Křesťan má být solí. I v politice

Vydání: 2021/40 Svatováclavská bazilika v novém, 27.9.2021

Již brzy budeme volit nový parlament a vládu. Jak by se měl křesťan nejen k nadcházejícímu hlasování postavit? Jdou politika a víra dohromady?

 
K veřejným problémům se vyjadřuje i papež František. Často musí jednat i s politiky, třeba s italským premiérem Mariem Draghim. Snímek Profimedia

Politika je svět obtížných vyjednávání a kompromisů. Prostor, kde ne všichni hrají čistě a kam často vstupují lidé s mocenskými choutkami nebo snahou se obohatit. Rozhodně to ale neznamená, že by měli věřící sledovat veřejné dění jen z bezpečného zákrytu. V nedávné encyklice Fratelli tutti (Všichni jsme si bratry) o tom ostatně mluví také papež František. Vstup do politiky podle něj může být konkrétním projevem milosrdné lásky, pokud má vést k narovnání nespravedlností nebo podpoře přehlížených.

Neklamat, ale sloužit ostatním

Když se politika stane službou, může lidem otevírat nové cesty k organizování a vyjadřování. Musí se ale dělat „nejen pro lidi, ale s lidmi“, jak letos v dubnu kladl papež na srdce účastníkům konference nazvané „Politika zakořeněná v lidu“.

Pokud si někdo i přesto myslí, že svět vysoké i komunální politiky není pro věřícího člověka vhodný, nebo se dokonce štítí jít volit, jezuita a vězeň obou totalitních režimů P. Adolf Kajpr by mu to osvětlil. Ve svých článcích věřící pravidelně povzbuzoval, aby se o věci veřejné zajímali. Věděl, že člověk pevně zakořeněný v evangeliu může společnosti dát skutečně mnoho.

„Hledat neúnavně způsob, jak by všichni mohli žíti co nejlidštěji, být upřímným pomocníkem k dosažení tohoto cíle, dosahovat jej sám u sebe tím, že ostatním sloužím, že nevykořisťuji ostatní svou pánovitostí, že je nesnižuji tím, že je po případě krmím nepravdivými programy a nadějemi. Že je zkrátka upřímně všechny považuji za lidi, a ne za stádo. To jest hlavní ctnost demokratického politika,“ psal P. Kajpr po válce v listu Katolík. Další myšlenky kněze, jehož beatifikační proces nedávno završil diecézní část, připomene ve svém příspěvku jeho vicepostulátor a teolog Vojtěch Novotný.

Svatí politici

Na to, jak se může v politické praxi projevovat víra, odpovídá senátor Pavel Fischer. Pro další příklady jsme sáhli do nedávné evropské historie: Jak se víra projevovala například v životě a díle iniciátorů sjednocené Evropy Roberta Schumana či Alcida De Gasperiho?

KAREL PUČELÍK, ONDŘEJ ELBEL

 

 

 


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články



Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay