Kardinál Marx: církev nezná cizince

Vydání: 2013/40 Kardinál Marx: církev nezná cizince, 1.10.2013, Autor: Jiří Prinz

V atmosféře česko-německého smíření se nesly svatováclavské oslavy ve Staré Boleslavi, které připadly na 75. výročí tzv. mnichovského diktátu.

Kardinál Reinhard Marx (vpravo) a papežský nuncius Giuseppe Leanza během bohoslužby. Snímek Roman Albrecht

Během hlavní bohoslužby vystoupil i mnichovsko-freisingský arcibiskup kardinál Reinhard Marx. „V církvi neznáme cizince, mezi pokřtěnými nesmějí existovat hranice. Jsme-li si toho vědomi, roste blízkost, důvěra, solidarita a činorodá láska,“ prohlásil před tisíci poutníky na staroboleslavském Mariánském náměstí kardinál Marx. Připomněl rovněž tragické události, které před pětasedmdesáti lety a bezprostředně poté osudově poznamenaly soužití obou národů, a vyjádřil nad tím osobní lítost. „Co se stalo, nedá se odestát. Násilí a bezpráví zasadilo těžké rány a zanechalo hořkost. Všeho toho velice lituji, naplňuje mě to smutkem a hluboce se mě to dotýká,“ uvedl mnichovsko-freisingský arcibiskup a vyzval oba národy k vzájemnému usmíření. „My všichni jsme tvorové Boží a jako jeho obraz máme stejnou hodnotu, takže se jeden nesmí vyvyšovat nad druhého. Právě my křesťané, my jako katolická církev, se musíme stát kvasem smíření a naděje.“

Mezi poutníky se jeho slova setkala s příznivou odezvou. „Na česko-německém smíření je třeba neustále pracovat. Jak totiž ukázaly prezidentské volby, lze tohoto tématu ještě dnes zneužívat,“ sdělila jedna z poutnic Terezie Bezkočková.

Stará Boleslav by mohla být naší Čenstochovou.

Hlavním celebrantem bohoslužby na Mariánském náměstí byl pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Ten ve své homilii mimo jiné vyzdvihl důležitost, jakou má Stará Boleslav pro český národ. „Stará Boleslav není jen místem zavraždění sv. Václava, ale také nejstarším mariánským poutním místem, kde je uchováván mariánský medailon nazývaný Palladium země české. Stará Boleslav by mohla být naší Čenstochovou, Montserratem, naší Guadalupe, Aparecidou,“ zmínil kardinál, podle něhož je zajímavé sledovat, jak staroboleslavské Palladium sdílí osudy českého národa. „V době zatčení a věznění doktorky Milady Horákové a dalších desetitisíců žen a mužů v padesátých letech Palladium putuje za mříže úřadu StB. Není to výmluvné svědectví o Matce toho, kterého nazýváme Emmanuel, Bůh s námi?“

Národní Svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi začala již v pátek, kdy se na dva dny vrátila do města v doprovodu vojenské Hradní stráže lebka sv. Václava. Oslavy pak vrcholily v sobotu – vedle hlavní bohoslužby na Mariánském náměstí se poutníci mohli vydat třeba na prohlídku baziliky sv. Václava či navštívit chrámový koncert hudebního virtuosa Václava Hudečka v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, Zpravodajství

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay