Jsme svědky pravdy?

Vydání: 2019/47 Návrat do Říma. S díky za svobodu, 19.11.2019, Autor: Tomáš Kutil

Právě v těchto dnech před třiceti lety prožívali lidé v Československu období velké naděje. Mottem této bouřlivé etapy moderní historie se stala věta, které se dnes spousta lidí cynicky vysmívá: Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.


                                                                                                                                               © Jan Hrubý

Proč tolika lidem toto heslo spojené se zesnulým prezidentem Václavem Havlem tolik vadí? Z čeho pramení skepse vůči pravdě a jak je možné, že se ze slova „pravdoláskař“ stala hojně užívaná nadávka?

Při pádu komunismu a vstupu do svobody možná byly kategorie pravdy a lži o něco jasnější. Jedna veliká státní lež se bořila, bylo zřetelnější, co je pravda. Dnes se tyto pojmy mnohem více stírají. Nepěkně to ukazují i pokusy zpochybnit listopad 1989. Nedávno se například exprezident Václav Klaus vyjádřil v tom smyslu, že se komunismus zhroutil sám a disidenti byli vlastně zbyteční. Celá řada politiků-populistů otevřeně používá lži v politickém boji či umně míchá pravdivé informace se zavádějícími, či přímo lživými, a přispívá tak k tomu, že je někdy opravdu složité rozpoznat pravdu. Další příčinou může být odmítnutí toho, co lidem po staletí pomáhalo dobře se orientovat. Naše kultura vyrůstá z křesťanství, a pokud někdo jeho etické zásady odmítne, a zbaví se tak půdy pod nohama, relativizace hodnot je jen logickým důsledkem.

Jako křesťané máme proto obrovskou příležitost být lidem kolem nás oporou. Vždyť Ježíš sám o sobě říká, že je „Cesta, pravda a život“ (J 14,6). Naše víra nám spolu s kritickým myšlením a pohledem na věci kolem nás může pomoci vidět vše ve správném světle a oddělovat pravdu a lež.

Lež brání vztahům

Řadu příkladů čestného chování a naopak selhání máme i v Bibli. Níže proto přinášíme ukázky lží, které lze najít u několika biblických postav. Duchovní vůdce a terapeut P. Tiziano Soldavini u nich zároveň rozebírá, proč se těchto lží dopustily. Filozof Jan Sokol se zase v rozhovoru věnuje lži ve veřejném prostoru. V anketě se pak oslovení lidé svěřují s tím, kdy zalhali a jaké poučení z toho vzešlo.

Dobrým „majákem“ v tématu pravdy a lži je papež František. Před rokem se zaměřil na jednotlivé body Desatera. Když došel k osmému přikázání – Nepromluvíš křivého svědectví proti bližnímu svému, řekl: „Všichni neustále komunikujeme, a tak se pohybujeme mezi pravdou a lží. Co však znamená říkat pravdu? Být upřímní? Nebo přesní? Ve skutečnosti to nestačí, protože se můžeme upřímně mýlit nebo můžeme být sice přesní v detailech, ale unikne nám celá podstata.“ Žít v nepravdivé komunikaci je podle něj závažné, neboť to brání vztahům, a tudíž lásce. „Kde je lež, tam není láska,“ uvedl. Komunikací papež nemyslí jen slova, nýbrž i gesta, chování, a dokonce mlčení či nepřítomnost druhého. Člověk podle něj komunikuje celou svou bytostí a vším, co dělá.

Podle Svatého otce je potřeba, abychom byli svědky pravdy. „V každém jednání osoby potvrzují, nebo popírají tuto pravdu. Od drobných každodenních situací až po velká rozhodnutí. Logika je stále stejná: jako když rodiče a prarodiče učí děti, aby nelhaly,“ vysvětluje. Vyzývá, abychom se zamysleli, o jaké pravdě svědčí díla nás křesťanů, naše slova, naše rozhodnutí. „Každý si může položit otázku: jsem svědkem pravdy, nebo jsem více méně lhář převlečený za pravdomluvného?“ dodává papež.

TOMÁŠ KUTIL

 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, TémaAktuální číslo 32 2. – 8. srpna 2022

Papež na cestách uzdravení a smíření

Přání, „aby se zasévala naděje pro domorodé i nedomorodé obyvatelstvo, které chce žít v bratrství“, vyslovil papež při návratu z Kanady. Při své 37. zahraniční…

celý článek


Poutníci na jedné lodi s biskupem

Společnou plavbu po Baťově kanálu absolvovali minulou středu účastníci 16. ročníku Pouti za umělce.

celý článek


Pár vteřin, které zachrání pokoj v rodině

Taková trpělivost! Znamená to něčí utrpení, nebo kopec klidu a míru? A můžeme si uhlídat, aby její míra nepřetekla? Hovořili jsme o tom s vedoucí Křesťanského terapeutického…

celý článek


Podezřívali nás, že jsme špioni

Útěk před komunisty, vojenská služba v USA, kněžství, profesorská kariéra, duchovní služba americkým vojákům a její zakládání v jedenácti postkomunistických zemích.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay