Když zamíří do kláštera

Vydání: 2018/5 Biskupská posila v Praze, 30.1.2018, Autor: Jiří Macháně

„Chci k vám do kláštera.“ Co takové větě předchází? A jak pomoci při hledání povolání? Na Velehradě se tím zabývali zasvěcené osoby a kněží, kteří se věnují mladým lidem při rozlišování jejich životní cesty.

 
Svátek Uvedení Páně do chrámu je pro zasvěcené osoby příležitostí k setkání. Snímek Miroslav Novotný/Člověk a Víra

Řeholníci a řeholnice slaví na svátek Uvedení Páně do chrámu (2. února) Světový den zasvěceného života. V těchto dnech přijíždějí do center diecézí za svými biskupy. I proto Velehrad v minulém týdnu hostil národní setkání těch, kdo mají pastoraci povolání na starosti.

O problémech mladých lidí a jak jim pomáhat je nést zde přednášel i německý jezuita a prorektor Papežské gregoriánské univerzity Hans Zollner. „Zdůrazňoval především jejich zranitelnost,“ vysvětluje P. Jiří Kupka, který má pastoraci povolání v rámci ČBK na starosti, a dodal: „Naslouchat, umět mlčet a být empatický jsou podle něj tři odpovědi na potřeby dnešních mladých lidí.“

„Tento formační kurz neznamená učit se, jak někoho zlanařit do kláštera. Má nám pomoci, abychom byli v dialogu s mladými lidmi profesionální, lidští a neuzavírali svobodu hledajících najít si svou cestu životem,“ zdůrazňuje P. Kupka. Ať už se rozhodnou vstoupit do manželství, nebo zabušit na dveře semináře či kláštera.

Poznej nás

Co se vlastně stane, když se některá dívka odhodlá a zazvoní například u sester boromejek? Podle jejich představené Bohuslavy Kubačákové mladé ženy, které u nich zaklepou, činí další krok v hledání a rozlišování svého povolání. „Řeholní povolání je Boží dar. I když rozhodnutí ke vstupu je samo o sobě důležité, není tím proces rozlišování zdaleka ukončen. Je třeba naslouchat, sledovat a pokračovat ve formaci,“ popisuje svou zkušenost sestra Bohuslava.
„Když mladá žena přijde požádat o vstup do kláštera, nabídnu jí možnost poznávat naši spiritualitu. Domluvím se s ní, jak by nás mohla poznávat při návštěvách, doprovázení, zapojit se do činnnosti,“ popisuje sestra Bohuslava. Teprve později rozhoduji, zda dívku přijmu dál do formace. „Máme na zřeteli, aby pro ně vstup do kláštera nebyl útěkem nebo hledáním zajištění,“ zdůrazňuje představená boromejek. Z těch, které projeví zájem o vstup do kláštera, nakonec zůstává asi jedna třetina.

Žij s námi

Také sestry trapistky v Poličanech zvou dívky, které je osloví, ke společnému životu: „Zveme je, aby přišly, viděly a prožily nějakou dobu v našem domě pro hosty. Účastní se liturgie a žijí náš denní režim. K ničemu je to ale nezavazuje,“ vysvětluje převorka poličanského kláštera sestra Lucie. Mladí lidé podle ní chtějí zkušenost kláštera osobně zažít. „Pokud nejde jen o samoúčelné ‚chtít zakusit emoce‘, je to pozitivní. Nejde o teorii, ale o to, že si mladá dívka ověří, jestli má, či nemá povolání, a to v konkrétním vztahu s naším životem a komunitou,“ zdůrazňuje převorka.

Situaci, kdy mladá dívka přijde do kláštera, a pak zjistí, že to není její povolání a odejde, považují sestry za normální. Téměř žádná z dívek neprožila tento krok jako selhání nebo ztrátu času, ale jako pozitivní zkušenost, která jí pomohla v růstu. „Bůh ji sem povolal sice ne navždy, ale pro její dobro,“ říká sestra Lucie. Přestože je život trapistek náročný, rozrostl se za deset let od založení kláštera počet českých sester z původních tří na sedmnáct. „A pokud třeba nějaká dívka odejde, vdá se, žije v křesťanském manželství a má děti, nepociťuji to jako něco, co náš klášter ztratil, ale jako něco, co získala česká církev,“ uzavírá sestra Lucie.

JIŘÍ MACHÁNĚ
 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, ZpravodajstvíAktuální číslo 20 11. – 17. května 2021

Statečný patron lidí od vody

Na konci května uplyne 300 let od blahořečení sv. Jana Nepomuckého. Slavit se bude nejen v jeho rodném Nepomuku.

celý článek


Síla, kterou má jednota

Desítky duchovních různých církví se 8. května připojily ke společné Deklaraci smíření v Praze na Bílé hoře, kde se před 400 lety odehrála známá bitva.

celý článek


Soudce, který se nebál mafie

Nového patrona mají od minulé neděle právníci a soudci. Je jím Sicilan Rosario Livatino, kterého pro jeho důslednou službu spravedlnosti zastřelila mafie Stidda v září 1990.

celý článek


Konfrontační styl je zničující

Publicista, pedagog, skaut, mediální analytik, člen redakční rady Perspektiv KT JIŘÍ ZAJÍC slaví sedmdesátiny. Některé své životní role a postřehy přibližuje v rozhovoru.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay