"Kritici zákona o narovnání dělají obstrukce"
Vydání: 2008/24 Nezavírejme oči před prostitucí, 10.6.2008, Autor: Jiří Macháně
Minulé úterý se poslanci ODS Vlastimilu Tlustému podařilo spolu s další- mi dvěma stranickými rebely vyřadit z jednání sněmovny zákon o narovnání státu s církvemi. Prosadil také, aby se sněmovna zabývala zřízením komise, která bude normu zkoumat. O vyjádření k současné situaci jsme požádali předsedu ČBK arcibiskupa Jana Graubnera.Co říkáte na aktivitu tria rebelů z ODS, kteří přijetí zákona zřejmě na dlouhou řadu měsíců zablokovali?
Jde o vnitřní boj ve straně, který nemáme možnost ovlivňovat. Kritici nepřišli s žádným návrhem a dělají jen obstrukce. Navržení parlamentní komise, které má způsobit jen odložení vládního návrhu, nemá smysl. To, co navrhovatelé žádají od této komise, má přece dělat parlament v rámci legislativního procesu – tedy ve druhém čtení.
Budou církve nějak reagovat?
Nezávisle na situaci v parlamentu budou církve pokračovat ve vysvětlování problematiky na různých rovinách. Z více znamení je vidět, že se veřejné mínění pozitivně posouvá, ale jeho ovlivňování nemůžeme nechat jen na lidech smýšlejících proticírkevně. To je nelehký a dlouhodobý úkol. Zůstane-li dosavadní způsob financování církví, budeme důsledněji vyžadovat plnění povinností ze strany státu. Například dle zákona 218 o financování církví je stát povinen platit cestovné duchovních, ale nedává na to od roku 1990 ani korunu.
Jaký je váš osobní dojem z dosavadního vývoje? Má stávající návrh ještě šanci?
Vyjednaný kompromis je pro stát hodně výhodný. Nebude-li přijat, bude to jen potvrzením, že parlamentu nejde o prospěch státu, ale o partikulární mocenské zájmy a my jsme jen nástroj k jejich bojům. Konečně je to důsledek voličské odpovědnosti. Sdílet článek na:
Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články