Křesťané podpořili kubánské disidenty

Vydání: 2014/13 Neslyšící budou mít vlastní Bibli, 26.3.2014, Autor: Tomáš Kutil

Křesťané z různých církví se minulý týden sešli v centru Prahy, aby podpořili kubánské disidenty. Především Ženy v bílém – manželky politických vězňů, které bojují za jejich svobodu. Vyjádřili též svůj nesouhlas s okupací Krymu.

Kubánské disidenty podpořili pochodem v centru Prahy (zprava) předseda Ekumenické rady církví Daniel Fajfr, jeho předchůdce Joel Ruml a biskup Václav Malý. Snímek autor

Bílé balonky, deštníky, několik transparentů. Nešlo o žádnou hlasitou demonstraci s vykřikováním hesel, nýbrž o poklidné, ale o to působivější vyjádření podpory kubánským disidentům. Akci pořádala Českobratrská církev evangelická, nicméně ji zahájilo požehnání katolického biskupa Václava Malého. „Chtěl bych tímto způsobem vyjádřit alespoň solidaritu s těmi, kdo tam usilují o lidskou důstojnost,“ uvedl k tomu pro KT biskup Malý. Kubu navštívil v roce 2003 a získal zde řadu přátel. Každý rok ho některý z nich navštíví. Kvůli bezpečnosti se ale tyto návštěvy ohlašují jen několik dnů předem a biskup Malý o nich veřejně nemluví. Situace na Kubě se podle něj mění jen pomalu. „Směrem k občanské svobodě vidím tamní situaci jako stagnaci. Podoba represí se pouze změnila. Už se nezavírá na mnoho let, protože to vyvolávalo ve světě velké protesty, přibylo ovšem každodenní šikanování – krátkodobá zatčení, sledování, problémy v práci. Za komunismu jsem to mnoho let zažíval, a tak vím, jak to dokáže znepříjemňovat život,“ doplnil Václav Malý.

Akce na podporu Žen v bílém se zúčastnil i Mons. Tomáš Halík. „Režim na Kubě má stejně jako ostatní komunistické režimy špinavé a krvavé ruce,“ zdůraznil Mons. Halík. Současná situace se tam podle něj v mnohém podobá období normalizace v Československu. Represe už sice nejsou tak rozsáhlé, ale podle držitele Templetonovy ceny toto období ničí především morální klima v celém národě.

Na nedalekém pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora se objevil transparent proti okupaci Krymu – a také ji Mons. Halík ve své řeči ostře odsoudil: „Jsme překvapeni a hluboce znepokojeni, že se do Kremlu vrací duch Stalina a Brežněva. Protestujeme i proti agresi na Ukrajině a stojíme po boku všem, kterým jde o právo, svobodu a spravedlnost.“

Účastníci akce poté přešli Karlův most a v kostele sv. Tomáše na Malé Straně prožili ekumenickou bohoslužbu.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay