětem – tedy už dospívajícím mladým lidem – můžeme vybrat příběh z jedinečných portrétů lidských osudů z cyklu Paměť národa. Najdeme zde svědectví pamětníků významných dějinných událostí 20. století. Jsou tu audionahrávky s fotografiemi, dopisy či deníky .
Paměť národa vybízí k poznávání podstaty totalitních režimů a také zkoumání motivů jednotlivců, kteří se ocitli v mezní situaci. Příběhy jsou řazeny do epoch (Druhá světová válka, Před puštěním železné opony, Padesátá léta aj.) nebo kategorií (Církve a náboženská společenství, Holokaust, Komunismus, Političtí vězni aj.). Celou databázi, kterou spravuje sdružení Post Bellum ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a Českým rozhlasem, najdete na www.pametnaroda.cz.
Těm, které nebaví být „jen“ v roli naslouchajícího a ocenili by jiný úhel vhledu do příběhu, nabídněme vzdělávací aplikace Ústavu pro studium totalitních režimů. Jeden příklad za všechny: Historie 1950: Příběhy jednoho zázraku. Nenabízí jasné odpovědi, ale otevřené otázky: Kdo stál za pohybem kříže v číhošťském kostele? Kdo nese odpovědnost za tragickou Toufarovu smrt? Účastníci pátrají po stopách minulosti a přijímají přitom herní role. Zkoumají prameny perspektivou novináře, politika, právníka či vyšetřovatele. Dostupná je na www.dejepis21.cz/historie-1950.
Unikátním ztvárněním českých dějin jsou také knihy, za nimiž stojí spisovatel Pavel Kosatík. Komiksová série Češi nabízí devět nejdůležitějších historických příběhů zpracovaných v devíti odlišných výtvarných pojetích. Každá část je originálním zpracováním jedné klíčové etapy moderních dějin naší země – od vzniku Československa (1918) až po okamžik, kdy se Československá republika rozpadá (1992).
Na tento počin pak navazuje neméně zdařilý projekt České televize České století, který představuje sérii autorsky zpracovaných televizních dramat. Ty se vracejí ke klíčovým událostem českých dějin z pohledu jejich hlavních aktérů. Celý cyklus je volně dostupný na webu České televize. K blížícímu se výročí sametové revoluce doporučujeme díl Poslední hurá.
Posaďme si ratolesti na klín a povídejme si. Alespoň pro tuto chvíli. Povyrosteme s nimi.
KAROLÍNA PEROUTKOVÁ
Sdílet článek na: