Kostel pod navážkou a sedm dalších farností

Vydání: 2010/1 Bedřich Fučík, 30.12.2009, Autor: Aleš Palán

P. Stanislav Jonášek je administrátorem osmi farností v Teplicích a nejbližším okolí. „Prostředky dáváme tam, kam je nejvíc třeba; nerozlišujeme, který kostel si na to vydělal. I tímhle způsobem se snažíme propojovat jednotlivé farnosti, které spravujeme,“ říká.

Nejméně práce – konkrétně vůbec žádná – je v Radovesicích. Je to farnost, která má dosud své IČO, ale je kompletně zasypána výsypkou z povrchového dolu. I kostel je pod zemí, zhruba dvacet metrů hluboko. „Viděl jsem fotku, jak rypadlo sype hlínu přímo na kostel,“ vzpomíná kněz. Na finančním úřadě vedl dokonce diskusi o tom, jestli má za ne- existující farnost dávat daňové přiznání – byť s nulovými čísly. Nakonec úředníci svolili, že se v tomto případě předkládat nemusí. Na samotném území Teplic jsou tři farnosti: sv. Jana Křtitele, Trnovany a Šanov. A pak ty venkovské: Modlany, Světec u Bíliny, Kostolaty pod Milešovkou a Křemýž. I když se na některých místech slouží mše svatá jen třeba třikrát do roka, všechny kostely vyžadují náklady na základní opravy či platby bezpečnostní agentuře za ostrahu. „Jen ten kostel v Radovesicích je zabezpečen skutečně dobře,“ zdvihne P. Jonášek koutky úst v hořkém úsměvu. Jako farnost se probouzí Modlany, kde vzniklo občanské sdružení Přátelé Modlanska, konají se tu adventní koncerty, tříkrálové požehnání či pouť ke sv. Apolináři. Loni byla na kostele opravena střecha, takže voda už neteče přímo na kůr. Ve vytápěné místnosti na faře se slouží mše svatá každou neděli; těch osm deset věřících se tam pohodlně vejde. Na půlnoční se zde ale zaplní celý kostel, do venkovského kostelíka tradičně chodí i mnozí obyvatelé Teplic. Do Kostomlat jezdil pater František do loňského jara, kdy zde zemřela poslední věřící. O kostel se teď stará muž, který koupil zdejší faru a chrám vnímá jako historické centrum a památku. „V Kostomlatech musíme začít úplně od začátku,“ je si vědom zdejší administrátor. Ve Světci se slouží každou neděli, chodí tam i věřící z Hostomic, celkově se zde sejde okolo patnácti lidí. V Křemýži se slouží jen o velkých svátcích, v místě není ani jeden věřící. Vzrostlé lípy zde doslova trhaly zdi ohradní zídky, a tak musely být pokáceny. Teplické farnosti se od sebe trochu liší, ale salesiáni se je snaží propojovat. „Když byla třeba poutní slavnost v děkanském kostele, zrušili jsme bohoslužby v okolních kostelech, aby mohli přijít všichni. Lidé to přijali pozitivně, dlouho se neviděli a teď byli překvapeni, kolik je ještě v Teplicích věřících,“ uvádí Stanislav Jonášek. Ve třech teplických kostelech se v neděli sejde zhruba 330 věřících. Na postní a adventní duchovní obnovy, které jsou společné pro celé město, se hlásí kolem čtyřiceti lidí.

Lázeňští hosté

Do děkanského kostela chodí zejména starší lidé a lázeňští hosté. V Šanově je lidí méně, ale je zde i pár rodin s dětmi. A Trnovany? Tam je věřících na teplické poměry nejvíc a jsou nejmladší. „Na bohoslužby tam jezdím od roku 2001. Začal jsem zde při nedělních bohoslužbách promlouvat více k dětem a dnes tu máme deset ministrantů a několik věřících rodin. Jednou za čtrnáct dní je rytmický doprovod ke mši svaté, který se střídá s doprovodem varhanním. V kapele hrají rodiče a už se přidávají i někteří z řad naší mládeže. Starší farníci říkají: je dobře, že to děláte, my umřeme a někdo tady po nás zůstane dál. A ten větší kravál jednou za čtrnáct dní vydržíme,“ směje se pater Stanislav. Loni oslavil trnovanský kostel sto let od svého vysvěcení. Byla vybudována sakristie, sociální zařízení, odvodněna půlka kostela, byla dokončena prosklená zimní kaple. Spousta aktivit se odehrává na teplické faře. V Sedmikrásku se schází maminky s předškoláky. Na náboženství chodí okolo čtyřiceti dětí a k prvnímu svatému přijímání přijde ročně šest sedm dětí. V Teplicích funguje společenství biřmovanců, společenství mladých, modlitební setkání žen, fatimský apoštolát… V létě tradiční prázdninové tábory. Živou záležitostí je i partnerství s německou farností Volkach. Na začátku lázeňské sezóny chodí katolický kněz spolu s pravoslavným žehnat termální prameny. Salesiáni otevřeli vyhlídku z věže kostela, součástí prohlídky kostela je i návštěva krypty. Předloni proběhl první farní ples a v loňském roce první ročník festivalu křesťanských rockových písní Tepfest. O dalších aktivitách je možné se dočíst ve farním zpravodaji nebo na internetu.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 34 16. – 22. srpna 2022

Festival plný radosti z víry

Celostátním setkáním mládeže v Hradci Králové provedl příběh sv. Pavla. „Vstaň! Udělám z tebe svědka toho, co jsi viděl,“ znělo motto týdne.

celý článek


Kardinál Czerny navštívil Osvětim

Někdejší nacistický vyhlazovací tábor v Osvětimi navštívil s delegací polských biskupů kardinál Michael Czerny 9. srpna – v den 80. výročí smrti sv. Terezie Benedikty od Kříže.

celý článek


Zažehnout oheň poznávání

Na univerzitě, v klášteře, farním pastoračním centru nebo u počítače. Vzdělávat se dá skoro všude. S novým školním rokem se rozbíhají některé pravidelné kurzy.

celý článek


Nebát se psát vlastní příběh

Ti starší z nás pamatují mnohé. Příběhy radostné i ty jiné, zkušenosti draze zaplacené, momenty, o kterých se jen těžko mluví. Jak se ale o nich dozvědět, když babička…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay