Jít za těmi nejpotřebnějšími. Do romského ghetta

Vydání: 2008/38 Naše víra v začarovaném kruhu, 16.9.2008, Autor: Aleš Palán

Čtrnáct let – to už je nějaká doba. Zrovna tak dlouho působí čeští salesiáni v Bulharsku. Se zemí na jihu Balkánského poloostrova si prožili dobré i zlé. Třeba velkou ekonomickou krizi v letech 1996–97, kdy byl i chleba na lístky a objevily se případy úmrtí hladem. Z Česka tehdy salesiáni vypravili dva vagóny pomoci.

V Bulharsku je v současné době sedm salesiánů z Čech; působí na třech místech – v Kazanlaku, Staré Zagoře a Jambolu – přičemž spravují celkem pět farností.
„Vedli jsme duchovní správu ve farnostech, provozovali střediska mládeže... Zároveň jsme ale chtěli dělat něco víc sociálního. Položili jsme si otázku: Kde je ta nejchudší mládež?“ říká jeden z českých salesiánů v Bulharsku P. Jiří Svoboda. Z průzkumů vyplynulo, že nejhůř na tom jsou děti v dětských domovech (jen ve Staré Zagoře je jich 700 a 80 % z nich tvoří Romové) – a pak Romové obecně. Rozhodnutí bylo nasnadě: salesiáni se víc zaměří na práci s Romy.
Nebylo třeba hledat dlouho. Dvousettisícová Stará Zagora má své romské ghetto – třicetitisícovou machalu (čtvrť) Lozenec. Na kopci zde stojí nuzná obydlí Romů natěsnaná jedno na druhém. Don Bosco šel vždy tam, kde ho bylo nejvíc potřeba a kde byla situace nejtěžší. Čeští salesiáni šli v jeho stopách a rozšířili své působení právě na Lozenec.
Stěny z vepřovic, podlaha z udusané hlíny. Tuberkulóza, syfilis, žloutenka typu C; zatím poměrně málo AIDS. Potraty, které někdy dělají andělíčkářky pokoutně doma: vezmou jehlici a propíchnou plod. Prostituce. Krádeže dětí, hlavně dívek, třeba dvanáctiletých, které pak pasáci „vyučí“ řemeslu a pošlou do Polska nebo ČR. Nezaměstnanost. Zatím poměrně málo rozšířené drogy. To jsou podmínky, v nichž žijí Romové z Lozence. To je situace, ve které začínají salesiáni působit.
Přes výčet negativ vidí Jiří Svoboda hlavní problém machaly jinde – v tom, že mnoho dětí nedokončí základní školu. „Naší hlavní prioritou je výchova – a to i výchova k víře. V machale jsme začali s katechezemi, děti nám pomáhá svolat romská nadace Svět bez hranic,“ vysvětluje pater Svoboda. Pro Romy uspořádali i fotbalový turnaj, účastnilo se devět mužstev, finále se hrálo na stadionu.
Co dál? Čeští salesiáni opravují přímo v ghettu jeden baráček, svou činnost chtějí přenést přímo sem. Vznikla by tu oratoř, pořádaly se kroužky. Snem Jiřího Svobody je zřídit i malé dílničky, kde by se mohli vyučit budoucí romští řemeslníci. Důraz bude v machale kladen i na katechezi. „Romové jsou otevření, nemají žádný problém s Pánem Bohem. Oslavují ho zpěvem, tancem, hrají na kytaru, jsou neuvěřitelně nadaní,“ ví J. Svoboda. V romském Lozenci je 24 modliteben – většinou jen skromných místností – různých církví. Salesiáni kostelem nezačali, ale modlit se spolu se svými svěřenci by se pochopitelně chtěli. „Američani postaví kostel a pak rozhlásí: Přijďte, přijďte! My chceme začít s dětmi nejdřív něco dělat, a teprve pak je do toho kostela pozvat,“ vysvětluje Jiří Svoboda.
Ve Staré Zagoře působí dva salesiánští kněží a jeden jáhen. Jakmile se vykrystalizuje v machale další činnost a vznikne možnost ubytování, jsou salesiáni připraveni přijmout i dobrovolníky z ČR. Zájem by tu byl...
„Perspektiva, jak ji vidí Bulhaři? Utéct odtud!“ říká rozhodně Jiří Svoboda. Mluví dokonce o „národním pesimismu“, Bulhaři nevidí moc nadějně ani členství své země v EU. Salesiánský misionář je ale optimistou: za poslední roky se řada věcí zlepšila, kurz leva k euru je stabilní, vláda se začíná zajímat o sociální problémy. „Věřím, že to bude dobré,“ tvrdí.


Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay