Kamarádky všechny problémy nevyřeší

Vydání: 2006/46 Otazníky z křesťanských ložnic, 14.11.2006, Autor: Jiří Macháně

Manželé Hana a Petr Imlaufovi již řadu let připravují snoubence na manželství. Na život ve svazku muže a ženy, kteří si slibují lásku, úctu a věrnost. Položili jsme jim pár otázek z (novo)manželských ložnic.

Mladý člověk žije až do svatby v tom, že sex je hřích. To se v den svatby změní. Nevede tento léta zažitý pocit k problémům v manželském soužití? K zablokování, traumatům?
Petr Imlauf: Nesetkali jsme se s mladými lidmi, u nichž by byl příčinou traumatu „zapovězený sex“. Zdá se mi, že když tento mravní nárok lidé nerespektují, tak to některým vůbec nevadí. Traumata pochází z 90 % ze vztahů v rodině, z výchovy, z problémů se sebepřijetím.
Hana Imlaufová: A ze špatného pohledu na sexualitu jako takovou.

Co to znamená?
H. I. Když například bylo mladému člověku ve výchově podsouváno, že sexualita je něco špatného nebo nesprávného, nevnímá lidské tělo jako Boží dar a krásu stvoření.“

Když je problém v ložnici, kde najdou křesťané pomoc a oporu? Kamarádky vždycky všechno nevyřeší...
H. I. Pokud mají manželé problém v ložnici, je mnohdy příčina někde jinde. Většinou je to vnější projev, který naznačuje, že je ve vztahu potřeba něco změnit. Nejčastěji bývá chyba v komunikaci. Spoléhat se na radu kamarádek či kamarádů není šťastné. Je třeba vyhledat pomoc, například manželské poradny, která jim může pomoci o svých problémech spolu hovořit.
Za léta co se věnujeme přípravě snoubenců jsme zjistili, že pokud se nám v tomto období podaří s nimi navázat blízký vztah, najdou odvahu nás znovu vyhledat již jako manželé, i s intimními problémy. To je rovněž jeden z důvodů, proč považujeme za důležité, aby snoubence kromě kněze doprovázel při přípravě na manželství také manželský pár.

Může poradit i kněz žijící v celibátu?
H. I. Máme pozitivní zkušenosti s tím, když ve zpovědnici sedí kněz, který oblasti sexuality a vztahů rozumí a pomůže manžele dobře nasměrovat. Je nesmírně důležité, aby kněží měli už v rámci formace v těchto věcech jasno, aby měli základní znalosti a dovedli citlivě poradit.

Co když jsou ale manželé jen „nešikovní“?
P. I. Na nešikovnost nebo „nekompatibilitu“ těl příliš nevěřím. Pokud by ale přece něco takového nastalo, pak je to práce pro sexuologa. Problémy mohou spíše pramenit z deformovaného pohledu na sexualitu, který prezentují média, z podivné výchovy, z bájivých vyprávění kamarádů, z pornografie. Lidé se pak neřídí „vnitřním hlasem“. Každému páru při přípravě říkáme, aby to byla jejich nejsoukromější oblast, oprostili se od sexuálních „norem“ a „nároků“, aby si zkrátka vyčistili hlavu od toho, co prezentují „populární média“. Radíme jim, aby svoji intimitu budovali úplně nově. Od jejich soukromého intimního slovníku, gest a dotyků, kterým rozumí jen oni dva.
H. I. Sexuologové říkají, že pokud se objeví problém v intimním vztahu, nejčastěji pramení z toho, že si ti dva nejsou schopni sdělit svá očekávání a přání. Tím pádem je pak partner nemůže naplnit a vzniká velké zklamání.

Jak si mohou manželé pomoci sami?
P. I. Je třeba pracovat na zlepšování vztahu. Snažit se více si rozumět i v jiných oblastech. Vytvářet jednotu nejenom tu fyzickou a hledat vzájemné porozumění. Pak přichází na řadu fyzická blízkost, radost z dotyků, které nesměřují přímo k pohlavnímu spojení. Jde o dotykovou blízkost bez toho, aby to byla sexuální výzva. Fyzická jednota přijde jaksi sama jako přirozené vyvrcholení na této cestě.
H. I. Škála něžností, důvěrností a dotyků, radost z našich těl, je nesmírně důležitá pro posilování spokojeného sexuálního života. Mnohdy bývá totiž oploštěný na „pouhé holé spojení“.

Hovoří o tělesné lásce manželský slib?
P. I. „Odevzdávám se ti a přijímám tě.“ Mluví se tu o odevzdání se celou bytostí a přijetí celé bytosti. Pokud se to odevzdání a přijetí uskuteční také v oblasti těla, pak je naplněna jednota, ke které jsou muž a žena Bohem povoláni. Aby byla pravdivá slova slibu, musí být pravdivá i „řeč“ těla. H. I. V manželství mají lidé žít v harmonii. V lásce duševní, duchovní i fyzické. Kdyby jeden typ lásky neprožívali, tak jejich vztah nebude vyvážený a harmonický.


Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 41 4. – 10. října 2022

Papež apeluje na Putina

„Tato strašná a nepředstavitelná rána lidstva místo toho, aby se hojila, stále více krvácí a hrozí, že se rozšíří,“ prohlásil 2. října o ruské válce proti Ukrajině…

celý článek


Nuncius požehnal repliku fatimské kaple

V Koclířově u Svitav požehnal minulou sobotu nuncius Jude Thaddeus Okolo spolu s biskupem Janem Vokálem repliku fatimské kaple Capelinhy, určenou Světovým fatimským apoštolátem…

celý článek


Neublížit svým těžkým batohem

Každý v životě prožil nějaké křivdy. Proč se nám vlastně dějí a jak s nimi naložit, radí psychoterapeutka PETRA VESELÁ z Křesťanského terapeutického centra v Praze.

celý článek


Záchytný bod v místě studií

Věřící studenti vysokých škol mohou téměř v každém univerzitním městě navštěvovat společenství podobně smýšlejících kolegů.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay