Kde vládne láska, není život ve skromnosti břemenem

Vydání: 2008/19 Jak se žije českým rodinám, 7.5.2008, Autor: Zita Chalupová

Zvýšení cen potravin, spotřebního zboží, energií, snížení sociálních dávek, zavedení regulačních poplatků ve zdravotnictví – to vše jsou těžkosti, kterým musí obyvatelé České republiky čelit od 1. ledna 2008. Jednou ze skupin, které to nejvíce pociťují, jsou mladé rodiny s dětmi žijící jen z jednoho platu. Jak to vše hodnotí maminky, které doma pečují o malé děti? Na to jsme se zeptali v olomouckém Mateřském centru Slunečnice a v Mateřském centru Ráj v Pavlovicích u Přerova.

Slunečnice ve městě

Podle slov vedoucí MC Slunečnice Kateřiny Grygové si maminky na finanční situaci příliš nestěžují, ale z náznaků je zřejmé, že se mnoha mladých rodin změny citelně dotkly. „Větší stesky a hlasitější nespokojenost byly slyšet v případě změn ve vyplácení rodičovského příspěvku: mnohé z žen, které původně chtěly zůstat se svým dítětem doma do čtyř let věku a individuálně se mu věnovat, své rozhodnutí přehodnotily a hledají si zaměstnání dřív,“ popisuje situaci mladých matek K. Grygová a dodává, že nespokojenost panuje také ohledně poplatků u lékaře – týká se to zejména matek početnějších rodin a mladších dětí. Maminky jsou podle ní rozpačité i z finančního zvýhodnění rychlejšího čerpání rodičovského příspěvku. „Většina žen tak zůstává s dětmi doma kratší dobu a dítě se dříve zapojí do kolektivní výchovy (jeslí a školek). Část žen tuto situaci pokládá za nepříznivou – také proto, že mnohé děti nejsou ve dvou nebo třech letech ještě zralé pro předškolní zařízení a delší odloučení od matky. Přesto je pro mnoho rodin zřejmě finanční aspekt při rozhodování o délce rodičovské dovolené podstatný: tendence nezůstávat s dětmi doma delší dobu je jednoznačná,“ říká K. Grygová.

Ráj na vesnici
MC Ráj sídlí na vesnici. Pohled venkovských maminek se od těch městských trochu liší – především proto, že město vždy poskytuje více možností zaměstnání i hlídání dětí. Podle slov vedoucí centra Hany Školoudové vnímají maminky všechny změny v sociální oblasti velmi negativně. „Většina maminek, které k nám chodí, chce být s dítětem doma co nejdéle. A na ně finanční újmy dopadnou nejvíce. Mají také horší možnosti zaměstnání na částečný úvazek při rodičovské dovolené než maminky ve městě. Volbu její délky snad uvítají maminky s lukrativním zaměstnáním, které se k němu chtějí co nejdříve vrátit, ale je otázka, jestli právě pro ně je finanční motivace k tomu, aby zůstaly s dítětem doma dva roky, dostatečná. Dále cítíme diskriminaci žen, které nemají vysoké příjmy, i v tom, že si nemohou zvolit nejkratší typ rodičovské dovolené,“ vysvětluje H. Školoudová. Podle jejího mínění a podle zkušeností z mateřského centra jsou maminky do rozhodnutí, jakou dobu zůstanou s dítětem doma, tlačeny brzy. Žádná z nich v tu chvíli nedokáže zhodnotit, v jaké osobní i ekonomické situaci za nějaký čas bude a jestli to v danou dobu bude vhodné či nikoli.
Pokud jde o tolik diskutované poplatky u lékaře, jsou maminky zajedno v názoru, že by od nich měly být osvobozeny děti do 15 let. „Vždyť početnější rodiny musí někdy navštěvovat lékaře velmi často – onemocní-li jedno dítě například chřipkou, je velmi pravděpodobné, že onemocní i další... A placení novorozenců – to je naprostý nesmysl. Poplatky se zavádějí jako regulační, aby lidé nechodili k lékaři zbytečně. Ale narodit se – i to je zbytečné?“ kroutí hlavou H. Školoudová. Problematické je podle ní také placení za pobyt v nemocnici u dítěte s rodičem (pokud nechce nechat dítě v nemocnici samotné), neboť to pro rodinu představuje velkou zátěž. „Máme u nás jednu kojící maminku osmiměsíční holčičky, která v průběhu dvou měsíců absolvovala s dítětem dva desetidenní pobyty v nemocnici. Zaplatili tolik, jako by si dopřáli týdenní rodinnou dovolenou. Co potom rodiny s chronicky nemocnými dětmi?“ ptá se H. Školoudová.
Městské maminky jsou tolerantnější, ale v podstatě se všechny shodují, že změny a zdražení rodinám život komplikují a pro mladé lidi mohou být ve vztahu k založení rodiny i demotivující. „Naštěstí pro hodně našich maminek není současná nepříznivá ekonomická a politická situace to hlavní. Mají v srdcích víru, že když jim Bůh děti svěří, tak jim také pomůže se o ně postarat. A proto je u nás hlavním tématem povzbuzování se v lásce k manželovi a dětem a podpora i pomoc v konkrétních vztazích. Když doma vládne láska, život ve skromnosti není tak těžkým břemenem,“ uzavírá H. Školoudová.



Trocha statistiky
Podle posledního sčítání lidu v roce 2001 bylo v České republice celkem 4 270 700 rodin a domácností. Z toho bylo úplných rodin 2 333 600, což činí 54,6 procenta, neúplných 576 400, tedy 13,5 procenta. Zbytek připadá na vícečlenné nerodinné domácnosti a domácnosti jednotlivců. V roce 2006 činil počet všech domácností 4 217 300, úplných rodin bylo 2 646 200, neúplných 476 400.
Počty sňatků každoročně převyšovaly 50 tisíc: 2005 – 51 829, 2006 – 52 860, 2007 – 57 200. Rozvody překračovaly v každém roce 30 tisíc: 2005 – 31 288, 2006 – 31 415, 2007 – 31 100.
V loňském roce se narodilo 114 600 dětí, což je o 8 800 více dětí než v roce předchozím. Podle informací Českého statistického úřadu je tento počet nejvyšší od roku 1993.
Celkový počet obyvatel ČR k 31. 12. 2007 činil 10 381 130 osob.
(jej)


Víte, že existuje novomanželská půjčka?
Již několik let poskytuje Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) „novomanželské“ půjčky. Jsou určeny manželským párům, v nichž aspoň jeden nedosáhl v roce žádosti 36 let, nebo těm jednotlivcům, kteří pečují trvale o nezletilé děti a v roce žádosti nedosáhnou 36 let. Platí zde i další podmínky. Žadatelé nesmějí: mít dluhy u státu, být vlastníky či spoluvlastníky bytu či domu, být nájemci družstevního bytu. Pokud už dříve získali od SFRB úvěr na výstavbu nebo pořízení bytu, nemohou o půjčku žádat. Pokud se manželům po získání půjčky narodí dítě, odepisuje SFRB 30 tisíc korun z dluhu.
(jej)
Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay