Islámský stát zajal stovky křesťanů

Vydání: 2015/10 Za oběti střelby se modlí v Anglii, 3.3.2015, Autor: Alena Scheinostová

Nejméně tři sta křesťanů z vesnic na severovýchodě Sýrie zajali v minulých dnech ozbrojenci Islámského státu (IS). Podle pozorovatelů dobyl IS v regionu hned deset křesťanských osad.
 
Po bojích s Kurdy obsadili ozbrojenci Islámského státu několik křesťanských vesnic na severovýchodě Sýrie a vzali do zajetí kolem dvou set rukojmích, které patrně hodlají vyměnit za své zajaté členy. Kurdové osvobodili převážnou část strategického města Kobani. Na snímku jeho obyvatelé po návratu do svých domů, prohlášených za bezpečné. Snímek Halil Fidan/AA/ČTK
 
„Rukojmí, které zajali, odvezl IS na své území,“ sdělili médiím syrští pozorovatelé v exilu; ženy a děti jsou zadržovány v okupovaných osadách. Z oblasti prchají civilisté, jejich počty se odhadují na tisíce. Podle místních lidí je zacílení útoků IS proti křesťanům jednoznačné a dá se očekávat, že teroristé budou chtít rukojmí vyměnit za své zajaté spolubojovníky. Jednomu z unesených se údajně podařilo zatelefonovat příbuzným do Kanady, kteří ho spojili s organizací ADFA pomáhající příslušníkům chaldejské církve. Když se však zástupci ADFA pokoušeli dovolat zpět, zvedali telefon už jen příslušníci IS.
 
Podle agentury Reuters teroristé v neděli propustili devatenáct zajatců starších padesáti let; lidé našli útočiště v kostele v nedalekém městě Hasaká. Osud ostatních rukojmí není jasný.
 
Na konci ledna se kurdským milicím podařilo vytlačit teroristy z města Kobani a jednotky IS se stáhly do okolí. Proti IS v Iráku i Sýrii útočí mezinárodní koalice a zpomaluje jeho postup. Přesto se zatím nepodařilo rebely zastavit. „Současný vývoj nahání strach menšinovým skupinám, které byly vždy nejslabším článkem řetězce. Kdo může, utíká. Lidé vesměs cítí, že je svět opustil,“ popsal Vatikánskému rozhlasu situaci apoštolský nuncius v Damašku Mons. Mario Zenari.
 
Podle Zenariho je nutné pokračovat v opatřeních mezinárodního společenství. „Některá už byla přijata – bylo přerušeno zásobování IS, zmrazeny bankovní účty, přerušeny dodávky ropy. Je snaha zadržet bojovníky, kteří propadli této ideologii a přicházejí sem z Evropy,“ vyzdvihl apoštolský nuncius. Narážel tak mj. na fakt, že Německo či Francie začaly odebírat pasy a občanské průkazy lidem podezřelým z kontaktů s islamisty a z přípravy vycestování, aby se mohli v Sýrii či Iráku přidat k IS.
 
(čtk, ravat, sch)

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay