KNIŽNÍ TIP: Národ mezi Bohem a černou princeznou

Vydání: 2023/33 Radost a povzbuzení z Lisabonu, 15.8.2023, Autor: Jan Paulas

Příloha: Perspektivy 33

KNIŽNÍ TIP Jana Paulase:

Jak je to s vírou v Boha v národě sv. Václava a Josefa Švejka? To se rozhodli prozkoumat jeden kněz a dva historici. A vznikl z toho poutavý knižní trojrozhovor s názvem Český Bůh.


Přiblížit čtivě a přístupně příběh křesťanství u nás od bavorských misionářů, cyrilometodějské mise, sv. Václava až po dnešek, stejně jako různé podoby víry a nevíry je opravdu smělý pokus. Salesiánský kněz Zdeněk Jančařík si k této dobrodružné jízdě mezi peřejemi tak citlivých témat, jako jsou Jan Hus, Bílá hora, rekatolizace, spojenectví trůnu a oltáře, druhá republika, skrytá církev atd., opravdu šťastně vybral spolujezdce. Historici Stanislav Balík a Jaroslav Šebek mají zkušenost s médii, a tak dobře vědí, jak dávkovat informace, aby posluchače nezahltili či nezmátli různými odbočkami, jak podat i složité věci jednoduše, aniž se člověk dopustí trestuhodné zkratky či manipulace. Ostatně oba je znají i čtenáři KT, i když Stanislava Balíka spíše jako politologa, což je jeho druhý obor.

Autoři se v úvodu nebojí poctivě přiznat, že o raném období našich dějin a prvních národních patronech nemáme dostatek zpráv a často se pohybujeme ve sféře mytologie, která vznikla až mnohem později jako součást nacionálního konfliktu a sebepojetí národa v 19. století. Ale zároveň zdůrazňují, že v dějinách není až tak podstatné, jak se události přesně staly, ale jaký formativní příběh z nich vyrostl.

V dalších kapitolách se pak už pohybují na stále více zmapované půdě. Postupně proplouvají obdobím vlády Karla IV., husitstvím, předbělohorskou dobou, barokem, osvícenstvím, národním obrozením, první republikou atd. I když tazatel Jančařík v úvodu upozorňuje, že nad dějinami zde přemítají dva historici-katolíci, a tudíž vycházejí ze „zajištěných pozic“ svých názorů a postojů, kniha není apologií katolické církve. Žádné účtování s Jiráskem či Masarykem zde nenajdete. Autoři si spíše všímají, kterak má český člověk od nepaměti potíže s institucemi, jak sympatizuje s těmi, kteří se vymykají poslušnosti autoritám či představují alternativní cesty – a to i ve víře.

Jako červená nit se knihou vine otázka, z jakých zdrojů čerpá vyhlášený český ateismus, který má možná svůj vrchol již za sebou a dnes jsme svědky spíše náboženského analfabetismu či příklonu k ezoterice všeho druhu. Zejména tato linka je pro věřícího čtenáře přínosná, protože odhaluje i mnohé kořeny dnešních problémů církve u nás. A autoři se nevyhnou ani bilancování vztahu církve a české společnosti v posledních třiceti letech.

Zajímavost knihy zvyšují také čtyři vložené rozhovory, jakási intermezza obohacující pohledy autorů. P. Miroslav Herold SJ přibližuje příchod jezuitů do Čech a různé etapy rekatolizace po Bílé hoře, takže dojde i na pověstného Koniáše. O další vstupy, reflektující spíše současnou podobu víry a ateismu v Česku, se postarali publicista Jiří Peňás, filozofka Tereza Matějčková a pracovník v pohřebnictví Pavel Cajzl.

Závěrečná kapitola přináší osobní vyznání obou historiků, kterých se Zdeněk Jančařík ptá po důvodech jejich víry a naděje a po jejich vztahu k církvi. Dozvíte se ale také, že v klasických českých pohádkách až podezřele chybí Pán Bůh, zato je v nich dost magie s černou princeznou a různými „alabastrovými ručičkami“. Jako by předjímaly, co nejčastěji najdeme v regálech českých knihkupectví v oddílu „Náboženství“ dnes.

Z. Jančařík – S. Balík – J. Šebek: Český Bůh (Vyšehrad 2023)

 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Kultura, ČlánkyAktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay