Kde vznikají ornáty a štoly?

Vydání: 2017/26-27 Vydat se k prameni: na Velehrad, 27.6.2017, Autor: Tomáš Kutil

Příloha: Léto s KT

Se štolou a ornátem se potkáváme každou neděli. Tvoří svrchní část oděvu kněze, který v nich slouží mši svatou. Vypravili jsme se tam, kde speciální liturgické oděvy vznikají.


Švadlena Iveta Vinšová pečlivě obšívá ornát. Snímek autor

Klášter Kongregace sester Nejsvětější svátosti lze v centru Českých Budějovic velmi snadno přehlédnout. Je totiž „zapuštěn“ do okolní zástavby, nijak nevyčnívá. Nejlépe ho lze poznat podle dětského smíchu, protože jeho součástí je i školka provozovaná sestrami. Nás ale zajímala ta část domu, kde je dílna zvaná Paramenta. Právě v ní vznikají nejen liturgické oděvy, ale například i obecní, hasičské nebo spolkové prapory.

V dílně pracují jak řeholnice, tak civilní zaměstnanci. Jedna ze sester se věnuje výhradně malování na hedvábí a plátno. Na složité výšivky mají i speciální stroj propojený s počítačem. Požadovaný vzor nakreslí pracovnice v počítači a stroj ho pak vyšije na příslušný kus látky. Díky tomu mohou vzniknout i velmi drobné výšivky.

Každý kus je originál. Ornáty, dalmatiky i pluviály (zdobený plášť využívaný např. při procesích, svatbách či pohřbech) vznikají na zakázku. Výroba jednoho kusu trvá průměrně tři dny, záleží na náročnosti. Někteří zákazníci si vyberou z katalogu, jiní chtějí našít vlastní vzory. „Za měsíc stihnu vyrobit zhruba deset ornátů a dva pluviály, někdy dělám i oblečení pro ministranty,“ popisuje švadlena Iveta Vinšová.

Její kolegyně se pak věnuje hlavně štolám. „Máme to tak rozdělené. Když je potřeba, vypomůžeme si, ale většinou pracujeme každá na svém,“ připojuje Vinšová. Ornát musí vždy nejprve nastříhat, připravit pruhy pro vyšívání, podložit a nastehovat. Pak ho pošle kolegyni, která vyšívá, aby na něj umístila žádané ozdoby. Následně ho kompletuje.

Jednoduchý střih, bohaté vyšívání

„Jsem vyučená zakázková krejčová, na liturgické oděvy jsem si musela chvíli zvykat. Jsou u nich sice jednodušší střihy, ale jsou náročnější v přípravě na vyšívání nebo lemování,“ vysvětluje Iveta Vinšová. Protože pracuje s poměrně drahými materiály (např. brokátem), musí dávat pozor, aby práci nekazila. Cena bohatě vyšívaného pluviálu se totiž pohybuje mezi osmi a třinácti tisíci korunami.

A pro koho ve společnosti Paramenta šijí? Například pro českobudějovického biskupa Vlastimila Kročila, jednu štolu dělali dokonce jako dárek pro Svatého otce, jezdí za nimi kněží z celé republiky. Nejvíce je zásobují trapisté – ti z Nového Dvora i z Francie. Jen letos od začátku roku do Velikonoc pro ně vyrobili osm ornátů. „Trapisté ale nepoužívají české látky, dodávají si svoje. Mají je hodně barevné, někdy i květované,“ popisuje Iveta Vinšová, která i se svou kolegyní ráda sleduje různé poutě a slavnostní bohoslužby. Koukají na ně ovšem profesionálním okem. Hodnotí, jak povedené jsou ornáty, a poznají ty, které prošly jejich rukama. „Pak si o tom v práci povídáme,“ uzavírá švadlena.

Tomáš Kutil
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Speciály, Přílohy



Aktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay