Jak letos oslavíme Velikonoce?

Vydání: 2021/13 Jak letos oslavíme Velikonoce?, 23.3.2021, Autor: Jiří Macháně

Slavení letošních Velikonoc v kostelích doprovodí dvě základní pravidla: je nutno omezit shlukování lidí během bohoslužby a dodržovat známá hygienická opatření.

Ilustrační snímek Člověk a Víra / František Ingr

Jak slavit v kruhu rodiny? Téma KT 14/2020 v pdf ke stažení zde str. 4 a 5

V chrámech budou vynechány jinak obvyklé průvody a věřící s výjimkou svatého přijímání setrvají po celou dobu bohoslužeb na svých místech. Vedle dodržování rozestupů mají být samozřejmostí respirátor a dezinfekce rukou.

Novinky i platná základní pravidla uvádí Vademecum pro kněze, které minulý týden připravila liturgická komise České biskupské konference na základě nóty Kongregace pro bohoslužbu a svátosti. Poznámky k těmto pokynům připojili čeští a moravští biskupové, jejichž instrukce se v diecézích mohou v jednotlivostech mírně lišit.

Ratolesti jen vlastní

Prvním vynechaným průvodem bude vstup na Květnou neděli připomínající slavný vjezd Krista do Jeruzaléma. „Při slavnostním vstupu i žehnání ratolestí věřící zůstávají na místech v kostele. Ratolesti se nerozdávají, lidé si přinesou vlastní. Kněz je může požehnat také při individuální návštěvě kostela – například když věřící přijdou přijmout eucharistii nebo před pobožností křížové cesty. Nedoporučuje se žehnat ratolesti ‚na dálku‘ prostřednictvím online přenosu,“ připomíná liturgik P. Radek Tichý, sekretář liturgické komise ČBK.

Změny během tridua

Při bohoslužbě na Zelený čtvrtek se letos nemá konat obřad mytí nohou. I v tento den bude chybět průvod – tentokrát na místo uložení Nejsvětější svátosti. „Prostor, kde bude eucharistie uložena, je třeba přizpůsobit tak, aby při adoraci mohli věřící zachovávat rozestupy,“ cituje z instrukcí P. Tichý.

Památka umučení Páně na Velký pátek má být po loňsku podruhé rozšířena o přímluvu, kdy tradičních deset proseb doplní jedenáctá za lidi stižené pandemií. Individuální uctívání kříže se letos vynechá nebo bude věřícím umožněno po skončení obřadů. „S ohledem na místní podmínky a aktuální nařízení vlády se pak vřele doporučuje, aby kněží během velikonočního tridua ponechali kostely otevřené k soukromé modlitbě. Je vhodné, aby se v nich na Velký pátek připravila adorace kříže a na Bílou sobotu Boží hrob,“ zmiňuje P. Tichý návrhy z Vademeca.

Návrat do místa bydliště z vigilie

Pro čas velikonoční vigilie mohou věřící využít výjimku ze zákazu nočního vycházení (návrat do místa bydliště), začne-li bohoslužba před 21. hodinou. Také během této večerní bohoslužby bude v chrámech omezený pohyb osob – žehnání ohně se uskuteční u vstupu do kostela a zúčastní se ho jen kněží a ministranti. Věřící zůstanou na svých místech otočeni směrem ke dveřím. Při druhé výzvě „Světlo Kristovo!“ svíčky věřícím v lavicích zapálí ministranti.

Vatikánská kongregace i naši biskupové v pokynech pro letošní slavení Velikonoc dále doporučují věřícím modlitbu breviáře, společnou modlitbu v rodinách a v případě nemožnosti účastnit se bohoslužeb vyhledat televizní či internetové přenosy – zejména obřadů a bohoslužeb vedených jejich biskupem v katedrále, aby se tak posílila jednota diecéze.

Kněží mají slavit obřady Svatého týdne s účastí lidu v počtu, který umožňují aktuální vládní opatření. „Není dovoleno, aby byla nařízení vlády obcházena, a bylo tím dáno pohoršení,“ zdůrazňuje liturgická komise ČBK.

JIŘÍ MACHÁNĚ 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, ZpravodajstvíAktuální číslo 43 19. – 25. října 2021

Příležitost k naslouchání

Synodální cesta církve v českých a moravských diecézích začala minulou neděli. Biskupové ji oficiálně zahájili bohoslužbami v katedrálách.

celý článek


K práci ve skupinách je zván každý

Období od konce října 2021 do konce ledna 2022 bude patřit práci ve skupinách ve farnostech, ale klidně také ve školách, společenstvích, řeholních komunitách, laických…

celý článek


Blahořečení papeže úsměvů

Cesta k beatifikaci „papeže úsměvů“, jak říkali Janu Pavlu I., je otevřena. Papež František totiž uznal zázrak uskutečněný na jeho přímluvu – šlo o uzdravení…

celý článek


Křesťanský státník, císař a král

Narodil se na zámku Persenbeug v Dolních Rakousích jako nejstarší syn arcivévody Oty Františka, který byl synovcem císaře Františka Josefa I. Vzhledem k tomu, že císařův…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay