Ježíš, milosrdný k Tomášovi i k nám

Vydání: 2016/14 Papež vzpomněl na oběti útoků, 1.4.2016, Autor: P. MILOSLAV FIALA OPraem

Chápeme, že Pánovi učedníci žili v nejistotě, když slyšeli, že hrob je prázdný, že pohřbené tělo bylo ukradeno, a zase že ho někdo viděl dokonce živého! Temnota, která je obklopovala, mizela jen pozvolna a začali lépe rozumět slovům Písma. Vzkříšený Pán jim svou přítomností sejmul závoj z očí a naplnil je úžasem a radostí. Nabízí se srovnání: jak se tenkrát dělo učedníkům, prožívá dnes mnoho lidí kolem nás. I jejich víra kolísá, neboť mohou být v zajetí omylů nebo polopravd a váhavě hledají opěrný bod. Rádi by věřili, ale jsou stále znovu – také vlivem okolí – plni otázek a pochyb. Ale není to někdy i náš případ? Přiznejme si, že nevidíme hned účinek svých modliteb, nepovzbuzuje nás bohoslužba, svátost smíření „vyřizujeme“ zvykově a vnitřní situaci může zhoršit třeba nemoc, neúspěch v práci, nespokojenost s poměry v rodině nebo ve světě. Pak se nám zdá obtížné plně uvěřit v nový život s vnitřním bohatstvím radosti a nové naděje, darovaný nám vzkříšeným Pánem. Kde najde podobně roztřesená, nedokonalá víra odpověď a jasnou orientaci?

Učedníci zakoušejí opakovaně setkání se zmrtvýchvstalým Ježíšem během svých shromáždění. Tam je jim nejblíž, tam se jim zjevuje ve svém těle a slovu. Jejich hledání dospělo k cíli, protože dostávají přesvědčivou odpověď na osudové otázky. Protože Tomáš chyběl při prvním setkání s Pánem a zůstal mimo, neuvěřil ani pozdějšímu tvrzení svých druhů. Teprve účast na dalším setkání mu otevřela oči, když viděl Pána, který ho přímo oslovil; takže už vůbec nepochyboval, ale uvěřil a stal se přesvědčivým hlasatelem Ježíšovy radostné zvěsti. Na jeho příběhu vidíme, že váhající, nedokonalá víra nachází oporu tam, kde se lidé shromažďují ve jménu Ježíše Krista a tvoří jedno společenství. Tam je vzkříšený Pán přítomen a mohou ve svém nitru prožívat jeho blízkost. Proto do našich bohoslužebných nebo modlitebních setkání nedílně patří i tito pochybovači, kteří by rádi uvěřili naplno a touží po určité jistotě, když je povrchní svět svými nabídkami zklamal. I „nevěřící“ Tomáš si chtěl ověřit dotykem Ježíšových ran, že vzkříšený Pán je totožný s Ukřižovaným. Proto je tak důležitá zkušenost osobního prožitku ve společenství věřících, na nichž je viditelná velikonoční radost, opravdová, a proto přesvědčivá.

Ježíš při setkání Tomáše pro jeho nevěru nekárá, je vůči němu milosrdný. Papež František na toto téma řekl: Proto je důležitý vztah mezi slavením eucharistie a životem místní církve. Vždycky je třeba mít na paměti, že eucharistie není něco, co děláme my. Není jen připomenutím toho, co Ježíš řekl a učinil. Je to vlastní čin Ježíšův! Je to Kristův dar, který se zpřítomňuje a shromažďuje nás kolem sebe, aby nás sytil svým slovem a životem.

P. MILOSLAV FIALA OPraem.

Sdílet článek na: 

Sekce: Ostatní, Články



Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay