Kam směřuje německá církev?

Vydání: 2019/44 Změní se po synodě jáhenská služba?, 29.10.2019

Příloha: Perspektivy 44

Nastartovat reformní proces v církvi se letos na jaře rozhodla Německá biskupská konference. Prostřednictvím tzv. synodální cesty by chtěla získat nazpět ochromenou důvěru. Jak daleko tento proces postoupil? A má naději na úspěch?

 
© Jan Hrubý

ÚHEL POHLEDU Björna Odendahla

Rok 2010 byl pro německou katolickou církev osudným. Vše začalo dopisem P. Klause Mertese 600 bývalým studentům jezuitského gymnázia, kteří se s důvěrou na tohoto tehdejšího rektora berlínské Koleje sv. Kanisia obrátili. Všichni totiž zažili totéž: v 70. a 80. letech se ve škole stali oběťmi sexuálního a psychického zneužívání. P. Mertes je ve svém dopise, kde zastupoval všechny jezuity, prosil o omluvu – čímž prolomil desetiletou spirálu mlčení uvnitř církve. Skandál se poté rozšířil do dalších řádových škol a jiných církevních institucí.

Od té doby německá biskupství vyvinula četné úsilí, aby zprávy o zneužívání zpracovala a posílila preventivní opatření proti opakování něčeho podobného. V jednotlivých diecézích byly ustanoveny kontaktní osoby, které zintenzivnily spolupráci se státními úřady; spolupracovníci včetně dobrovolníků absolvovali školení o prevenci; obětem zneužívání byly proplaceny náklady na terapii. Aktuálně biskupové diskutují mimo jiné o možné výši odškodného. Z průměrných 5 000 eur (zhruba 130 tisíc korun v přepočtu) na jednu postiženou osobu by se příspěvek mohl značně zvýšit.

Důkazy jsou v aktech biskupství

Němečtí biskupové ale udělali ještě víc. Roku 2014 nařídili interdisciplinárnímu výzkumnému týmu z měst Mannheim, Heidelberg a Giessen – odtud neoficiální název „MHG-Studie“, aby zneužívání v německé katolické církvi vědecky prozkoumal. A po více než čtyřech letech je tu výsledek: v personálních spisech na biskupstvích za období 1946 až 2014 našli vědci důkazy o 3 677 zneužitých dětech a 1 670 obviněných kněžích.

Avšak tým psychiatra Haralda Dressinga přišel během svého šetření ještě s dalšími zjištěními. Vědci například došli k závěru, že sexuální zneužívání může být výsledkem extrémní dominance zasvěcených osob nad těmi nezasvěcenými. Anebo že zatajování zneužívání bylo podpořeno autoritářsky-klerikálním pojetím tohoto úřadu. Takže ochrana instituce církve stála nad ochranou obětí. Také kvůli tomu je smutné číslo počtu obětí pravděpodobně ještě mnohem vyšší, než zatím ukázaly zkoumané dokumenty – některé se totiž daly včas zničit.

Bojovat s příčinami, ne s příznaky

Celkově lze výsledky studie shrnout do jediné věty: církev jakožto instituce má specifické vlastnosti, které mohou zneužívání podporovat – a následně bránit jeho odhalení. Německým biskupům proto bylo bezprostředně po plenárním zasedání v září 2018 jasné, že případům zneužívání nelze v budoucnu zamezit jen odstraněním příznaků tohoto problému, ale musí se bojovat s jeho „systémovými příčinami“.

Se zveřejněním „MHG-Studie“ se však ještě více prohloubila krize důvěryhodnosti církve v Německu. Celkem v roce 2018 z církve vystoupilo 216 178 katolíků (přestali platit tamní daň církvi – pozn. red.) – což se za celou dobu evidence počtu věřících stalo zatím pouze jednou.

O půl roku později, v březnu 2019, se proto němečtí biskupové sešli znovu: uvědomovali si, že je třeba provést rozhodující reformy, aby církev znovu získala důvěru věřících, a zabránilo se tak postupné erozi církevního života v zemi. A bylo jim také jasné, že tyto reformy nemohou provést sami. „Jednomyslně“ se tedy rozhodli pro takzvanou „synodální cestu“, po níž chtěli kráčet společně s Centrálním výborem německých katolíků, tamním nejvyšším sdružením laiků.
 

Více v článku, který lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.
 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Názory, ČlánkyAktuální číslo 17 20. – 26. dubna 2021

Mnich Dominik rozšířil české nebe

V jednom z nejstarších klášterů na Apeninském poloostrově, v cisterciáckém opatství Casamari, se minulou sobotu uskutečnila beatifikace šesti místních mnichů z 18. století…

celý článek


Uprchlíci z kolébky církve u nás

Na světě žije přibližně devět milionů Arménů. Dvě třetiny z nich mimo svou vlast v diasporách po celém světě. A dva tisíce v Česku. Jak se jim u nás daří?

celý článek


„Nádherně zpackaný život“

Nevysoká postava. Přesto nepřehlédnutelný. Brýle na výrazném nose. Klobouk. Sporý, energický, nezdolný. Mírně předkloněn, s aktovkou za zády. Uctivý a galantní k ženám,…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay