Jak udělat s dětmi herbář

Vydání: 2019/34 Matku Marii slavili v Paříži i v Iráku, 20.8.2019, Autor: Renata Lorencová

Příloha: Doma 34

Léto a prázdniny jsou ten správný čas pro zakládání herbářů. Slovo herbář je latinského původu (herba latinsky znamená bylina).

 
Do herbáře si můžeme vkládat luční kvítí i bylinky, třeba mateřídoušku. Snímek autorka

Častá sucha posledních let nám ukazují, jak důležité jsou louky nebo udržování vody v lesích. „Jsme svědky pronikavých zásahů člověka do přírody, které se negativně odrážejí i na vegetačním krytu – nenávratně mizí nejen vzácné, ale i běžné druhy rostlin. Jako doklad o dnešních rostlinách pro budoucí generace může sloužit právě herbář,“ míní docent Josef Zehnálek, který pracoval na Mendelově univerzitě a jeho celoživotním koníčkem byly právě rostlinky a herbáře. Poradil nám, jak takový herbář krok za krokem založit s dětmi.

Kdy začít a jak rostliny sbírat

Rostliny můžeme sbírat na nejrůznějších místech od časného jara až do pozdního podzimu. Tvořit herbář s dětmi se dá velmi kreativním způsobem, který nám poslouží jako pomůcka k poznávání rostlin, nebo jen pro krásnou květinovou vzpomínku. K vyrýpnutí použijeme kapesní nůž. Očištěné rostliny sbíráme do většího plastového sáčku kořeny dolů a květy nahoru, označíme si je číselně pomocí papírových lístečků. Do zápisníku si hned na místě zapíšeme k sebraným a očíslovaným rostlinám důležité poznámky.

Při sběru dodržujeme určité zásady a respektujeme pravidla ochrany přírody. Vzácné druhy rostlin si jen fotografujeme! Pro herbáře sbíráme rostliny celé a úplné a vybíráme si nejtypičtější kvetoucí exempláře. Protože květy mohou sběrem ztrácet vůni nebo barvu, poznamenáme si je také hned do zápisníku. Vysoké rostliny můžeme ohnout nebo rozřezat na několik částí, které pak pohromadě uložíme.

Lisování a tvoření

Doma rostliny vkládáme mezi savé papíry a dbáme na to, aby všechny jejich části byly řádně rozloženy. Větší balík takto uložených rostlin zatížíme prknem s těžkým předmětem (cihla) a necháme na teplém a suchém místě vyschnout. Denně však musíme rostliny překládat na nové, suché papíry. Při pozvolném sušení ponecháme rostliny mezi savými papíry 2 až 3 týdny.

Dostatečně suché rostliny pak rozložíme na čisté herbářové papíry, aby se nepohybovaly, a upevníme je na několika místech pomocí tenkých proužků papírové lepicí pásky. Formát herbářových papírů není jednotný, můžeme zvolit například formát A4. Každý list s rostlinou opatříme etiketou. Je to malý lístek 8 x 10 cm, který nalepíme do pravého dolního rohu herbářové položky. Obsahuje název rostliny, označení lokality, datum sběru, jméno majitele herbáře... Bez etikety by sběr neměl cenu.

Herbářové položky poskládané na sebe ukládáme nejlépe do kartonových krabic, které můžeme třídit podle různých kritérií – podle systematického řádu, podle lokalit apod. Herbářové sbírky uchováváme v suchých, stinných místnostech.

RENATA LORENCOVÁ

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Doma, Přílohy



Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay