Je současná mládež opravdu nadějí naší budoucnosti?

Vydání: 2006/2 Mladí lidé - naděje budoucnosti?, 9.1.2006, Autor: Kateřina Regendová

Podle některých sociologů nebyla žádná generace mladých lidí tak sekularizovaná a konzumně orientovaná jako ta dnešní. Zároveň prý v žádné generaci mládeže pravděpodobně nebyly skupiny s tak hlubokou spiritualitou, jako právě v té současné. Na výhledy dnešních mladých lidí jsme se zeptali Jiřího Zajíce, který se - především na bázi skautingu - věnuje dětem a mladým lidem více než 35 let.

 

Co si pod tímto sociologickým rozdělením mládeže můžeme představit?

Mládež skutečně netvoří žádnou jednolitou skupinu. U nás se „rozpadá“ minimálně do pěti dost odlišných skupin (procenta jsou průměrem z různých výzkumů): mladí lidé zaměření na výkon a osobní úspěch (25%), zaměření na vztahy a společenství (20%), zaměření na ochranu přírody a zdravý životní styl (15%), „pohodáři“ a „konformisté“ (30%)a „ztroskotanci“ (10%). Z našeho křesťanského hlediska je „perspektivní“ hlavně druhá a třetí skupina. Mezi nimi je řada lidí se skutečným smyslem pro duchovní život – tedy pro důraz na vztahy a poznání, službu a odpovědnost, lásku a pravdu.

 

Co konkrétního může přinést sekularizace a konzumní orientace nemalé části mládeže naší budoucnosti?

Konzumní orientace může naší západní civilizaci přinést jen neštěstí, protože to je orientace hluboce defektní, parazitující na přírodě i většině lidstva planety Země. Sekularizace tak jednoznačně negativní není. Stačí si uvědomit, že skutečnými kořeny sekularizace je hluboké zklamání Evropanů z toho pojetí Boha, jaké nakonec vedlo k náboženským válkám (včetně té třicetileté). Sekularizace je tedy stále důraznou výzvou: přijít konečně s důvěryhodným pojetím Boha, který není „na svém trůnu“ povznesený nad moře bolesti (jež charakterizuje lidskou existenci), který nežehná tomu, kdo v jeho jménu útočí na druhé, a který je rád, že člověk chce být jeho spolupracovníkem. Takovému pojetí Boha je nutné zcela nabídnout svůj život.

V co můžeme doufat u mladých lidí, kteří kladou důraz na duchovní hodnoty?

V to, že aspoň někteří z nich budou opravdu svatí. Malátnost západní civilizace nezachrání nic jiného, než dostatek lidí, kteří se nechají Bohem zcela ovládnout.

V čem dalším spočívá naděje současné české mládeže? Jaký se v nich skrývá potenciál?

Aspoň část mladých lidí dokáže skutečně efektivně využívat ohromných možností moderních informačních technologií a kontaktů - minimálně evropského rozměru. To je do budoucna nezbytné, protože řešení, která budou pro ně zásadní z hlediska konfrontací s globalizujícím se světem, budou muset mít alespoň evropský formát. Rozhodující bude vzdělání, schopnost spolupracovat navzdory kulturním, náboženským či sociálním odlišnostem – a pak právě dostatek naděje, která má v Bohu pevný základ. Ten, komu to bude chybět, neobstojí.

 

Říká se, že za špatnou současnou situaci mohou z velké části média. Je v zájmu médií vytvořit si z mladého člověka někoho „k obrazu svému“? Fungují, alespoň v něčem, média jako naděje pro budoucí mládež?

Samotná „média“ jsou jen nástroje – byť velmi účinné. Skutečnými viníky jsou lidé, kteří jejich prostřednictvím se společností tvrdě manipulují, a také ty miliardy lidí, kteří se docela rádi manipulovat nechají. Samozřejmě, že je v zájmu manipulátorů, aby z mladých lidí (a nejlépe už i z dětí) vytvořili masu „závisláků“ na konzumním životním stylu, který prostřednictvím médií vehementně propagují. Viníky jsme ale také my, kteří často nedokážeme nabídnout mladým lidem jinou kvalitní alternativu tak, aby ji rádi přijali za svou. Osobně vidím jako velkou šanci internet. Ten umožňuje vytváření pružných a snadno reagujících „sítí“ lidí fyzicky sice nepřekonatelně vzdálených, ale lidsky a duchovně blízkých. Myslím, že je to počátek globální komunikační struktury, která zásadním způsobem ještě v tomto století promění lidstvo. Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 22 30. května – 5. června 2023

Za pár dnů z nich budou kněží

Pán Bůh povolává ke kněžství rázně a náhle, jindy tiše a pomaličku, ale vždy ponechává svobodu odpovědět. O povolání i kněžských vyhlídkách jsme hovořili se…

celý článek


Požehnání za volant i řídítka

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Na kole do Polska či Bavorska

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Ať objeví, že se mají rádi

„Mami, ségra je zlá, už si s ní nikdy nebudu hrát. – Tati, ten brácha otravuje, furt za mnou leze, udělej s tím něco.“ Vztahy mezi sourozenci dávají rodičům někdy…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay