Kam o prázdninách za kulturou

Vydání: 2006/24 Pastorační reforma, 14.6.2006, Autor: Jan Paulas

TŘEBOŇ - NÁMĚŠŤ NA HANÉ - DOLNÍ LOMNÉ
Pokud budete trávit léto v jižních Čechách, pak byste mohli zavítat do Třeboně, kde ve dnech 30. 6. - 2. 7. proběhne festival Okolo Třeboně. První festivalový den bude patřit Divadlu Járy Cimrmana. V divadle J. K. Tyla bude uvedena hra Cimrman v říši hudby. Druhý den bude patřit hudbě. Na nádvoří zámku vystoupí mj. Vašek Koubek, Nezmaři, Fleret, Karel Plíhal, Miro Žbirka či Inkululeko Yabatscha ze Zimbabwe. Nebude chybět ani promítání dokumentárních filmů. A třetí den zahrají ve Schwarzenberské hrobce Třebonští pištci. Na festival navazuje Léto v Třeboni, v rámci kterého vystoupí 5. 8. na nádvoří zámku Chinaski a Ready Kirken. A do třetice můžete navštívit Třeboň 19. 8. kvůli koncertu Čechomoru. Více informací naleznete na www.okolotrebone.cz.
Největší folkový festival u nás probíhá v Náměšti na Hané u Olomouce. Jmenuje se Zahrada a ve dnech 5.-8. 7. se sem sjede opravdu pestrá parta muzikantů, z nichž namátkou vybírám Spirituál kvintet, Žalmana a spol., Vlastu Redla, Karla Plíhala, Roberta Křesťana, Fleret s Jarmilou Šulákovou, Jablkoň, Vlastu Třešňáka, Hradišťan, Jarret či Slávka Janouška. Více informací na www.folkcountry.cz.
Rovněž dvoudenní Festival na Pomezí v Dolní Lomné u Jablunkova nabídne 7.-8. 7. bohaté hudební menu. Bude se „servírovat“ Modrá kref, Pouta, Spirituál Kvintet či slovenské Divozel, druhý den zase Stará almara s Martinem Žákem, Jarret, Neřež, Žalman či Rawa country z Polska. U táboráku vám pak trampské písně zapějí Pupkáči. Více informací na www.pomezi.wz.cz.

JINDŘICHŮV HRADEC – BOSKOVICE - STRÁŽNICE
Hned na několika místech v Jindřichově Hradci se koná 13.-15. 7. další ročník Folkové růže. Vystoupí zde třeba Karel Plíhal, Pavel Lohonka Žalman, Pavlína Jíšová, Jiří Smrž, Jablkoň, Slávek Janoušek, Vlasta Redl, Hradišťan, Cop, Ginevra či Rosa Mexicano z Mexika. K vidění bude i historický tanec či divadlo. Více informací na www.folkcountry.cz.
Čtyři dny plné hudby, divadel, filmů, autorských čtení i výstav nabízí pozoruhodný Festival Boskovice, který je zaměřený na záchranu a obnovu židovské čtvrti v Boskovicích u Brna. Letos se koná 13.–16. 7. a měli by zde vystoupit např. Skyline, Načeva, Pressburger Klezmer Band, osmdesátičlenný sbor Mandelbrotovy kostičky či různí jazzoví intepreti. Z filmů stojí určitě za upozornění Kieœlowskiho Dvojí život Veroniky, Schlöndorfův Plechový bubínek, film o Toyen od Jana Němce, Pátrání po Ester Věry Chytilové, dokumenty o zločinech komunismu či ozvěny festivalu Jeden svět. Nebude chybět ani autobusový výlet do Předklášteří u Tišnova. Více informací najdete na www.unijazz.cz/boskovice.php.
Dvoudenní Festival Slunce proběhne zase ve Strážnici 14.–15. 7. Účast zde přislíbili Miro Žbirka, Michal Prokop, Blue Effect, AG Flek, Oskar Petr, Robert Křesťan, Vlasta Redl, KOA, Kamelot aj. Více informací na www.festival-slunce.cz.

BECHYNĚ – NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU - TELČ
Příznivce jazzu určitě uspokojí jazzový festival v Bechyni s názvem Jazzfe, který zde proběhne 14.–16. 7. Webové stránky festivalu slibují např. Milana Svobodu, Janu Koubkovou, Ondřeje Pivce Organic Quartet, P. J. Rybu, americký The String Quartet (s legendárním Billy Cobhamem) či trojnásobného držitele Grammy Ramseye Lewise. Více se dozvíte na www.jazzfe.cz. Celkem osm dní trvají Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou, které letos proběhnou 22.–29. 7. Celodenní výtvarné, hudební či taneční dílny vrcholí vždy večerním hlavním koncertem na nádvoří místního zámku. I letos se návštěvníci mohou těšit na žánrovou pestrost: Triny, Javory, Jablkoň, Hradišťan, Sergent Pepere (Francie), Ttukunak (Španělsko), Adesa: Gamashimo Parade (Ghana), Huun-Huur-Tu (Tuva), Dobet Gnahoré (Pobřeží Slonoviny), Glen Hansarda (Irsko) a Markéta Irglová, Čechomor, Spirituál Kvintet aj. Více informací na www.folkoveprazdniny.cz.
Na náměšťský festival navazují pak Folkové prázdniny v Telči, které letos začínají 28. 7. a končí 13. 8. Na nádvoří renesančního zámku by měli zahrát např. Bratři Ebenové, Spirituál Kvintet, Hradišťan, Jarret, Druhá tráva, Cimbal Classic, Karel Plíhal, Javory, ale i Glen Hansard či Sergent Pepere. Měla by zde vystoupit i Bára Hrzánová s Hrdým Budžesem či Divadlo Sklep. Více informací na www.prazdninyvtelci.cz.

JIMRAMOV – MOHELNICE
I na konci srpna můžete navštívit zajímavé festivaly jako třeba Otevřeno Jimramov. V tomto městečku na moravsko-českém pomezí proběhne 24.–27. 8. festival hudby, filmu, divadla a výtvarných prací. Bude zde promítnut např. trezorový film Hynka Bočana z roku 1968 Pasťák či pozoruhodný dokument Zdeňka Bričkovského Legenda o ptačím vejci, který nás zavede až k břehům Severního ledového oceánu do Republiky Komi. Více informací na www-folkcountry.cz.
Prázdniny pak můžete zakončit v Mohelnici a na hradě Bouzov, kde proběhne 31. 8. – 3. 9. festival Mohelnický dostavník. Měli by sem dorazit Pidilidi, Nezmaři, Žalman a spol., Jarret, Fleret s Jarmilou Šulákovou, Folk Team, Lístek aj. V kostele sv. Tomáše Becketa by měl 1. 9. proběhnout Večer s křesťanskou písní. Více informací na www.mohelnickydostavnik.cz. Sdílet článek na: 

Sekce: Kultura, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 4 18. – 24. ledna 2022

Kolik lidí se hlásí k víře

Statistický úřad zveřejnil výsledky loňského sčítání lidu, které se poprvé konalo elektronicky. Ke katolické církvi se v něm přihlásilo 741 tisíc lidí.

celý článek


Pozvání k práci na sobě

Se začátkem nového roku jsme slyšeli řadu přání: štěstí, zdraví, Božího požehnání. A také spokojenosti. Co to vlastně je a odkud se bere? A můžeme být spokojení…

celý článek


Tableta nestačí, blízkost je lék

Naše populace stárne, schopnost mezigeneračního soužití a dialogu ale často pokulhává. Ke společnému kráčení napříč generacemi pravidelně vyzývá i papež František.…

celý článek


Lekce duchovní i praktické

„Chceme se vzít“ – s tímto sdělením zaklepe na dveře far každý rok zhruba pět tisíc párů. Tvoří asi 10 % všech, kteří v daném roce vstupují do svazku manželského.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay