Kavárna občerstvuje tělo i ducha

Vydání: 2019/35 Církevní školy lákají, 27.8.2019, Autor: Jiří Gračka

„Jedno kafe sestry představené a k tomu medové placky krále Davida,“ obsluhuje sestra Hyacinta dalšího zákazníka.


Kavárna v centru Olomouce s estonskými specialitami. Snímek autor

V kavárně, kterou její kongregace už devět let provozuje v domě na hradbách historické Olomouce, lze objednat mezi jiným „úsměv pantáty převora“ nebo „tajemství sestry Clotildy“, připravují tu i toasty a palačinky nebo širokou nabídku domácího pečiva. Specialitou jsou pak některé pokrmy estonské kuchyně – směs opražených obilovin s kefírem zvaná kama či zákusek kohuke z tvarohu, piškotů, šlehačky, kávy a rumu.

Estonské speciality

To, že sestry Neposkvrněného početí Panny Marie III. řádu sv. Františka z Assisi budou v centru Olomouce provozovat právě kavárnu, bylo podle sestry Markéty Luxové Boží řízení. „Hledaly jsme dům, který by sloužil jako ústředí naší kongregace a nabídl i příjemné prostředí, kde se sestry z jednotlivých komunit mohou cítit jako doma. Dům v Hrnčířské ulici nedaleko Dolního náměstí byl právě na prodej, a protože v jeho přízemí tehdy fungovala restaurace a před ní zase čajovna, promyslely jsme v modlitbě možnosti a nakonec se rozhodly provozovat kavárnu,“ ohlíží se k počátkům.

Zmíněná nabídka estonských specialit vychází z toho, že jedna z komunit sester Neposkvrněného početí sídlí v estonském Tartu. Řeholnice tam už od roku 1936 pečují o kapucínský kostel a také provozují katolickou školu – vůbec první v zemi, kde se ke katolické církvi hlásí jen hrstka věřících. „Estonské recepty jsou jeden z důvodů, pro které lidé naši kavárnu vyhledávají – buď chtějí vyzkoušet něco exotického, anebo si je už stihli oblíbit a přicházejí na ně opakovaně,“ pochvaluje si řeholnice a upozorňuje, že misie v Pobaltí daly jméno i olomoucké kavárně – slovo õde v estonštině znamená „sestra“.

Ticho s Pánem i přísun kávy

Kolem provozu kavárny Õde – a také sousedního penzionu Tõde, na který ještě přijde řeč – se točí život tříčlenné komunity. „Po ranní mši svaté, modlitbě a rozjímání připravujeme ubytovaným snídani. Pak už začínáme s úklidem prostor a také se pouštíme do pečení, aby bylo zákazníkům co nabízet,“ popisuje sestra Markéta. S provozem vypomáhá jedna dobrovolnice, jedna pokojská s trvalým pracovním úvazkem a dvě brigádnice.

Kavárna s kapacitou až 40 lidí ovšem necílí jen na občerstvení těla, ale také duše a ducha. Návštěvníkům se totiž po vystoupání točitým schodištěm do prvního patra domu nabízí i bohatě vybavená čítárna, jejíž stěny jsou obloženy knihami, a o jedny dveře dál je pak otevřena kaple. Zde každý večer od 18 hodin probíhá půlhodinová adorace za misie, otevřená komukoli. „Jedna studentka sem chodí pravidelně a pochvaluje si, že v čítárně má klid na práci, hned vedle kapli, kde může být v tichu s Pánem, a dole pak čerstvý přísun kávy,“ směje se sestra Markéta.

Samotná kavárna kromě toho slouží k pořádání nejrůznějších akcí – výstav, koncertů nebo přednášek. Nejen jimi se sestry snaží plnit své misijní poslání a nabízet lidem duchovní obsah. „Návštěvníkům ale samy nic nevnucujeme – jen tu pro ně jsme, a když se zajímají, rády jim odpovíme,“ říká řeholnice.

Zázemí při hledání pravdy

Své kavárenské služby sestry před půldruhým rokem rozšířily o ubytování – a opět to podle nich bylo Boží řízení. „K prodeji se nabízel sousední dům a my jsme se ho rozhodly koupit jako investici z peněz, které dostáváme v restitucích,“ říká sestra Markéta. Kromě ubytování s kapacitou 25 lůžek ve 13 pokojích má penzion Tõde sloužit jako zázemí pro duchovní akce nebo exercicie, zkrátka při hledání duchovní pravdy. Právě to je totiž významem jeho estonského jména. Dům, otevřený v září roku 2017 z peněz celkem pěti ženských řeholních společenství, už za krátkou dobu své existence vzbudil velkou pozornost. Oprava, jež vyšla na dvacet milionů korun, totiž na jaře vyhrála v soutěži „Stavba roku 2018 Olomouckého kraje“ v kategorii „Rekonstrukce měšťanského domu“. „I v tomto nečekaném ocenění vidíme důkaz, že Pán Bůh naší činnosti tady žehná,“ usmívá se sestra Markéta.

Ubytování v některém z jedno- až třílůžkových pokojů penzionu Tõde lze rezervovat na tel. 604 366 585 nebo prostřednictvím formuláře na webu www.sestrynp.cz/cs/penzion.

Kavárna Õde v Hrnčířské ulici je otevřena od pondělí do čtvrtka vždy od 13 do 21 hodin.

JIŘÍ GRAČKA

 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Publicistika, ČlánkyAktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay