Když se okolí fary promění v hřiště a kino

Vydání: 2023/8 Vstupujeme do postní doby, 21.2.2023, Autor: Jiří Macháně

V Ostravě-Heřmanicích otevřeli před třemi lety farní zahradu. Hrají si tam děti, pěstuje se tam zelenina i ovoce a promítají filmy.

 
Otevřená farní zahrada v Ostravě-Heřmanicích ožívá od jara do podzimu.Snímek Leoš Ryška

„Zahrada nám přináší možnosti, jak se propojit s lidmi v obci. Začali jsme s projekcemi filmů, s čímž nám pomáhá finančně i město. Loni jsme promítali každý pátek od června až do posledního září,“ přibližuje zajímavý farní projekt P. Leoš Ryška SDB, místní duchovní správce a ředitel Televize Noe. Snaží se vybírat filmy, které pobaví, ale mají i duchovní náboj. P. Ryška vždycky na začátku projekce přiblíží, o jaký film jde a proč jej společně s filmovým kritikem Lukášem Jirsou vybrali. Jak říká, některé filmy diváky zasáhnou. „Jinak v tu dobu bývá na zahradě moc fajn atmosféra, protože tam probíhá i grilovačka. Lidé si mohou dát pivko a míchají se tu přirozeně lidé ,kosteloví‘ i ,nekosteloví‘. Stává se, že ti druzí se díky kinu nakonec objeví i v tom kostele,“ popisuje P. Ryška.

A když se zrovna nepromítá, farní zahrada slouží k rekreaci. „Chodí tam rodiče s dětmi, na zahradě jsou atrakce jako veliké šachy, prolézačka v podobě lodi, jízdárna s odrážedly pro nejmenší, dřevěné sochy,“ přibližuje otec Leoš, jak mu farníci i návštěvníci říkají. Aby se tu všichni dobře cítili, provozuje farnost bufet s občerstvením: kávou, pivem i domácími koláči, které se pečou na faře. A lidé se sem rádi vracejí. „Někdy se dají do řeči s paní Dorkou, která pracuje v bufetu. Slovo dá slovo a Dorka mi domluví schůzku s rodiči, kteří chtějí pokřtít děti. Loni jsem měl nejvíc křtů za poslední roky. A třetina z nich jsou děti návštěvníků zahrady,“ usmívá se salesiánský kněz.

Péče o lidi, ale i o stromy

Vedle ovocných stromů zde pěstují také zeleninu – cibuli, rajčata, papriky, a tak si mohou děti třeba i něco utrhnout, když jim to paní Dorka dovolí. I ovocné stromy obvykle očešou návštěvníci zahrady. „Uspořádali jsme také kurz stříhání stromků, pozvali jsme odborníka, který ukazoval, jak se o stromy starat. A co se týče údržby zahrady, mám radost, když se lidé sami pravidelně nabízejí. Na začátku s vybudováním pomohli hlavně farníci. Teď už se starají i lidé, kteří sem chodí odpočívat, ale do kostela třeba nezajdou,“ přibližuje P. Ryška fungování zahrady. Tu považuje pro farnost za velmi důležitou pro soužití a setkávání se sousedy. „Zahrada je v sezóně stále plná. A když je hezké počasí, chtějí přijít už i teď v zimě. Od prvního dubna zase otevřeme,“ slibuje kněz.

(mach)

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, ČlánkyAktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay