Kostely lákaly k utišení ducha i žízně

Vydání: 2023/23 Rekordní Noc kostelů se Santinim, 6.6.2023, Autor: Radek Gális

Příloha: Diecézní zpravodajství - Českobudějovická diecéze

Varhanní souboj mistrů, Svatováclavský kvíz či ochutnávka košer vín. Při Noci kostelů návštěvníci v pátek využili pestrý program v některém ze 150 církevních objektů.

Z Noci kostelů v Klokotech. Snímek archiv farnosti

V Českých Budějovicích se kromě katedrály otevřel např. kostel sv. Vojtěcha. Program po mši sv. zahájilo vyzvánění zvonů a po něm vyprávěl Petr Reitinger o historii čtvrti a kostela. Marie Benešová četla úryvky z knihy In sinu Jesu v rámci bloku duchovní četby, prokládaného moderní křesťanskou hudbou. Lidé mohli zapálit svíčku za zemřelé, občerstvit se v kavárně a děti si zahrát hry.

V tichosti s Bohem

Na Klokotech zahájil Noc kostelů hlahol zvonů. Zpíval dětský soubor Sboráček, následovala prohlídka i hudebně–poetické pásmo „… hořím nadějí, že věci, které se nedějí, se stanou…“ v podání hudebního ensemble Quodlibet. „Mnozí se přišli jen podívat, zapálit svíčku a zavzpomínat na blízké,“ řekl organizátor Petr Peroutka. „Jiní se přišli zklidnit či v tichosti pohovořit s Bohem o starostech a radostech. Závěrečné požehnání přítomným a městu bylo krásnou tečkou a poděkováním,“ dodal.

Živo bylo i ve Strakonicích a okolí. Hlavní program se konal v kostele sv. Prokopa. Objevy, které přinesly renovace, představil farář Roman Dvořák, varhanářské dílo a nástroj prezentoval Peter Nožina. Program uzavíraly půlnoční chvály vedené farní kapelou Nestrach. Ve Štěkni nabídl tříhodinový program prohlídku, varhanní hudbu i meditaci. V poutním kostele sv. Anny u Kraselova navštěvníky provázela Blanka Madová a varhany zde rozezněl Radek Rejšek. Mnozí využili čas k prohlídce zajímavého místa s překrásnými výhledy, protože kostel je otevřen jen při sezonních bohoslužbách.

V Písku byly otevřeny tři kostely, kde se lidé při prohlídkách např. dozvěděli, co obnáší příprava liturgie či kam se vylévá svěcená voda. Na programu byla hudba, přednášky i hry pro děti. „Do pořádání akce se zapojili lidé z rozmanitých společenství a skupin, které ve farnosti jsou, a věřím, že kostel představili nejen jako památku či místo určené k poslechu dobré hudby, ale hlavně jako společenství živé církve,“ zdůraznil P. Viktor Jaković.

Kostelní nádobíčko

Také v Jindřichově Hradci se otevřely tři kostely, dva katolické a jeden evangelický. Chrám Nanebevzetí Panny Marie navštívilo 500 osob, kde mohly prožít mši sv. s proboštem Ivo Prokopem za hudebního doprovodu chrámového sboru Adama Michny. Připravena byla výstava Kostelní nádobíčko. Následoval koncert tří varhaníků pod názvem Varhanní souboj mistrů. „Večer uzavřela ochutnávka židovských pokrmů a košer vín v přízemí proboštství,“ dodala organizátorka Věra Kubátová. V kostele sv. Václava byl nachystán Svatováclavský kvíz pro hravé a skautská hra.

RADEK GÁLIS
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 40 3. – 9. října 2023

Za sv. Václavem i do Vatikánu

Mší sv. ve vatikánské bazilice, procesím k tamnímu oltáři sv. Václava s modlitbou za vlast a zpěvem svatováclavského chorálu uctili patrona české země v den jeho slavnosti…

celý článek


S čím odjíždíte na synodu?

Ve Vatikánu začíná generální shromáždění biskupské synody o synodalitě (4.–29. října). Zeptali jsme se několika účastníků, co od synody očekávají a v čem vidí svou roli.

celý článek


Quo vadis, křesťanské Slovensko?

Slovensko má za sebou mimořádně vyhrocenou kampaň, které se nevyhnuly ani vulgarity a násilí. Příští týdny ukážou, zda se společnost dokáže vůbec na něčem shodnout.

celý článek


Malí formují celé společenství

Dělit při mši svaté program pro děti a dospělé, aby z toho obě skupiny „něco měly“, nikdo „nerušil ani „nebyl rušen“, anebo je ponechat pohromadě? Na výhody…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay