Klub osamělých rodičů dává sílu

Vydání: 2008/47 Co víme o Romech?, 18.11.2008, Autor: Václav Štaud

Příloha: Doma

Živá diskuse kolem kulatého stolu připomíná klasickou skupinovou terapii. Lidé reagují na předchozí přednášku a ostatním doslova vylévají svá srdce. Slyšíme bolestné problémy, tečou slzy dojetí nad ranami, které se snad nikdy nezacelí. Ale právě k tomu účelu vznikl Klub osamělých rodičů – jedna z bezpočtu aktivit Centra pro rodinu a sociální péči (CRSP) v Brně. Klub už čtrnáct let let radí, povzbuzuje, bez ohledu na víru účastníků pomáhá nést jejich životní kříž.

Dnešní téma nese název „Sami s dospívajícími dětmi“. Své těžkosti právě líčí maminka, jejíž manžel je služebně za mořem a rodina jej vidí jen o prázdninách. Starší děti si na situaci zvykly, ale dospívající dcera vzdoruje a chce za tátou. Citové vazby s matkou přecházejí v opačný extrém. Jak to řešit?
Druhou ženu, krátce po rozvodu, zase doslova ničí problémy spojené se střídavou péčí. Vypráví, jak se jí děti drží a k tátovi nechtějí. Už den před předáním mají psychické problémy, nechutenství, v noci se budí strachem, tlačí se pod máminu přikrývku. „Někdy ani neusneme, jen tiše pláčeme. Z depresí téměř nevycházím,“ vypráví maminka.

Nabídka, ne povinnost!
Příběhy zní jeden za druhým. Psycholožka reaguje na podněty, radí, často připojí slovo obdivu, někdy i napomene. Ostatní přítomní přidávají svoji zkušenost, padají dobré rady, třeba z oblasti rodinného či trestního práva. Setkání je proti plánu téměř o polovinu delší a lidé se loučí neobyčejně srdečně. Vzájemná důvěra a silný prožitek z nich rychle dělají přátele, většina odchází domů posílena. „Už si svůj život bez vaší pomoci ani nedokážu představit,“ říká organizátorům další z účastnic. Po tom, co jsme o jejím životě vyslechli, cítíme, že to myslí naprosto upřímně.
Setkání moderovala Marcela Ondrůjová, zástupkyně ředitele CRSP. A již na druhý den odjela řídit akci ještě rozsáhlejší – víkend pro osamělé rodiče s dětmi. Rekreační středisko Drak v Křižanově zaplnilo 14 maminek a 23 jejich dětí. Připravený program byl více než bohatý, propojený přednáškami a besedami s lékařkou a psychoterapeutkou. „Chceme, aby rodiny mohly být co nejvíce spolu, náš program je proto vždy jen nabídkou, nikoliv povinností. Jezdí s námi rozvedení, ovdovělí i svobodní rodiče. A někdy i ti, kteří se osamělými jen cítí. Pomocnou ruku nabízíme bez rozdílu. Zájem je velký. Jen lituji, že přichází mnohem víc žen, tatínky naše práce osloví málokdy,“ říká Marcela Ondrůjová.

Na koho se mohu spolehnout?
Centrum pro rodinu a sociální péči bylo v roce 1992 zřízeno brněnským biskupstvím, aby v diecézi podporovalo rodinu ve všech fázích jejího vývoje a hájilo její zájmy. Navštívený program pro osamělé je jen drobným výsekem práce centra. Další tři desítky programů pomáhají řešit partnerské vztahy, připravují rodiče na budoucí úlohy atd. Centrum nabízí i hodnotné pastorační a volnočasové programy včetně cvičení, nezapomíná ani na seniory. CRSP je neziskovou organizací, která ve všech svých aktivitách zůstává odkázána na podporu od biskupství a hlavně pak od Ministerstva práce a sociálních věcí, Jihomoravského kraje a města Brna. Jak bude moci v budoucnu působit, je tedy i v rukou jejich zastupitelů.
„Centrum pro rodinu a sociální péči v Brně mi pomáhá už deset let,“ uvedla pravidelná účastnice víkendových i klubových akcí Pavla Přikrylová. „Absolvovala jsem, často i s manželem a dětmi, téměř všechny jeho kurzy a programy volného času. Když pak přišly životní krize, vždy jsem se mohla spolehnout na pomoc ze dvou stran – od mojí farnosti v evangelické církvi a od tohoto centra. Děkuji Bohu, že taková místa existují,“ svěřila se lesní inženýrka Pavla Přikrylová.


Sdílet článek na: 

Sekce: Doma, Přílohy, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 9 23. února – 1. března 2021

Zralost, pokora a vlídnost Jana Sokola

Zpráva o úmrtí filozofa Jana Sokola vyvolala mnoho reakcí. Jeho přátelé, spolupracovníci z disentu či akademické obce se s KT podělili o osobní vzpomínky.

celý článek


Prodral se i skrz železnou oponu

Katolíky po celém světě, a nejen je, spojuje Vatikánský rozhlas už 90 let. Vysílá nepřetržitě od 12. února 1931. Jakou roli hrála česká redakce v minulosti a kam se ubírá nyní?

celý článek


Papež navštíví rozdělenou zemi

Cesta papeže Františka do Iráku, která má proběhnout od 5. do 8. března, jej přivede do hluboce rozdělené země, kde se před lety nezdařil pokus o nastolení demokratických…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay