Jak přežít zimu v kostele?

Vydání: 2012/6 Jak vyzrát na zimu (nejen) v kostele?, 7.2.2012, Autor: Jiří Prinz

Nezvykle mrazivé počasí sužuje už řadu dní Českou republiku. V silném mrazu, který již v Česku připravil o život bezmála dvacet lidí, zůstává každý raději doma, než by riskoval zdraví pobytem na promrzlých ulicích. Jak se v takovém počasí připravit na bohoslužbu, abychom si z ní vedle duchovního prožitku nepřinesli i nepříjemné onemocnění? A neškodí nízké teploty také samotným kostelům?

Ačkoli jsou dnes mnohé kostely vytápěné, rozhodně bychom se na cestu do kostela měli pořádně obléknout. Ve chvíli, kdy teploty dosahují i během dne dvouciferných čísel pod nulou, nejsou totiž dýchací potíže, či dokonce omrzliny žádným planým strašákem. A během čtyřicetiminutové bohoslužby můžeme prochladnout i v kostele. „Rozhodně by naše oblečení mělo být tvořeno z více vrstev než z jedné. I ponožky je lepší si vzít raději dvoje, než riskovat zdraví. Rukavice, šála a dobrá obuv by měly být samozřejmostí,“ říká zdravotní a řeholní sestra Damiána Čápová z Charity Olomouc, podle níž je rovněž vhodné zahřát se půl hodiny před začátkem bohoslužby čajem. „Horký čaj je dobrý i po návratu z kostela. V něm by se zvláště staří lidé neměli zdržovat zbytečně dlouho,“ upozorňuje dále sestra Damiána.

S tím souhlasí i teolog P. Mariusz Kuźniar, podle něhož je v takových případech dokonce možné, aby staří a nemocní lidé využili televize, rozhlasu či internetu a bohoslužbu raději absolvovali doma. „I kanonické právo počítá se závažnými důvody, které věřícím umožňují nebýt fyzicky přítomen v kostele na bohoslužbě, ale zúčastnit se jí z domova, třeba prostřednictvím televizní obrazovky. Týká se to zvláště starých, nemocných lidí, jimž by se v současném mrazivém počasí mohlo přitížit,“ vysvětluje P. Kuźniar. ´


Možností, jak prožít aktivně bohoslužbu prostřednictvím médií, mají přitom věřící dostatek. Přenosy z bohoslužeb zajišťuje například Český rozhlas 2, Rádio Proglas či TV Noe. Ani internetové vysílání už není doménou významných poutních míst, jako je například Svatý Hostýn, ale bohoslužbu prostřednictvím internetu dnes věřícím zprostředkovávají už i menší farnosti, které tak seniorům umožňují prožít nedělní mši na dálku se svým společenstvím.

Mrazy však nepůsobí pouze na lidi. Ani staleté kamenné kostely před nimi nejsou chráněny. Přesto se podle odborníků na jejich stavu současné mrazivé počasí nijak výrazně nepodepíše. Například na statiku kostelů mrazy velký vliv nemají, jak ostatně dokazuje právě jejich dlouhověkost. „Větší nebezpečí než mrazy představují pro kostely letní bouřky, které ničí střechy. Zima takovým ohrožením není, což je patrné i z pojistných událostí. Během této zimy nemám o nějakých větších škodách zprávy,“ říká vedoucí stavebního odboru pražského arcibiskupství Josef Rendl.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 23 6. – 12. června 2023

Rekordní Noc kostelů se Santinim

Poslechnout si varhany, dotknout se baroka i gotiky, ztišit se, přečíst si pasáž z Bible, zahrát si. Ke vstupu do posvátných prostor při letošní již patnácté Noci kostelů…

celý článek


Pro zdraví, k jídlu i pro duši

Zahradnická sezona je v plném proudu a stále častěji se týká také farností nebo klášterů. Navazuje se tak na starobylou tradici, kdy právě kláštery byly průkopníky…

celý článek


Výstava připomene A. C. Stojana

Velehrad ožije 4. a 5. července cyrilometodějskými oslavami, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí. Dny lidí dobré vůle i velehradská pouť připomenou významné…

celý článek


Nečekáme, až nám děti vyrostou

Cestování s dítětem je jiné než o samotě nebo v páru. Ovšem není to o nic menší zábava.

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay