Kdy je nakročeno k nevěře?

Vydání: 2018/18 Na festival víry se všemi diecézemi, 2.5.2018, Autor: Jiří Macháně

Příloha: Doma

Doprovázejí snoubence ke svátosti manželské. O manželství pak přednášejí a pomáhají radou sezdaným párům ve složitých životních situacích. O věrnosti jsme hovořili s HANOU a PETREM IMLAUFOVÝMI.


Základ manželské věrnosti podle manželů Imlaufových: pečovat o vztah, na kterém mi záleží a stát s důvěrou při svém protějšku. Snímek Aleš Masner

Co je podle vás základem manželské věrnosti?

Hana Imlaufová (H): Péče o vztah, na kterém mi záleží.

Petr Imlauf (P): Stát při své ženě a důvěřovat jí.

Katechismus říká o věrnosti manželské lásky (KKC 1646): „Láska chce být definitivní.“ Je věrnost prostředkem?

H: Trvalost vyrůstá ze vzájemné důvěry a blízkosti – intimity. A pokud se toto v manželství vytrácí, může se začít schylovat k nevěrnosti. Není-li ve vztahu výlučnost, tak obvykle skončí a rozpadne se. Výlučnost je jeden ze základních rysů manželské lásky, která znamená celobytostné darování se druhému bez nějakých zadních vrátek. Pravá láska vyžaduje úplnost, ve které pak prožívám intimitu a porozumění. Když tohle začne z manželství mizet, ztrácejí manželé chuť si spolu povídat, něco společně dělat, sdílet duchovní prožitky, společně se modlit. Přichází nechuť vzájemně se objímat, dotýkat, líbat a žít sexuálním životem. Vztah je ohrožen proto, že manželé neprožívají blízkost, po které prahnou. Pokud ji pak začne nabízet někdo jiný, je nakročeno k nevěře.

P: Je omyl si myslet, že manželská láska bude někdy úplně naplněná. Toužíme po ní, proto je zapotřebí ji podepřít i úctou a věrností. Na manželském vztahu se musí pracovat a intimitu posilovat, abychom ji nehledali s někým jiným.

Říkáte „hledat s někým jiným“. To je nevěra?

H: Rozhodně vykročení na tenký led.

P: Chcete ode mě slyšet, „kdy už to je nevěra“? Hlas svědomí napoví, když se chystáme tu pomyslnou hranici překročit. Líbí se mi sousloví „příležitost blízká hříchu“ a také, že „s hříchem si není radno zahrávat“. A i když souznění, blízkost a přátelství ještě nemusí být nevěra, je dobré mít se na pozoru. Zbystřil bych například v situaci, kdy prožívám něco intenzivního a chci se s tím smutkem nebo radostí svěřit. A první, kdo mě napadne, je kamarádka, a ne moje žena.

Jisté je, že nevěra znamená vyspat se s někým jiným.

H: Sexuální spojení mimo manželství je většinou až úplně na konci postupných krůčků vzdalování se od manžela či manželky. Ale ti dva už to prohráli mnohem dřív. Fyzická nevěra je už jen stvrzením toho, že láska, úcta a věrnost se z manželství vytratily.

P: Mužská nevěra mnohdy může být jen jednorázová a chlap si myslí, že to nenaruší jeho manželský vztah, ve kterém je zakotvený. Z toho, co teď Hanka řekla, je jasné, jak moc se muži mýlí! Jednorázový úlet je ale samozřejmě něco jiného než dlouhodobý mimomanželský vztah.

Ale sdílet s druhými lidmi, co prožíváme, je docela normální.

P: Nesdílíme ovšem všechno se všemi. Každý přátelský vztah, když je mi v něm dobře, přirozeně roste k větší blízkosti. Jestliže je mi dobře s někým jiným, než je moje manželka nebo manžel, budu s ním chtít trávit čas a sdílet víc a víc. Vykročení tímto směrem je skutečně vstup na šikmou plochu.

H: Signálem, že něco není v pořádku, by mělo být, když začnu před svým manželem nebo manželkou některá témata a události skrývat, tajit a sdílet je s někým jiným opačného pohlaví.

Kdy už to není v pořádku, chodit s někým jiným na výstavy, na kafe, na víno?

P: Pravidelnost a četnost se stejným člověkem opačného pohlaví mi připadá nevhodná.

H: Je-li to důsledek vytrácející se blízkosti a intimity v manželství. Začneme-li ji takto hledat s někým jiným, není to OK.

P: Jedni mladí manželé, které jsme doprovázeli, měli rozdílný názor, jestli to je vhodné nebo ne, když on chodil s kolegyní z práce často na oběd a po práci čas od času na kafe nebo na squash. Manželce se to opravdu nelíbilo, ale on argumentoval, že s danou ženou nic nemá. V takové situaci by manželé neměli hledat objektivní měřítko, kdo má vlastně pravdu, ale respektovat toho zranitelnějšího z páru. Na druhou stranu když je někdo nadmíru žárlivý, může to vztah také rozbít.

H: Velkou roli hraje opět důvěra, kterou mezi sebou manželé musí pěstovat. Pokud žena muži důvěřuje, tyto věci ji nezaskočí a může se plně spolehnout, že jdou jen na výstavu nebo pořešit pracovní záležitosti.
 

Více v rozhovoru, který lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

JIŘÍ MACHÁNĚ

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Doma, PřílohyAktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay