Jakou církev si přejí mladí?

Vydání: 2018/13 Slavíme Svatý týden, 27.3.2018, Autor: Alena Scheinostová

Patnáctistránkový dokument o tom, jakou církev si přejí, odevzdali mladí lidé na Květnou neděli papeži Františkovi. Ten je vyzval, ať se nebojí mluvit otevřeně. Na týdenní setkání přijeli i dva Češi.

Splynout s mladými a být tak jedním z nich se během pre-synody rozhodl papež František. Snímek Profimedia

„Toto je unikátní, odvážný i potřebný krok v historii církve,“ míní 26letý oblát Oto Medvec. Česká studentka pedagogiky a salesiánská dobrovolnice Markéta Imlaufová popisuje, jak na vlastní kůži zažila, že církev je „světová“ a že se lidé z různých koutů světa nakonec dokázali na mnohém shodnout. Jak shrnul deník La Croix, mladí lidé touží po „církvi autentické, která se nebojí ukázat i své slabosti“.

KT byl ve spojení také s jedinou slovenskou delegátkou. „Bylo velmi zajímavé poslouchat, čím mladí lidé v různých koutech světa žijí, co je utváří, po čem touží a co čekají od církve. Mile mě překvapila radost a velká otevřenost účastníků vůči dialogu,“ přiblížila Viktória Žolnová z Prešovské řeckokatolické archieparchie.

Do Vatikánu přijeli mladí lidé nejen z Evropy, ale také z USA, Indie, Ghany a dalších mimoevropských států. Přizváni byli i zástupci mladých muslimů, židů i ateistů. Italští delegáti volali po „církvi, která nebude moralistní“ a „nebude dávat prefabrikované odpovědi“. Účastníci z USA si zase přáli opravdovější život z víry a kritizovali starší generaci, že je v církvi nebere dostatečně vážně. Jejich postřehy přinesly deník Vatican Insider nebo web Catholic News Agency.

Tři stovky mladých lidí pracovaly od 19. do 24. března ve dvacítce skupin a měly podporu dalších 15 tisíc vrstevníků v šesti facebookových skupinách. Sledovali tři okruhy. Tím prvním byly Výzvy a příležitosti mladého člověka v dnešním světě. „Zaobírali jsme se tím, co formuje osobnost mladého člověka, jaké má vztahy, jaké má sny a co dělá pro jejich naplnění, ale také, jak vnímá technologie,“ vysvětlila Viktória Žolnová.

Druhý blok se zaměřil na Víru, rozlišování povolání a doprovázení. „Rozebírali jsme, jaký vztah máme s Ježíšem, jak ho chápeme a jak vnímáme církev. A pak tu byla otázka povolání – jaké nástroje máme k jeho rozlišování a jaké vlastnosti by měl mít duchovní průvodce,“ popsala Žolnová.

Posledním okruhem byly Formační a pastorační aktivity církve. Mladí lidé uvedli, co od církve očekávají, kde se s ní mohou setkávat, jaké iniciativy uvítají a „jaké prostředky a podporu může církev mladým nabídnout, aby mohli žít a rozvíjet svoji víru a povolání,“ jak shrnula slovenská delegátka. Společně tak vytvořili patnáctistránkovou zprávu jako základ k jednání podzimní biskupské synody na téma Mladí lidé, víra a rozlišování povolání. Ta zasedne letos od 3. do 28. října a ČR bude na ní reprezentovat plzeňský biskup Tomáš Holub.

„Velmi si vážím toho, že ‚synoda o mladých‘ je nejen o mladých, ale i pro mladé, a zvláště s mladými. Církev je ochotná poslouchat, tak se nebojme mluvit,“ povzbuzuje Viktória Žolnová. K „upřímnému, odvážnému a neostýchavému dialogu“ ostatně vyzval účastníky hned na úvodním setkání před-synody sám papež František. Ten nakonec převzal souhrnný dokument od čtyř zástupců delegátů na Květnou neděli, jež byla zároveň 33. Světovým dnem mládeže. „Dnešní den je významnou etapou putování k biskupské synodě o mladých i cestou přípravy Světových dní mládeže v Panamě v lednu příštího roku. Na této trase nás provází příklad a přímluvy Marie – mladé dívky z Nazareta. Ona jde s námi a vede nové generace na jejich pouti víry a bratrství,“ poděkoval papež mladým delegátům.

Přes Facebook se do synody může zapojit kdokoli od 8. dubna na stránce Synoda o mládeži 2018. Webové stránky v pěti jazycích naleznete na www.synod2018.va.

ALENA SCHEINOSTOVÁ


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Zahraniční, ZpravodajstvíAktuální číslo 6 7. – 13. února 2023

V Praze začala evropská synoda

„Zde jsme, před tebou, Duchu Svatý, shromážděni ve tvém jménu.“ Slovy starobylé modlitby „Adsumus“, která od začátku doprovází společnou synodální cestu církve,…

celý článek


Přestaňte drancovat Afriku

„Chci dát hlas těm, kteří ho nemají,“ vysvětlil papež svou šestidenní cestu do Konga a Jižního Súdánu (31. ledna až 5. února), kde mluvil ostře o problémech kontinentu,…

celý článek


Někdy pláču i s rodiči

O svém trápení v nemoci si potřebují povídat nemocné děti, ale hlavně jejich rodiče. K tomu slouží mimo jiné nemocniční kaplani. V několika nemocnicích tuto službu…

celý článek


Rutina, kterou potřebujeme

Národní týden manželství, který začíná 13. února, má jako letošní motto „manželské kontrasty“. Zkusili jsme se proto podívat na jeden z nich: všední versus nevšední.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay