Jeden svět: sondy do složitého světa

Vydání: 2020/12 Církev v době koronaviru, 17.3.2020, Autor: Tereza Zavadilová

V kinech až koncem roku, na internetu už nyní a zcela zdarma lze zhlédnout desítky zajímavých dokumentů z celého světa. A to díky festivalu Jeden svět.

 

Záhy po svém pražském zahájení musel být tento dokumentární festival snímků o lidských právech vzhledem k epidemii přerušen. V metropoli i regionech by měl pokračovat přibližně za půl roku. Na webu promitejity.cz/filmy/ však pořadatelé nabídli zdarma ke zhlédnutí výběr takřka sedmdesáti dokumentů, které můžete sledovat doma. O některých z nich už v minulosti referoval KT, například o finském snímku Bohové z Molenbeeku – sondě do života tří muslimských chlapců z této bruselské čtvrti, kteří se ve stínu terorismu, k němuž se uchylují někteří jejich souvěrci, ptají po Bohu. Český dokument Bohu žel sleduje zase osud šesti žadatelů o azyl v ČR, různých národů i vyznání. V Dobré smrti slovenský režisér Tomáš Krupa natáčí rozhodování i závěr života ženy, která touží po eutanazii, a dánský film Poslední sny se zaměřil na úsilí ošetřovatelů i duchovních, kteří slouží umírajícím v hospici. Další snímky tematizují otázky ochrany stvoření, menšin, života ve válečných konfliktech nebo zanikajících kultur.

 

Živé trauma čínských jedináčků

Jedním z hlavních témat letošního ročníku festivalu je Čína. Hned tři snímky poslala do Česka jedna z nejodvážnějších filmařek současnosti Nanfu Wang. Na internetu najdeme jeden z nich Hooligan Sparrow pojednávající o čínské aktivistce proti zneužívání dětí. Kina pak uvedou její loňský dokument Národ jedináčků oceněný Velkou cenou poroty na prestižním americkém festivalu Sundance. Zde 35letá filmařka zacílila na nechvalně proslulou čínskou politiku jednoho dítěte, určenou k omezení růstu populace a tvrdě uplatňovanou v letech 1979-2015. Ta se dotkla takřka všech rodin a způsobila dodnes živé vícegenerační trauma.

Ve filmu mluví lidé, kteří se museli podílet na nucené sterilizaci žen a potratech včetně těch velmi pozdních, prováděných v posledních fázích těhotenství. „Neměla jsem tehdy jinou možnost, ale znovu bych to neudělala,“ uvádí pamětnice. Sterilizovala tisíce žen, kterým režim zakázal mít druhé dítě. Novorozenci se také běžně nechávali zemřít na ulici nebo se s nimi obchodovalo. Asi 130 tisíc narozených dětí mělo štěstí, že je adoptovali náhradní rodiče v USA.

Sama Nanfu Wang pochází z vesnice Jiangxi na jihovýchodě země. Má – stejně jako další Číňané její generace původem z venkova, kde se druhé dítě snadněji skrylo – mladšího bratra. Kdyby byl dívkou, zbavili by se ho, jak ve filmu přiznává sama její rodina. Pod vlivem všudypřítomné propagandy se Wang navíc za bratra v dospívání styděla a cítila vinu. Na Národu jedináčků začala pracovat jako čerstvá matka.

Drsné svědectví její rodiny nebo sousedů z vesnice prokládají archivní záběry propagandistických hesel a plakátů, ideologických divadelních her nebo všudypřítomné kontroly státních úřadů. Kdo se politice jednoho dítěte nepodvolil, riskoval vyvlastnění, ztrátu práce a další problémy. Lidé byli podporováni donášet jedni na druhé.

Náročným tématům se Nanfu Wang nevyhýbá ani v jiných dílech. Připomenutý snímek Hooligan Sparrow, kde upozorňuje na únosy a sexuální zneužívání školaček, autorce dokonce vynesl pověst „nepřítele státu“ a pro její rodinu, která na rozdíl od ní dál žije v Číně, znamenal policejní sledování.

 

Festival dokumentárních filmů Jeden svět. Datum konání bude upřesněno, aktualizace na www.jedensvet.cz

Filmy ke zhlédnutí zdarma na promitejity.cz

 

Sdílet článek na: 

Sekce: ČlánkyAktuální číslo 27-28 28. června – 11. července 2022

Z Ukrajiny až na Velehrad

Manželé Lili a Oleksij Ostapčukovi jsou absolventi Kyjevské národní univerzity kultury a umění. Oba vystudovali hru na damburu, což je typický ukrajinský hudební nástroj.

celý článek


Brněnské Výstaviště opět ožije konferencí

Po dvouleté pauze způsobené pandemií se na brněnské výstaviště vrací Katolická charismatická konference.

celý článek


Chci nabourat mýtus rudé Karviné

Dny teď tráví v archivech a s pamětníky. KARIN LEDNICKÁ se při přípravě závěrečné části svého knižního díla Šikmý kostel noří do dějin Karvinska v 50. letech.…

celý článek


Překonali jste krizi v manželství? Napište nám o tom

Sesbírat příběhy manželských zkušeností se vztahovým karambolem, které se podařilo překonat, by chtěl dlouholetý průvodce snoubenců a autor příprav na manželství,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay