Klášter Hájek v proměnách času

Vydání: 2021/46 Biskupové na pouti v Římě, 9.11.2021, Autor: Tereza Zavadilová

Příloha: Diecézní zpravodajství - Pražská arcidiecéze

Výstava „Hájek v proměnách času“ zve do tohoto františkánského kláštera až do konce listopadu. Každou neděli bude otevřeno od jedné do pěti odpoledne.


Areál kláštera v Hájku se zaplňuje především při poutích. Snímek Jakub Šerých / Člověk a Víra

Počin spolku Přátelé sv. Františka představuje řád i zdejší poutní tradici, ale i archivní materiály či fotografie. „Okolo kláštera jezdí spousta lidí, kteří třeba nedorazí na pouť, ale možná by rádi přišli na výstavu. Takže nás napadlo zaměřit se na události 20. století a přiblížit, co zdejší františkány potkalo v době totality,“ přibližuje Lucie Sirovátková ze spolku založeného letos v únoru. Podklady k výstavě mu poskytli františkáni Jan Maria Vianney Dohnal (též nový spirituál Arcibiskupského semináře) a Regalát Petr Beneš, ale také autor knížky o Hájku Antonín Štětka. Přátelé sv. Františka hledali mj. v archivech Národní knihovny, Národního památkového ústavu nebo Zeměměřičské knihovny v Kobylisích.

Výstava přibližuje Hájek jako bývalou školu a teologický nultý ročník, události přepadení a internace řeholníků a studentů v roce 1950, historii areálu jako tábora nucených prací (1950–1953) i následný zábor armádou, který trval až do roku 1992. Nechybí ani vzpomínky německého chlapce Hanse, který se v roce 1945 ocitl spolu s dalšími na nucených pracích v nedalekém Červeném Újezdě. „Bratři františkáni těmto lidem pomáhali a dodávali jim také naději,“ zdůrazňuje Sirovátková. „Všechna svědectví a vzpomínky jsem silně prožívala. Moje maminka se narodila v roce 1943 a dva roky nato s rodinou pobývala v podobném táboře,“ pokračuje. Snažila se i o kontakt s manželkou zmíněného Hanse, ale zjistila, že již zemřela. „Podařilo se nám ale navázat přátelství s pamětníkem internace Štěpánem Kaňákem. Domluvili jsme se také na zaznamenání jeho vzpomínek pro Paměť národa. A dokonce přijel na hlavní zářijovou pouť do Hájku,“ vzpomíná členka spolku s tím, že se do přípravy výstavy zapojila celá její rodina.

Plány na sad s úly

Část výstavy seznamuje také s budoucí vizí poutního místa. „Pater Dohnal nás už loni propojil se studentkou zahradní a krajinářské tvorby, nyní již absolventkou Nikolou Káchovou. Ta v bakalářské a následně diplomové práci navrhla obnovu areálu. Její práce nás nadchla,“ vzpomíná Sirovátková. Zmiňuje, že Přátelé sv. Františka by v budoucnu rádi oživili zahradu, kde by mohl být sad, bylinková zahrada, úly, ohrada pro zvířata nebo drobná dřevostavba jako zázemí pro vzdělávání v přírodě.

Do kláštera je možné také zavítat na komentovanou prohlídku 14. listopadu v 14.30. Poutní sezona sice v říjnu skončila, ale vpřed stále postupuje obnova kaplí na cestě do Hájku z Prahy, na kterou probíhá veřejná sbírka. Nedávno byla zatím do výše dvou metrů postavena kaple č. 12 před Hostivicemi. „Rekonstrukcí omítek prochází kaple č. 1 v Praze na Dlabačově, snad se podaří správně opravit i částečně dochovaný chronogram z roku 1721,“ dodává Kateřina Pařízková ze spolku Poutní cesta Hájek.

TEREZA ZAVADILOVÁ

 

  

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 49 30. listopadu – 6. prosince 2021

Za svobodu vyznání

Už počtvrté se v Česku konala připomínka pronásledovaných pro víru Červená středa. 130 míst se zapojilo, červeně byl poprvé nasvícen také Mariánský sloup nebo česká…

celý článek


Synoda už běží napříč diecézemi

Synodální proces se už rozběhl v celé řadě farností. Zjišťovali jsme napříč diecézemi, kolik skupinek se již přihlásilo.

celý článek


Setkává se s námi tam, kde jsme

Adventní čas, do něhož jsme vstoupili, je spojený nejen s očekáváním, ale i s Izaiášovým motivem cesty. „Připravte cestu Páně, vyrovnejte mu stezky! Každé údolí…

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay