Kněží bojují proti bezpráví

Vydání: 2017/21 Jak prožít Noc kostelů?, 23.5.2017, Autor: Alena Scheinostová

Dvojice kněží z provincie Nghe An ve středním Vietnamu navštívila minulý týden Prahu. P. Trân Đinh Lai a P. John Baptist Bui Khiem Chong hovořili s KT o šikaně křesťanů ve Vietnamu, ale i o boji za spravedlnost.


„Když mě vyfotografujete s tímhle nápisem (Formoso, odejdi z Vietnamu), můžou mě za to zavřít,“ usmívá se P. John Baptist (vpravo).

Právě katoličtí kněží, novináři a aktivisté zvedli v komunistickém Vietnamu svůj hlas poté, co zde loni v dubnu došlo k největší ekologické katastrofě v dějinách této země. 6. dubna 2016 uniklo do moře několik set tun toxického odpadu a zničilo 250 kilometrů pobřeží. Kyanid, fenol a jiné jedy zahubily veškerý život v moři i na pobřeží – od ryb a krevet přes korály a plankton. Tak přišly o obživu statisíce obyvatel, především rybáři a provozovatelé turistických letovisek a pláží.

Původcem znečištění byla tchajwanská ocelárna Formosa v provincii Nghe An. Až po intenzivním nátlaku veřejnosti a mezinárodních organizací vietnamské úřady katastrofu alespoň částečně přiznaly a ocelárna připustila svou odpovědnost. „Na problémy životního prostředí jsme se nikdy cíleně nezaměřovali. Věnovali jsme se především pastoraci a modlitbě. Když jsme ale viděli, k jaké spoušti ve Nghe An došlo, rozhodli jsme se zasáhnout,“ vysvětlil v rozhovoru P. Lai.

P. John Baptist k tomu dodal: „Papež František říká, že by životní prostředí měli bránit i křesťané. To nás podpořilo v přesvědčení, že jsme se vydali správnou cestou.“ Oba kněží v této provincii spravují několikatisícové farnosti, jejichž obyvatelé byli katastrofou přímo dotčeni. Celé rodiny zcela přišly o zdroj obživy, jejich děti nemohou chodit do školy a mnoho lidí muselo opustit své domovy. Obnova území potrvá několik generací.

Úřady přesto odmítají připustit skutečný rozsah pohromy a ocelárna je dále v provozu. Teprve letos v únoru sekretariát komunistické strany Vietnamu oznámil potrestání čtyř vládních úředníků odpovědných za neštěstí a na začátku května pak státní televize VTV přinesla zprávu o kontrole ve zmiňované ocelárně. Po ní bude prý továrna přinucena přejít do roku 2019 na čistší technologie.

Rozvracení národní jednoty?

Lidé však strádají právě teď a netečnost úřadů jejich situaci dále zhoršuje. „Vzhledem k tomu, jak netransparentně úřady ke katastrofě přistupují, mají lidé strach i z vážných chorob, jako jsou rakovina, tělesné deformace, prenatální poškození a psychické poruchy. Média navíc odkryla, že Formosa vypouští jedy nejen do oceánu, ale nelegálně jimi zamořuje i své okolí,“ stojí v petici, kterou organizují P. Lai a P. John Baptist spolu s katolickým Výborem na obranu lidských práv ve Vietnamu. Podpisy určené OSN, představitelům Evropské unie či tchajwanským autoritám sbírají po internetu.

Dosavadní úsilí o odškodnění a ochranu farníků vyznívá navzdory slibům majitelů ocelárny naprázdno a vláda je tvrdě potlačuje. Výbor má proto široké cíle: od modlitby za oběti pohromy přes materiální i právní pomoc až po podporu aktivistů a kněží, které úřady stíhají za to, že na bezpráví kolem Formosy upozorňují.

Letos 14. února se P. Nguyen Dinh Thuc z provincie Nghe An vydal spolu se 600 farníky na pěší pochod do 170 km vzdáleného města Ha Tinh k okresnímu soudu, aby zde podali žalobu o odškodnění. Policie však pochod násilně zastavila. 8. května vydala skupina duchovních a farníků z Nghe An prohlášení, v němž se P. Nguyena zastává. Ten je totiž nyní šikanován úřady za „očerňování komunistické strany a lidu“ a „rozvracení národní jednoty“. Počátkem roku byl zase za „zneužití svobody za účelem poškozování státních zájmů“ zatčen mladý katolický blogger Nguyen Van Hoa, který se nasazoval ve prospěch obětí.

Spolu s P. Laim a P. Johnem Baptistem se do Evropy vydali další čtyři kněží. „Když dostaneme prostor ve vašich médiích, bude pro naše úřady těžší najít záminku, aby nás mohly zatknout,“ poukázal P. Lai. Navzdory tomu je možné, jak P. Lai předvídal, že v těchto chvílích jsou už v rukou vietnamské policie. Přesto svou misi označil za důležitou. „Tato katastrofa se netýká jen Vietnamu, ale může mít vliv i na další země,“ zdůvodnil P. Lai.

ALENA SCHEINOSTOVÁ
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Zahraniční, ZpravodajstvíAktuální číslo 16 13. – 19. dubna 2021

Co nám covid dal a vzal

Jak se pandemie podepisuje na životě církve a samotných věřících? Přibylo online přenosů bohoslužeb, na řadě míst se lidé aktivněji zapojili do služby.

celý článek


Oltář z Brna se stěhuje do Říma

Minulou středu byla zahájena demontáž obětního stolu v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově. Poté 1,1 tuny těžký oltář, jehož autorem je řezbář, sochař…

celý článek


Pastorace je možná i ve virtuálním světě

Originální způsob, jak se i za pandemie setkat s dospívajícími ze své diecéze, nabízí mohučský biskup Peter Kohlgraf. V neděli 18. dubna odpoledne se za nimi vydá do online…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay