Islám tématem synodu
Vydání: 2012/43 Ze života katedrály, 23.10.2012, Autor: Martin T. Zikmund
O vzrušení mezi biskupskými delegáty se postaral ghanský kardinál Peter Turkson, předseda Papežské rady Iustitia et Pax, který nechal v aule Pavla VI. pustit anglicky mluvený sedmiminutový videoklip z You Tube nazvaný Muslimská demografie (Muslim Demographics). Toto tři roky staré video, které zhlédlo už přes tři miliony lidí, bylo natočeno anonymně s výzvou, aby se křesťané vzpamatovali.
„Za pouhých 39 roků se Francie stane islámskou republikou“ a „muslimové přečíslí křesťany, pokud ti nevezmou vážně demografickou realitu, nezačnou mít znovu děti a nebudou sdílet evangelium s muslimy“ – hlásá vidoklip. Alarmující předpovědi se týkají Velké Británie, Nizozemí, Ruska, Spojených států amerických a dalších zemí. Zatímco ve Španělsku je podle tohoto snímku porodnost 1,1 na manželský pár, pro dlouhodobější udržení kultury a náboženství je třeba porodnost aspoň 2,1, což se daří muslimům, nikoli křesťanům.
„Tuto realitu musíme vzít na vědomí. Podobně jako v Ústeckém kraji u nás, kde právě zvítězili v krajských volbách komunisté. Nevytvářejme si obraz nepřítele a spolupracujme, kde to jde,“ shrnul pro KT svůj příspěvek do živé debaty synodálů český delegát a litoměřický biskup Jan Baxant. Podle něj s apelem tohoto videa souzněli spíše afričtí biskupové, kteří mají s islámem problém, kdežto např. francouzští biskupové se nechali slyšet, že pro ně to problém číslo 1 není a že se s muslimy ve své zemi snaží co nejlépe vycházet.
Hlavní připomínky ke zmíněnému videu se týkaly toho, že jeho autor nepracoval s přesnými údaji. Například se zde uvádí, že průměrná muslimka ve Francii má 8,1 dětí, kdežto ostatní zdejší ženy jen 1,8.
„Francie ale nevede žádnou statistiku porodnosti na základě vyznání,“ uváděl na pravou míru na brífinku pro novináře P. Thomas Rosica.
„Nechtěl jsem volat křesťany do zbraně ani rozdmýchávat protimuslimské nálady. Absolutně ne!“ reagoval na rozpaky biskupů kardinál Peter Turkson. „Pro mě by byl útok na islám útokem na mou vlastní rodinu, která je totiž zčásti muslimská. Můj strýc muslim se o mne staral, když jsem byl dítě, a když zestárl, pečoval jsem o něj zase já až do jeho smrti,“ svěřil se svým kolegům tento původně africký prelát. „Záleželo mi pouze na tom, ukázat, k jakým důsledkům může vést současný trend v západní kultuře a společnosti, která rezignuje na to, mít dostatek dětí,“ vysvětlil.
O nemenší vzrušení v aule Pavla VI. se postaral státní sekretář Vatikánu kadinál Tarcisio Bertone oznámením, že na základě podnětu Benedikta XVI. navštíví tento týden Sýrii šestičlenná synodální delegace. „Tato návštěva je pro všechny křesťany skutečným znamením naděje. Tak ji vnímají i další zdejší obyvatelé,“ uvedl arménsko-katolický arcibiskup Boutros Marayati, sídlící v Aleppu, městě, jež se v posledních týdnech stalo dějištěm nejkrutějších bojů. „Musíme se dovolávat úcty ke každému lidskému životu, která je vlastní muslimům, křesťanům i Židům, a na tomto základě budovat shodu, jež dovolí zachránit tisíce nevinných,“ zdůraznil arcibiskup Marayati. Zároveň se znepokojením poukázal na stále větší růst náboženského fanatismu v Sýrii.
Sdílet článek na:Sekce: Články, Zahraniční, Zpravodajství