Je současná mládež opravdu nadějí naší budoucnosti?

Vydání: 2006/2 Mladí lidé - naděje budoucnosti?, 9.1.2006, Autor: Kateřina Regendová

Podle některých sociologů nebyla žádná generace mladých lidí tak sekularizovaná a konzumně orientovaná jako ta dnešní. Zároveň prý v žádné generaci mládeže pravděpodobně nebyly skupiny s tak hlubokou spiritualitou, jako právě v té současné. Na výhledy dnešních mladých lidí jsme se zeptali Jiřího Zajíce, který se - především na bázi skautingu - věnuje dětem a mladým lidem více než 35 let.

 

Co si pod tímto sociologickým rozdělením mládeže můžeme představit?

Mládež skutečně netvoří žádnou jednolitou skupinu. U nás se „rozpadá“ minimálně do pěti dost odlišných skupin (procenta jsou průměrem z různých výzkumů): mladí lidé zaměření na výkon a osobní úspěch (25%), zaměření na vztahy a společenství (20%), zaměření na ochranu přírody a zdravý životní styl (15%), „pohodáři“ a „konformisté“ (30%)a „ztroskotanci“ (10%). Z našeho křesťanského hlediska je „perspektivní“ hlavně druhá a třetí skupina. Mezi nimi je řada lidí se skutečným smyslem pro duchovní život – tedy pro důraz na vztahy a poznání, službu a odpovědnost, lásku a pravdu.

 

Co konkrétního může přinést sekularizace a konzumní orientace nemalé části mládeže naší budoucnosti?

Konzumní orientace může naší západní civilizaci přinést jen neštěstí, protože to je orientace hluboce defektní, parazitující na přírodě i většině lidstva planety Země. Sekularizace tak jednoznačně negativní není. Stačí si uvědomit, že skutečnými kořeny sekularizace je hluboké zklamání Evropanů z toho pojetí Boha, jaké nakonec vedlo k náboženským válkám (včetně té třicetileté). Sekularizace je tedy stále důraznou výzvou: přijít konečně s důvěryhodným pojetím Boha, který není „na svém trůnu“ povznesený nad moře bolesti (jež charakterizuje lidskou existenci), který nežehná tomu, kdo v jeho jménu útočí na druhé, a který je rád, že člověk chce být jeho spolupracovníkem. Takovému pojetí Boha je nutné zcela nabídnout svůj život.

V co můžeme doufat u mladých lidí, kteří kladou důraz na duchovní hodnoty?

V to, že aspoň někteří z nich budou opravdu svatí. Malátnost západní civilizace nezachrání nic jiného, než dostatek lidí, kteří se nechají Bohem zcela ovládnout.

V čem dalším spočívá naděje současné české mládeže? Jaký se v nich skrývá potenciál?

Aspoň část mladých lidí dokáže skutečně efektivně využívat ohromných možností moderních informačních technologií a kontaktů - minimálně evropského rozměru. To je do budoucna nezbytné, protože řešení, která budou pro ně zásadní z hlediska konfrontací s globalizujícím se světem, budou muset mít alespoň evropský formát. Rozhodující bude vzdělání, schopnost spolupracovat navzdory kulturním, náboženským či sociálním odlišnostem – a pak právě dostatek naděje, která má v Bohu pevný základ. Ten, komu to bude chybět, neobstojí.

 

Říká se, že za špatnou současnou situaci mohou z velké části média. Je v zájmu médií vytvořit si z mladého člověka někoho „k obrazu svému“? Fungují, alespoň v něčem, média jako naděje pro budoucí mládež?

Samotná „média“ jsou jen nástroje – byť velmi účinné. Skutečnými viníky jsou lidé, kteří jejich prostřednictvím se společností tvrdě manipulují, a také ty miliardy lidí, kteří se docela rádi manipulovat nechají. Samozřejmě, že je v zájmu manipulátorů, aby z mladých lidí (a nejlépe už i z dětí) vytvořili masu „závisláků“ na konzumním životním stylu, který prostřednictvím médií vehementně propagují. Viníky jsme ale také my, kteří často nedokážeme nabídnout mladým lidem jinou kvalitní alternativu tak, aby ji rádi přijali za svou. Osobně vidím jako velkou šanci internet. Ten umožňuje vytváření pružných a snadno reagujících „sítí“ lidí fyzicky sice nepřekonatelně vzdálených, ale lidsky a duchovně blízkých. Myslím, že je to počátek globální komunikační struktury, která zásadním způsobem ještě v tomto století promění lidstvo. Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 22 26. května – 1. června 2020

Poděkování papeži ze světa i od nás

K poděkování papeži Františkovi za ranní mše svaté z Domu sv. Marty, které přichází z celého světa, se připojují Češi. Děkovný list převzal nuncius na Pouti médií.

celý článek


Setkání v příhodnou chvíli

„Nebýt jeho, dneska jsem úplně jinde.“ Tuto větu slyšel asi každý z nás. A možná si ji ve svém životě i několikrát řekl. Pokud tedy potkal člověka, který mu takto…

celý článek


Do kostelů se vrací liturgický život

S odezníváním aktuální vlny pandemie zvolna ožívají kostely v okolních zemích. Opatrnost je však stále na místě, a tak zpravidla zůstává v platnosti i dispenz od povinné…

celý článek


Meditace jako obohacení modlitby

Ukázat krásu kontemplativní modlitby a představit české vydání jedné ze svých knih přijel počátkem roku do Prahy ředitel Světového společenství pro křesťanskou meditaci…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay