Kapucíni si připomínají Otce Pia

Vydání: 2018/39 Česko má nového nuncia, 25.9.2018, Autor: Tomáš Kutil

Padesát let od smrti a sto let od objevení stigmat Otce Pia si o víkendu připomněli bratři kapucíni v Praze u sv. Josefa. Lidé v jejich kostele mohli uctít dokonce ostatky sv. Pia z Pietrelciny, konkrétně kousek látky s jeho krví.

 
V pátek večer a v sobotu dopoledne si kapucíni při mši svaté připomněli odkaz Otce Pia. Snímek Martina Houdek

„Byli jsme na 14denní svatojakubské pouti Polskem. Během ní jsme se dozvěděli, že krátce po našem návratu do České republiky bude v Polsku mezinárodní setkání s poděkováním za dar víry. Jel jsem tam a bratr Roman, který má na starosti šíření kultu Otce Pia, mi tam relikvii slavnostně předal,“ popisuje provinční vikář Serafín Beníček a s úsměvem dodává, že celá akce vznikla spontánně, jako by to shůry plánoval sám Padre Pio. „My jsme to nijak předem neplánovali,“ přiznává a prozrazuje, že od příjezdu ostatků neustále zažívá, jak odkaz a příběh Otce Pia oslovuje. „Sám vnímám velmi silně jeho přítomnost a zažívám i velmi zajímavá setkání a rozhovory s lidmi,“ připojuje.

Na slavnost se celá kapucínská provincie chystala modlitbou novény, připravovali i mnoho praktických věcí – letáčky, bannery či obrázky. „Chtěli jsme, aby si lidé z našeho kostela mohli odnést i něco na památku. Přípravami žila celá naše komunita,“ dodává bratr Serafín. Středobodem oslav byla pro kapucíny adorace a mše svatá. „Už v Polsku ke mně právě tyto dvě věci se spojení s Otcem Piem velmi silně promlouvaly. Došlo mi přitom, že jsou chvíle, kdy nám Bůh žehná zvláštním způsobem. A tohle byla jedna z nich,“ prozrazuje bratr Serafín, kterému v minulých dnech několikrát přišla na mysl i slova exorcisty otce Amortha. Ten o sv. Piovi prohlásil, že až při pohledu na něj lidé pochopili význam mše svaté.

Zpovídal více než patnáct hodin denně

Otce Pia si budou kapucíni připomínat i 18. a 19. října, kdy kromě možnosti uctění jeho ostatků plánují také přednášky o tomto světci. Z Polska by měl přijet bratr Roman a přivézt relikviář s pravou rukavicí Otce Pia. Tento světec v 15 letech vstoupil do řádu kapucínů a roku 1910 byl vysvěcen na kněze. Od 20. září 1918 obdržel jako historicky první kněz viditelná stigmata. Působil v klášteře v městečku San Giovanni Rotondo v italské Apulii. Během církevního zkoumání svých stigmat nesměl deset let sloužit veřejně mše svaté. Ty mohl znovu sloužit po roce 1933, nejvíce svého času poté věnoval zpovídání. Časem počet penitentů čekajících na zpověď vzrostl tak, že musel být zaveden pořadník. Čekací doba se údajně pohybovala u mužů mezi 8 a 15 a u žen mezi 8 a 35 dny. Ve zpovědnici proseděl Otec Pio denně kolem 15 hodin a vyzpovídal stovky lidí. Zvládal také odpovídat na neuvěřitelné množství dopisů.

TOMÁŠ KUTIL


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, Zpravodajství



Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay