Kontakt nemoci s psychikou

Vydání: 2004/50 Předvánoční domov, 8.12.2004, Autor: Aleš Palán

Příloha: Doma

O tom, kdy vlastně začíná nemoc, jsme si povídali s psychologem a autorem řady odborných a populárních knih PhDr. Jaro Křivohlavým CSc.

 

Nakolik podle vás duchovno podmiňuje naši psychiku a nakolik ta pak ovlivňuje fyzické zdraví? Projeví se tedy nemoc nejdříve v oblasti duchovna?

Nerad bych používat termíny, které směřují rovnou ke kauzalitě, ale řekl bych to obráceně: člověk, který v životě směřuje po nadějeplné cestě, má větší předpoklady k tomu, aby těžkosti - i ty zdravotní - snáze zvládal. Dneska se hroutí spousta podnikatelů, na kardiologických odděleních jim dělají by-passy, ale jejich problém vznikl daleko dřív: v okamžiku, kdy růst zisku svého podniku zařadili ve svém životě na prvé místo. Lidé, kteří se psychologií zdraví zabývají z gruntu, tvrdí, že každá nemoc má svůj kontakt s psychickou oblastí. U některých nemocí je to velmi výrazné: všechny takzvané civilizační nemoci - například nemoci srdce, ale i rakovina - mají co do činění se stresem. Lékaři se takovému spojení mnohdy brání, nevědí si s tím totiž rady – já jsem 25 let pracoval v Ústavu pro školení lékařů a tohle do nich „cpal“. Před sto lety umíralo na infekční nemoci 80 % lidí, dneska nám infekce dělají maximálně 7 % úmrtí. Ale skoro polovinu mají na svědomí kardiovaskulární choroby. Tady nevystačíme s medicínou prášků a injekcí. Prevence vede přes životní styl a psychiku. Životní styl se neprojevuje jen tím, že neležím, nýbrž že chodím, a také tím, kam chodím.

 

Jak to myslíte?

Často jsem přednášel pro techniky, kteří mi říkali: „Hele, my víme, co je materiální, ale nevíme, co je to duchovní.“ Právě pro ně jsem si vymyslel podobenství s autem. Auto má součástky, ze kterých se skládá - i člověk má své součásti, o kterých by nám nejlépe řekli anatomové. V autě sedí řidič, který ho ovládá, zná mapu a dopravní předpisy -  což je psychika člověk. A pak jsem nechal mechaniky hádat, kde je v tom přirovnání k autu oblast duchovní. Je to směr, určení, cíl cesty, po které auto jede.

 

Napsal jste Psychologii zdraví i Psychologii nemoci. Konvenční medicíně se někdy vytýká, že léčí nemoci, a ne člověka. Naopak ve staré Číně byli lékaři dokonce placeni za to, když byl pacient zdravý.

Vtip je v tom, že máme až příliš zaběhané termíny: když se řekne nemoc, lékař jí hned přiřadí tříciferné číslo ze seznamu chorob. On prostě musí vždycky něco najít. Stejně je to, když někdo zemře: žádný doktor dnes nenapíše, že pacient zemřel, protože neměl pro co žít. V Psychologii nemoci jsem se pokusil ukázat, co se vlastně v člověku děje, když se propadá do nemoci. Před patnácti lety zjistili ve Švédsku, že existuje obrovský – až pětinásobný - rozdíl výskytu rakoviny mezi ženami, kterým zemřel manžel, a těmi, jejichž muž ještě žije. Lékař si všimne jenom oné rakoviny, ale širší pohled mu chybí: to, že vdova se dostala do životní situace, která má zjevně s rakovinou něco společného.

Tedy manželství jako lék na rakovinu?

Je třeba vidět celý kontext. Nemocné ženy se termín nemoc začíná týkat předtím, než se objevují první rakovinové buňky. Samotnému stresu ze ztráty blízkého člověka není možné zabránit – do něj se může dostat každý – ale tady jde o to, jak se stresem zacházet.

 

Jak své poznatky aplikujete v osobním životě?

Každý den ráno cvičím, hodně chodím, jezdím na kole. Snažím se dbát na stravování, studuju, píšu, přemýšlím - nechci mít hlavu jen k tomu, abych měl kam posadit klobouk. Manželku někdy dráždím tím, že si ve chvíli odpočinku třeba vezmu matematiku a počítám si anebo sáhnu po učebnici harmonie a harmonizuji skladby. Snažím se pochopitelně nezakrnět ani v oblasti duchovní.

Sdílet článek na: 

Sekce: Doma, Přílohy, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 34 16. – 22. srpna 2022

Festival plný radosti z víry

Celostátním setkáním mládeže v Hradci Králové provedl příběh sv. Pavla. „Vstaň! Udělám z tebe svědka toho, co jsi viděl,“ znělo motto týdne.

celý článek


Kardinál Czerny navštívil Osvětim

Někdejší nacistický vyhlazovací tábor v Osvětimi navštívil s delegací polských biskupů kardinál Michael Czerny 9. srpna – v den 80. výročí smrti sv. Terezie Benedikty od Kříže.

celý článek


Zažehnout oheň poznávání

Na univerzitě, v klášteře, farním pastoračním centru nebo u počítače. Vzdělávat se dá skoro všude. S novým školním rokem se rozbíhají některé pravidelné kurzy.

celý článek


Nebát se psát vlastní příběh

Ti starší z nás pamatují mnohé. Příběhy radostné i ty jiné, zkušenosti draze zaplacené, momenty, o kterých se jen těžko mluví. Jak se ale o nich dozvědět, když babička…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay