Jsou tady – tisíce příznivců Taizé

Vydání: 2015/1 Jsou tady: tisíce příznivců Taizé, 30.12.2014, Autor: Tomáš Kutil

V pondělí 29. prosince zasypal Prahu první sníh a v ulicích města se objevily desetitisíce mladých lidí z celé Evropy. Letošní silvestr se totiž rozhodli strávit na Pouti důvěry, kterou v hlavním městě ČR organizuje komunita z Taizé. Část programu mladí prožijí ve farnostech, vrcholem setkání budou společné modlitební večery.
 
 
 
První účastníci setkání přicházejí na výstaviště v Letňanech, které hostí večerní společné modlitby. Snímek Aleš Masner
 
Do poslední chvíle nebylo jisté, zda se podaří všechny zájemce v Praze a okolí ubytovat. Několik dní před jejich příjezdem ale mohli bratři s úlevou vyslat do světa zprávu: Všechna místa máme! „Po úžasné vlně solidarity, která se vzedmula v posledních dnech, byla na svátek sv. Štěpána potvrzena skvělá informace: každý z tisíců mladých, kteří přijedou z celé Evropy, bude mít kde bydlet. Na 2 500 hostitelských rodin se rozhodlo otevřít své domovy mladým poutníkům, často třem i čtyřem najednou,“ sdělují bratři z Taizé.
 
Dvě tisícovky dobrovolníků přijely už o pár dnů dříve
 
Už v sobotu 27. prosince přijelo do Prahy na 1 900 dobrovolníků z různých zemí připravovat přijetí ostatních účastníků. Největší počet mladých dobrovolníků je z Polska, Ukrajiny a Francie. Přestože bratři měli základnu v domě Franze Kafky v centru Prahy, poslední přípravy se odbyly především na výstavišti v Letňanech, kde se konají večerní modlitby. Od soboty se to tam proto hemžilo jako v úle.
 
Hloučky mladých lidí diskutují v hale číslo 5, kde právě skončila první společná modlitba letošního setkání. Někteří ještě v tichosti meditují, jiní si už nasazují batohy a vyrážejí do mrazivé Prahy, aby se tu ujali úkolů, kvůli nimž přijeli do ČR o dva dny dříve než ostatní účastníci setkání. „Budu tu pomáhat s ubytováním v jedné škole a jsem v týmu, který bude připravovat workshopy. Rád bych, aby si lidé uvědomili, jak velkou jednotu dokážou křesťané vytvořit,“ říká chorvatský dobrovolník Andrija Jergovic.
 
Osobní setkání pomáhají odbourat strach z jinakosti
 
Michaela Šedová pomáhá v přípravném týmu již od září. Svou účastí na tomto setkání chce okolnímu světu vydat svědectví, že lidé spolu mohou vycházet bez konfliktů a v přátelském duchu. „Velmi důležitou roli zde hraje fakt, že se tu lidé setkávají osobně. Mohou tak snáze odbourávat strach z jinakosti druhých. Věřím, že i skrze takováto setkání se podaří otevírat naši českou mysl tomu, co třeba ještě moc neznáme, ale co nás může inspirovat a obohatit,“ prozrazuje Michaela Šedová.
 
Jedním z nejvzdálenějších míst, které hostí nemalé množství mladých cizinců, jsou Milovice. Z pražských Letňan tam trvá cesta vlakem zhruba hodinu. O něco blíže to mají mladí „Taizáci“ z Lysé nad Labem, kde jich bude bydlet zhruba 90. Původně se přitom zdálo, že farnost v Lysé mladé lidi ubytovávat nebude. „Nakonec zvítězila potřeba posloužit někomu dalšímu a dál nabídnout, co jsme kdysi přijali. Proto jsme se do toho pustili,“ říká Marie Mikušková z přípravného týmu v Lysé. „Dalším impulzem bylo, že mám syny ve věku účastníků a chtěla jsem, aby mohli zažít něco podobného jako já těsně po Sametové revoluci ve Vratislavi,“ uzavírá.
 
Srdeční záležitostí je Taizé také pro Vandu Kuběnovou z Milovic. „V Taizé jsem byla v roce 2000 a uvěřila tam v Boha. S tím souvisí i mé nadšení a jistota, že se chci do příprav tohoto setkání zapojit,“ zmiňuje Vanda Kuběnová. Byť bydlí s manželem a dvěma dětmi v Milovicích v maličké trafostanici, pohostí po dobu mezinárodního setkání tři mladé lidi. „Půjčíme si z fary jedno rozkládací křeslo, máme tady jednu matraci a jeden člověk může spát na zemi,“ usmívá se Kuběnová.
 
Pouť důvěry Taizé v číslech
 
- Více než 30 000 lidí se účastní setkání, 23 000 z nich nepochází z České republiky.
 
- Účastníci přicházejí z 65 zemí.
 
- Více než 105 uvítacích míst ve farnostech různých církví a v místních školách přijímá 29. prosince poutníky a poté je rozesílá do hostitelských rodin a společných ubytovacích prostor.
 
- 105 tisíc jablek, 100 tisíc mandarinek, 22 tun chleba a více než 500 palet s jídlem bude rozdáno účastníkům.
 
- 17 kostelů v historickém centru Prahy je otevřeno pro polední modlitbu v úterý a ve středu 30. a 31. prosince. V každém z nich je kříž Taizé, který v posledních týdnech namaloval tým umělců pod vedením Matěje Formana.
 
- 5 modlitebních míst je připraveno v areálu výstaviště Letňany – budou využita během večerních modliteb od 29. prosince do 1. ledna.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, Zpravodajství

Diskuse

PRAHA má propagaci Michal 31.12.2014 12:13

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 27-28 28. června – 11. července 2022

Z Ukrajiny až na Velehrad

Manželé Lili a Oleksij Ostapčukovi jsou absolventi Kyjevské národní univerzity kultury a umění. Oba vystudovali hru na damburu, což je typický ukrajinský hudební nástroj.

celý článek


Brněnské Výstaviště opět ožije konferencí

Po dvouleté pauze způsobené pandemií se na brněnské výstaviště vrací Katolická charismatická konference.

celý článek


Chci nabourat mýtus rudé Karviné

Dny teď tráví v archivech a s pamětníky. KARIN LEDNICKÁ se při přípravě závěrečné části svého knižního díla Šikmý kostel noří do dějin Karvinska v 50. letech.…

celý článek


Překonali jste krizi v manželství? Napište nám o tom

Sesbírat příběhy manželských zkušeností se vztahovým karambolem, které se podařilo překonat, by chtěl dlouholetý průvodce snoubenců a autor příprav na manželství,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay