K zázračné Madoně už po celá staletí

Vydání: 2009/41 Ohlédnutí za návštěvou papeže, 9.10.2009, Autor: Zita Chalupová

Máte tu prý aktivní farníky. Co všechno tu podnikají?

P. František Sedláček (FS): Máme ve Štípě Klub maminek a Společenství maminek, Scholu, Společenství živého růžence, pořádáme poutě, koncerty. Zásluhu na tom všem mají hlavně právě zmiňovaní farníci. Většina těchto aktivit vznikla v době, kdy zde působil farář P. Otakar Pělucha, tedy v letech 1970 – 1994. Od té doby to přičiněním místních lidí stále běží.

Ivan Skřivánek (IS): S P. Sedláčkem se zase děje víc a víc jednorázových akcí – konalo se u nás například setkání biskupů v předvečer velehradské pouti, sešli se zde bohoslovci z Banské Bystrice a několik dní pobývali v rodinách. Pan farář se snaží budovat, vyřizovat, nebojí se jít na úřady nebo za našimi volenými zástupci na úřady. A to všechno je také moc potřebné. Kdysi tu býval i dětský ochotnický divadelní spolek. Hráli například v Olomouci a na Velehradě pro papeže Jana Pavla II. Ale děti vyrostly a spolek se bohužel rozpadl.

Štípa je poutní místo už mnoho století, ale za humny příliš známé není. Kolik poutí se zde během roku odehraje?

FS: Hlavní pouť bývá kolem svátku Narození Panny Marie, který připadá na 8. září. V sobotu před ní míváme také pouť pro děti – její program tvoří mše svatá a hry. Odpoledne se pak začínají scházet poutníci, kteří zde i nocují. Schází se tu pokaždé několik tisíc lidí – a na tisíc jich bývá při mši svaté v kostele. Vždyť toto poutní místo je starší než Svatý Hostýn! Příští rok nás čeká jedno jubileum: letos proběhla už 229. pěší pouť z Loučky u Valašského Meziříčí. Představte si – tato tradice nebyla nikdy přerušena, ani za komunistů, ani za Hitlera. K vyhlášeným poutím patří i pouť zlínské Charity nebo tak zvaná Malá pouť.

IS: Co se pamatuji, hlavní pouť vždycky byla. Za komunistů stávaly těsně kolem kostela kolotoče, aby bylo co nejhůř slyšet, byl to takový malý naschválek. Ovšem na druhé straně, máme fotografii z 30. let a i na ní jsou kolotoče u kostela. Jenže to nejde srovnávat – dnes jedou reproduktory naplno, tehdy hrával nanejvýš flašinet. Radost nám udělala stezka pro pěší pouti ze Svatého Hostýna na Velehrad, která vede také přes Štípu. Letos před sv. Cyrilem a Metodějem byl náš kostel poprvé součástí této poutní cesty. Někteří poutníci tady i přespali a cestou si pak vyprávěli, jak se jim u nás líbilo a že příští rok přijedou znovu. To nás nesmírně těší.

Jak se mohli poutníci přesvědčit, kostel vypadá pěkně, teď se opravují varhany. Máte plány i s okolím chrámu?

FS: Je to iniciativa, která přišla ze zlínského magistrátu, kde sedí i lidé naklonění církvi a našemu kostelu. Celé Mariánské náměstí, na němž kostel stojí, by se mělo upravit. Dnes vede silnice těsně kolem kostela, což nesvědčí jeho statice ani lidem. Plánuje se posunutí cesty a vybudování pěknějšího okolí chrámu. Termín ještě není stanoven, vše bude záležet na tom, jak se podaří získat peníze. Hlavním investorem asi bude Magistrát města Zlína a Zlínský kraj. Už dříve se zde opravovalo: odvlhčovalo se zdivo kláštera a spravovala jeho fasáda, rekonstruovalo plynové topení a voda v klášteře. Ve vlastním kostele byly zrekonstruovány zpovědnice, sochy, chórové lavice, dokončuje se oprava vstupních dveří do chrámu a kanalizace. Jak se zdá, restaurování by si zasloužila i vnitřní malba. Kde na tohle všechno berete peníze?

IS: V příštích letech chceme pokračovat v odvlhčení kostela, máme připraven projekt na novou elektroinstalaci včetně ozvučení a osvětlení, na statické zajištění kostela a pro obnovu vnitřní malby, která je v havarijním stavu. Rovněž fasáda vyžaduje opravu. Uvedené záměry jsou odhadovány na částku přesahující 25 milionů korun. Snažíme se využívat dotací a příspěvků z různých zdrojů. V uplynulém období byly naše žádosti vyslyšeny na ministerstvu kultury, Krajském úřadě Zlínského kraje, Magistrátu města Zlína. Věříme, že tak tomu bude i v letech následujících.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 5 31. ledna – 6. února 2023

Co popřát novému prezidentovi

Ke gratulacím nově zvolenému prezidentovi ČR Petru Pavlovi se připojují i představitelé církve. „Nevidím vítězné ani poražené voliče. Vidím, že v této volbě vyhrály…

celý článek


Není čas naříkat, ale rozhlížet se

Co je církev? Říkáme, že je Kristovo Tělo – a já věřím, že Bůh jej v tomto světě nenechá zaniknout. Dosud se totiž církev dostala i přes sebevětší krize a byla…

celý článek


Proč nás volby rozdělily a co s tím

Důležitý problém kolem prezidentských voleb je „polarizace společnosti“, tedy to, že se lidé o kandidátech a jejich názorech často hádali a někdy i rozkmotřili. A…

celý článek


A stíháš dělat ještě něco?

S narozením prvního potomka si maminky začnou klást otázky: Neztratím se v nekonečném kolotoči krmení, přebalování a péče o domácnost? A kde najdu čas pro sebe, manžela, Boha?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay