Jak se vede církvi v Německu?
Vydání: 2016/31 Mladí Češi vyrazili za papežem, 26.7.2016, Autor: Alena Scheinostová
Setrvalý pokles významu, anebo důkaz stabilního postavení ve společnosti? Nově zveřejněné údaje o církvi v Německu dovolují oba výklady.
Církev v Německu se vypořádává s úbytkem registrovaných členů. Nově musí reagovat i na současné teroristické útoky. Předseda biskupské konference Kardinál Reinhard Marx při mši za oběti, příbuzné a blízké po útoku v Mnichově. Snímek ČTK
„Nová statistika ukazuje, že církev v Německu je nadále mohutnou silou, jejíž poselství je slyšet a je přijímáno,“ zhodnotil zprávu Konference biskupů Německa její předseda kardinál Reinhard Marx. K římskokatolické církvi se v Německu hlásí 23,7 milionu lidí, tedy 29 % obyvatel, což znamená, že jde o nejpočetnější náboženskou skupinu v zemi. Zatímco však v loňském roce přijalo křest 2 685 dospělých lidí a 6 474 začalo katolickou víru opět aktivně praktikovat, celých 181 925 církev opustilo, tj. přestalo platit církevní daň. V posledních dvou dekádách je to setrvalý trend – už po několik let se počet odchodů z církve drží ročně na čísle kolem dvou set tisíc.
Ve stejném období prudce poklesla též průměrná návštěvnost kostelů – v roce 1995 to bylo 18,6 %, v roce 2015 pouhé 10,4 %. Ubylo rovněž zájmu o křty a svatby: před dvaceti lety si udělilo svátost manželství 86 456 párů, loni pouhá polovina tohoto počtu – 44 298 párů. Proti 260 000 dětí pokřtěných roku 1995 jich loni bylo zhruba o třetinu méně, pouze 167 000. Výzkumy mezi kněžími dokreslují, že 54 % německého kléru se zpovídá nejvýše jednou ročně, a mezi pastoračními asistenty představuje tento údaj alarmujících 91 %, zmiňuje katolická tisková agentura CNA.
O křty a svatby je větší zájem
Právě u křtů a svateb však šlo loni sledovat mírný nárůst ve srovnání s předloňským rokem: „Nepochybně tu nepozorujeme jen zájem, ale aktivní touhu po svátostech církve,“ podtrhl kardinál Marx.
Klesajícího významu církve v Německu si vloni při své návštěvě ad limina všiml papež František. Biskupy vyzval, aby během Svatého roku milosrdenství prohloubili úsilí o novou evangelizaci, posílili roli kněží a vedli lid ke svátostem eucharistie a smíření.
„Potřebujeme promyšlenou pastorační praxi, která by odpovídala odlišným životním situacím lidí a přesvědčivě předávala naději, jíž je víra,“ připustil kardinál Marx. „Důležitými ukazateli jsou závěry loňské biskupské synody a apoštolská exhortace Amoris laetitia.“ V souladu s papežem Františkem vidí hlava konference biskupů Německa budoucnost církve v její synodalitě, v životě církevního společenství. „To znamená, že jsme voláni my všichni, laici i duchovní, společně pokračovat v tom, abychom vydávali věrohodné svědectví o naší víře a evangeliu,“ uzavřel kardinál.
Sekce: Články, Zahraniční, Zpravodajství