Kniha, která tvořila dobu

Vydání: 2008/3 Katolíci a evangelíci na cestě k jednotě, 15.1.2008

Příloha: Perspektivy

Existují knihy, které nějak poznamenaly nebo přímo spoluvytvářely dobu, v níž byly napsány. V katolické teologii před Druhým vatikánským koncilem to byl bezpochyby např. Katolicismus Henriho de Lubaca. Z doby těsně po koncilu je to pak určitě kniha současného papeže, tehdy profesora teologie na univerzitě v Tübingenu Josepha Ratzingera Úvod do křesťanství. Kniha vychází z přednáškového kurzu, který v roce 1967 na této univerzitě Ratzinger měl. Velice brzy po svém sepsání se stala bestsellerem a byla přeložena do mnoha jazyků. Díky exilové Křesťanské akademii v Římě se dostala i k českým čtenářům (po roce 1989 vyšel tento překlad v brněnském nakladatelství Petrov). Nyní vychází po čtyřiceti letech od Ratzingerových tübingenských přednášek v novém českém překladu.
Příprava nového překladu téže knihy není něčím samozřejmým, zvlášť co se týče našeho poměrně limitovaného trhu s křesťanskou literaturou. V tomto případě je to však pochopitelné a záslužné. Jednak kniha za necelá čtyři desetiletí (byla vydána v roce 1968) nezestárla a má stále co říci, jednak byl její první překlad do češtiny pořízen horkou jehlou. Řada vět tak v překladu prostě chyběla, mnoho termínů bylo přeloženo nešťastně a zmateně (příkladem může být v trojiční teologii i v antropologii tolik důležité rozlišování mezi pojmy osoba, osobní, osobovost, personalita, personální atd.). V tehdejší situaci to bylo naprosto pochopitelné a omluvitelné, ale dnes již nikoli, zvlášť s ohledem na to, o jak významnou knihu jde.
Ratzingerův Úvod není vzdor svému názvu nenáročným stručným přehledem, jichž v každé disciplíně existují přehršle. Je to hutný a originální text, který připomíná základní pravdy víry a zároveň přináší celou řadu zajímavých postřehů. Základy víry, do nichž kniha uvádí v posloupnosti dané Krédem, jsou natolik bohaté, že se o nich dá pojednávat znovu a znovu a téma se nikdy nemusí vyčerpat. Jde jen o to, aby se díla chopil autor, který je takového hlubokého promýšlení a sdílení schopen. Joseph Ratzinger toho ve svých čtyřiceti letech, kdy přednášky v Tübingenu měl, schopen evidentně byl. V jeho životě se pak změnilo mnohé, z profesora pokládaného za progresivního teologa se stal profesor pokládaný za konzervativce, poté biskup a kardinál, navíc ten pro mnohé nejméně oblíbený, totiž prefekt Kongregace pro nauku víry, a nakonec papež. Zatímco role a úkoly autora knihy prošly proměnami, jeho Úvod do křesťanství nezestaral. Je stejně aktuální jako dřív a oslovuje čtenáře dalších generací. To, že se teolog Ratzinger ani jako papež Benedikt nezbavil své schopnosti a chuti psát knihy, které jsou velmi čtivé a přitom myšlenkově hluboké, svědčí i poslední kniha tohoto autora Ježíš Nazaretský, jež také nedávno vyšla v českém překladu.
Úvod do křesťanství asi zná každý český katolík, který aspoň trošku rád čte knihy o víře. Stojí ale přesto za to si tuto knihu přečíst znovu. Nové české vydání totiž přináší několikeré uspokojení. Tak jako jsem některé „mayovky“ a „verneovky“ svého času přečetl mnohokrát, a nikdy jsem se nenudil, čtu s podobným uspokojením (a nadto i užitkem) dnes i některé teologické knihy, které i v opakovaných čteních odkrývají nové bohatství svého obsahu. Připočteme-li zážitek z vynikajícího překladu Vratislava Slezáka, je dojem opravdu dokonalý. Nezbývá než chválit knihu, překladatele i nakladatele. A to ne z důvodu konformity, že jde o dílo současného papeže, nýbrž proto, že si to Ratzingerův Úvod opravdu zaslouží.
Tomáš Machula
Joseph RATZINGER: Úvod do křesťanství, Karmelitánské nakladatelství, Kostelní Vydří 2007
Sdílet článek na: 

Sekce: Přílohy, Perspektivy, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 27-28 28. června – 11. července 2022

Z Ukrajiny až na Velehrad

Manželé Lili a Oleksij Ostapčukovi jsou absolventi Kyjevské národní univerzity kultury a umění. Oba vystudovali hru na damburu, což je typický ukrajinský hudební nástroj.

celý článek


Brněnské Výstaviště opět ožije konferencí

Po dvouleté pauze způsobené pandemií se na brněnské výstaviště vrací Katolická charismatická konference.

celý článek


Chci nabourat mýtus rudé Karviné

Dny teď tráví v archivech a s pamětníky. KARIN LEDNICKÁ se při přípravě závěrečné části svého knižního díla Šikmý kostel noří do dějin Karvinska v 50. letech.…

celý článek


Překonali jste krizi v manželství? Napište nám o tom

Sesbírat příběhy manželských zkušeností se vztahovým karambolem, které se podařilo překonat, by chtěl dlouholetý průvodce snoubenců a autor příprav na manželství,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay