Katolický politik, který je "na koni"

Vydání: 2009/37 Sebepřijetí, 10.9.2009, Autor: Martin T. Zikmund

Vrcholný německý politik, který umí česky i polsky. Muž, který si získal důvěru a oblibu, přestože je Lužický Srb a patří ke katolické menšině. O kom je řeč? O Stanislawu Tillichovi, jehož CDU v Sasku na konci srpna vyhrála volby. Podaří-li se mu sestavit koalici, stane se znovu zemským premiérem.

„Každý tu ví, že Stanislaw Tillich je ten nejlepší muž pro tuto pozici,“ svěřuje se hrdě KT Rafael Ledzbor, lužickosrbský katolický redaktor. „Vždyť Tillich dostal ve svém volebním obvodu dokonce šedesátiprocentní podporu. Lidi ho mají rádi, on má na ně čas a nad nikoho se nepovyšuje,“ dodává. Na mši svatou do kláštera Mariina hvězda ve své obci Pančicy-Kukow chodí prý i ve funkci premiéra pěšky. Než se stal ministrem, sloužil zde jako lektor. Své krajany, katolické Srby, prý zdravívá tradičním lužickým pozdravem „Budź chwalen Jězus Chrystus!“ (Pochválen buď Ježíš Kristus).

FARÁŘ VÍC NEŽ PARTAJ

Když Stanislaw Tillich v květnu 2008 převzal funkci ministerského předsedy v saské vládě, odjel brzy nato do Říma, aby se zde setkal s papežem Benediktem XVI. Při té příležitosti Svatého otce pozval na návštěvu Saska. To ještě netušil, že ho zanedlouho čeká mediální aféra. Zjistilo se totiž, že nejméně dvakrát v době komunistického NDR byl kontaktován komunistickou tajnou bezpečností Stasi, aniž to kdykoli přiznal. Tillich to však za chybu nepovažoval a za svou oficiálně uváděnou biografií si stál. Voliče to neodradilo. V srpnových volbách získala jeho CDU více než 40 procent hlasů. Stanislaw Tillich se narodil v roce 1959 ve vesničce Now Wjeska v Dolní Lužici. Jeho otec byl evangelík polské národnosti a člen komunistické strany, matka katolička. „Pro nás doma byl katolický farář důležitější než partaj,“ zavzpomínal Tillich na dobu svého dětství. Poprvé odešel do „velkého světa“, když začal studovat na lužickém gymnáziu v nedalekém Budišíně. Potom vystudoval technickou univerzitu v Drážďanech. Do CDU vstoupil ve věku 28 let. V letech 1994 – 1999 byl poslancem Evropského parlamentu. V této funkci se angažoval mimo jiné při rozšiřování EU o sousední státy Polsko a Česko.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay