Jsou tady – tisíce příznivců Taizé

Vydání: 2015/1 Jsou tady: tisíce příznivců Taizé, 30.12.2014, Autor: Tomáš Kutil

V pondělí 29. prosince zasypal Prahu první sníh a v ulicích města se objevily desetitisíce mladých lidí z celé Evropy. Letošní silvestr se totiž rozhodli strávit na Pouti důvěry, kterou v hlavním městě ČR organizuje komunita z Taizé. Část programu mladí prožijí ve farnostech, vrcholem setkání budou společné modlitební večery.
 
 
 
První účastníci setkání přicházejí na výstaviště v Letňanech, které hostí večerní společné modlitby. Snímek Aleš Masner
 
Do poslední chvíle nebylo jisté, zda se podaří všechny zájemce v Praze a okolí ubytovat. Několik dní před jejich příjezdem ale mohli bratři s úlevou vyslat do světa zprávu: Všechna místa máme! „Po úžasné vlně solidarity, která se vzedmula v posledních dnech, byla na svátek sv. Štěpána potvrzena skvělá informace: každý z tisíců mladých, kteří přijedou z celé Evropy, bude mít kde bydlet. Na 2 500 hostitelských rodin se rozhodlo otevřít své domovy mladým poutníkům, často třem i čtyřem najednou,“ sdělují bratři z Taizé.
 
Dvě tisícovky dobrovolníků přijely už o pár dnů dříve
 
Už v sobotu 27. prosince přijelo do Prahy na 1 900 dobrovolníků z různých zemí připravovat přijetí ostatních účastníků. Největší počet mladých dobrovolníků je z Polska, Ukrajiny a Francie. Přestože bratři měli základnu v domě Franze Kafky v centru Prahy, poslední přípravy se odbyly především na výstavišti v Letňanech, kde se konají večerní modlitby. Od soboty se to tam proto hemžilo jako v úle.
 
Hloučky mladých lidí diskutují v hale číslo 5, kde právě skončila první společná modlitba letošního setkání. Někteří ještě v tichosti meditují, jiní si už nasazují batohy a vyrážejí do mrazivé Prahy, aby se tu ujali úkolů, kvůli nimž přijeli do ČR o dva dny dříve než ostatní účastníci setkání. „Budu tu pomáhat s ubytováním v jedné škole a jsem v týmu, který bude připravovat workshopy. Rád bych, aby si lidé uvědomili, jak velkou jednotu dokážou křesťané vytvořit,“ říká chorvatský dobrovolník Andrija Jergovic.
 
Osobní setkání pomáhají odbourat strach z jinakosti
 
Michaela Šedová pomáhá v přípravném týmu již od září. Svou účastí na tomto setkání chce okolnímu světu vydat svědectví, že lidé spolu mohou vycházet bez konfliktů a v přátelském duchu. „Velmi důležitou roli zde hraje fakt, že se tu lidé setkávají osobně. Mohou tak snáze odbourávat strach z jinakosti druhých. Věřím, že i skrze takováto setkání se podaří otevírat naši českou mysl tomu, co třeba ještě moc neznáme, ale co nás může inspirovat a obohatit,“ prozrazuje Michaela Šedová.
 
Jedním z nejvzdálenějších míst, které hostí nemalé množství mladých cizinců, jsou Milovice. Z pražských Letňan tam trvá cesta vlakem zhruba hodinu. O něco blíže to mají mladí „Taizáci“ z Lysé nad Labem, kde jich bude bydlet zhruba 90. Původně se přitom zdálo, že farnost v Lysé mladé lidi ubytovávat nebude. „Nakonec zvítězila potřeba posloužit někomu dalšímu a dál nabídnout, co jsme kdysi přijali. Proto jsme se do toho pustili,“ říká Marie Mikušková z přípravného týmu v Lysé. „Dalším impulzem bylo, že mám syny ve věku účastníků a chtěla jsem, aby mohli zažít něco podobného jako já těsně po Sametové revoluci ve Vratislavi,“ uzavírá.
 
Srdeční záležitostí je Taizé také pro Vandu Kuběnovou z Milovic. „V Taizé jsem byla v roce 2000 a uvěřila tam v Boha. S tím souvisí i mé nadšení a jistota, že se chci do příprav tohoto setkání zapojit,“ zmiňuje Vanda Kuběnová. Byť bydlí s manželem a dvěma dětmi v Milovicích v maličké trafostanici, pohostí po dobu mezinárodního setkání tři mladé lidi. „Půjčíme si z fary jedno rozkládací křeslo, máme tady jednu matraci a jeden člověk může spát na zemi,“ usmívá se Kuběnová.
 
Pouť důvěry Taizé v číslech
 
- Více než 30 000 lidí se účastní setkání, 23 000 z nich nepochází z České republiky.
 
- Účastníci přicházejí z 65 zemí.
 
- Více než 105 uvítacích míst ve farnostech různých církví a v místních školách přijímá 29. prosince poutníky a poté je rozesílá do hostitelských rodin a společných ubytovacích prostor.
 
- 105 tisíc jablek, 100 tisíc mandarinek, 22 tun chleba a více než 500 palet s jídlem bude rozdáno účastníkům.
 
- 17 kostelů v historickém centru Prahy je otevřeno pro polední modlitbu v úterý a ve středu 30. a 31. prosince. V každém z nich je kříž Taizé, který v posledních týdnech namaloval tým umělců pod vedením Matěje Formana.
 
- 5 modlitebních míst je připraveno v areálu výstaviště Letňany – budou využita během večerních modliteb od 29. prosince do 1. ledna.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, Zpravodajství

Diskuse

PRAHA má propagaci Michal 31.12.2014 12:13

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 27-28 30. června – 13. července 2020

Slovanským jazykem proti pohanským kultům

Jaký asi byl duchovní svět Moravanů v době, kdy na naše území připutovali soluňští věrozvěstové? Co prozrazují dobové prameny i nálezy z pohřebišť – přibližuje…

celý článek


Rybníkářství podle věrozvěstů i na Velehradě

Nové terénní úpravy v okolí Velehradu odpovídají moderním trendům v ekologii a hospodaření s vodou. Zároveň jsou ale v souladu s nejstaršími tradicemi. Dokládají to…

celý článek


Z poutníků se stali zedníci

Také díky pomoci dobrovolníků z naší vlasti se od ledna tohoto roku mohou sloužit bohoslužby v opraveném kostele sv. Hilaria nedaleko francouzského Avignonu, ve stavbě pocházející…

celý článek


Žiju příběh Mariánského sloupu

PETR VÁŇA – ten, který vytesal z kamenů nový Mariánský sloup. Zdaleka to však není jediné jeho dílo. Vypravili jsme se za ním do jeho ateliéru pod hradem Karlík u Berounky.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay