Internát Petrinum slaví třicet let

Vydání: 2022/24 Premiér Fiala u papeže, 7.6.2022, Autor: Lenka Fojtíková

Příloha: Diecézní zpravodajství - Brněnská diecéze

Bývalí i současní obyvatelé a zaměstnanci brněnského internátního domova pro chlapce s názvem Petrinum si 14. června připomenou třicet let od obnovení činnosti. Za dobu své historie, která sahá až do roku 1857, kdy začala stavba domu v ulici Veveří, prošel domov řadou proměn.


Na závěr každého školního roku domov pořádá zahradní slavnost. Snímek archiv Petrinum

„Po revoluci přišly v roce 1992 prvně na řadu rozsáhlé opravy, aby značně zchátralá budova mohla zase sloužit svému účelu,“ připomíná novodobou historii současný ředitel domova Jan Suchý.
Život se zde oproti minulým dobám, kdy zde bydleli seminaristé, zásadně proměnil. V moderních dvou až třílůžkových pokojích jsou dnes ubytováni studenti středních škol, gymnázií a konzervatoře. Zřizovatelem domova je brněnské biskupství. Veškerá duchovní nabídka ubytovaným je ale dobrovolná. „Náš domov charakterizuje přátelské a bezpečné prostředí s dobrými vztahy mezi obyvateli. Nabízíme jim sportovní i kulturní aktivity. Ze strany studentů vítáme spolupráci a iniciativu. Naším cílem je osobní a všestranný růst každého jednotlivce,“ říká ředitel Suchý.

Za posledních třicet let zde bydlelo okolo 1 200 chlapců. Zajímavý je i statistický údaj, který uvádí, že 32 z nich nalezlo kněžské povolání a v současné době jsou čtyři další v kněžských seminářích.

Ubytovat se zde mohou i návštěvníci Brna. Jen malý kousek od centra města jsou jim k dispozici dva plně vybavené apartmány s možností parkování na nádvoří.

LENKA FOJTÍKOVÁ

 

 

 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 5 31. ledna – 6. února 2023

Co popřát novému prezidentovi

Ke gratulacím nově zvolenému prezidentovi ČR Petru Pavlovi se připojují i představitelé církve. „Nevidím vítězné ani poražené voliče. Vidím, že v této volbě vyhrály…

celý článek


Není čas naříkat, ale rozhlížet se

Co je církev? Říkáme, že je Kristovo Tělo – a já věřím, že Bůh jej v tomto světě nenechá zaniknout. Dosud se totiž církev dostala i přes sebevětší krize a byla…

celý článek


Proč nás volby rozdělily a co s tím

Důležitý problém kolem prezidentských voleb je „polarizace společnosti“, tedy to, že se lidé o kandidátech a jejich názorech často hádali a někdy i rozkmotřili. A…

celý článek


A stíháš dělat ještě něco?

S narozením prvního potomka si maminky začnou klást otázky: Neztratím se v nekonečném kolotoči krmení, přebalování a péče o domácnost? A kde najdu čas pro sebe, manžela, Boha?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay