Knoflíková válka a spol.

Vydání: 2004/33 Mladí křesťané na módní vlně, 31.8.2004

Letně filmové školování v Uherském Hradišti
První srpnovou neděli skončila v Uherském Hradišti jubilejní 30. Letní filmové škola (LFŠ). Již tradiční desetidenní maratón (po karlovarském festivalu druhé největší prázdninové setkání milovníků filmového umění) je však ve skutečnosti o deset let starší. První letní filmový seminář se uskutečnil už v roce 1964 v jihočeských Čimelicích. Současný název tato akce získala až v rámci normalizačního zásahu roku 1975 a svou dnešní téměř „kultovní“ podobu si tato zpočátku přísně uzavřená akce vybudovala až na začátku 90. let po přestěhování do Uherského Hradiště.


Po loňských hlavních tématických celcích Film a básník a Film a smrt se letošní LFŠ vrátila do dětství. Film a dětství a Film a pohádka, to byly hlavní pilíře letošního programu. Ovšem je nutno konstatovat, že zejména zde tkví mnohá úskalí: stejně jako loňská smrt, i dětství je v nejrůznějších podobách přítomno prakticky v každém filmu. A výběr filmů se pak lehce stával předmětem diskusí a kritiky. Přesto kromě připomenutí některých všeobecně známých a klasických dětských filmů se i zde setkáváme s příjemnými překvapeními.

KDYBYCH TO BYL BÝVAL VĚDĚL...
Z „živé klasiky“ zmiňme, že pořádající Asociace českých filmových klubů uvádí znovu do kin francouzskou Knoflíkovou válku, kterou pod režijním vedením Yvese Robertse svedli Lovreňáci a Velraňáci už v roce 1961. „Kdyby jsem to byl býval věděl, tak bych sem nechodil,“ mohou tedy konstatovat i další generace diváků, jejichž vlastní „knoflíková válka“ bude v současné době podle režiséra méně romantická a mnohem tvrdší.

Do Uherského Hradiště sice nedorazil šestačtyřicetiletý íránský režisér Majid Majidi (údajně kvůli neschopnosti českých úředníků v Teheránu udělit mu vízum), ale jeho snímky o neradostném dětství přesto zapůsobily prostotou i silou výpovědi. Například ústřední postavou dramatu Barva ráje z roku 1999 je nevidomý chlapec. Osmiletý Mohammad čeká na svého otce, který ho má vyzvednout z teheránského institutu pro nevidomé, ale ten by ho nejraději vůbec neodvezl. Manželka mu zemřela, osobní život se mu zhroutil, má problémy zajistit si obživu a břímě v podobě chlapce, který se o sebe nedokáže sám postarat, ho ničí. Teprve tragické důsledky toho, že chlapce odebral i z péče staré babičky, ho smiřují s jeho údělem a slepým synem. Česká televize tento působivý snímek sice nedávno uvedla ve svém Filmovém klubu, ale v tak pozdních hodinách, že nemohl oslovit širokou veřejnost, jak by si zasloužil.

MALÝ REPORTÉR
Na LFŠ naopak zavítal bez problémů ze sousedního Polska pětašedesátiletý dokumentarista Marek Lodzinski. Z jeho tvorby mě nejvíce zaujal čtyřicetiminutový dokument z roku 1995 Všechno se může stát. Autor tehdy vzal svého šestiletého synka Tomka do parku, kde tráví své dny staří lidé, a nechal ho s nimi promlouvat. Jak při následné besedě vysvětlil, s kameramanem, který disponoval objektivem schopným zachytit obraz na velkou vzdálenost, vybavili chlapce mikrofonem a vyslali ho „do terénu“. Chlapec pak svým zpovídaným „objektům“ vysvětlil, o co jde, přisedl si k nim a dal se s nimi do hovoru. Přesně tak, jak to dokáže jen dětská nevinná duše. Vznikl nesmírně lidský snímek o životě, v němž se v souladu s názvem může stát všechno - třeba se i klidně dožít 120 let. Jak autor vzpomínal, zapůjčení objektivu i zvukového zařízení bylo nesmírně nákladné, a tak měli na natočení filmu jen týden. Ke konci byl chlapec svými „hovory“ s lidmi tak vyčerpaný, že už se mu do parku moc nechtělo. Ale již pár dní po skončení se dožadoval, aby si se svými stařečky a stařenkami mohl jít znovu popovídat. Bez ohledu na film.

Naopak nelítostný pohled na drsné dospívání bez otce a na to, co se stane, když se nečekaně po mnoha letech vrátí, přináší ruský film Návrat. V Hradišti osobně přítomný jednačtyřicetiletý Andrej Zvjagincev se zatvrzele bránil interpretaci svého filmu, v němž otec donutí své dva syny k drsnému výletu, při němž sám zahyne. Vlastní interpretaci si ostatně může vyzkoušet samotný divák, protože tento vítězný snímek z loňského benátského festivalu je ozdobou programu českých Filmových klubů.

MONTY PYTHON, STOPPARD A JINÍ
Letošnímu ročníku LFŠ dominovala dvojice hostů - členů bývalé britské komediální skupiny Monty Python Terry Jones a Terry Gilliam, kteří kromě své tvorby vzpomínali pochopitelně i na dětství. Jejich dalším „hvězdným“ souputníkem byl současný velikán světové dramatiky Tom Stoppard, který se roku 1937 narodil jako Tomáš Straussler v nedalekém Zlíně.

Nabídka filmových i doprovodných akcí byla samozřejmě mnohem bohatší, než mohl ukázat předcházející stručný výčet (např. jedním z velkých „národních“ cyklů byla i rozsáhlá retrospektiva čínského filmu). Během deseti dnů bylo v Uherském Hradišti promítnuto na 230 filmů. Většina z více než 4 000 dobrovolných „žáků“ se věnovala navzdory blízkému koupališti a tropickým vedrům nejen jejich sledování, ale i besedám s odborníky a tvůrci. Ach ty děti filmovou školou povinné... Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Kultura, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay