I průvodce může duchovně oslovit

Vydání: 2019/11 Vatikánské archivy se otevřou, 12.3.2019, Autor: Tereza Zavadilová

Cestovní kancelář Křížek desátým rokem doprovází poutníky na cestách do Svaté země. S jejím zakladatelem PETREM KŘÍŽKEM jsme si povídali o nových „exerciciích za pochodu“, ale také o tom, jak se „spolu-putování“ liší od církevní turistiky.

 
„Člověk ze střední Evropy si poušť často představuje jako rovinu, Negev jsou ale hory, strže a údolí,“ říká Petr Křížek (vpravo). Snímek archiv Petra Křížka

Po listopadu 1989 jste šel jako laik studovat teologii do Německa. Jak tento pobyt proměnil vaši víru a váš vztah k církvi?

Za těch devět let, která jsem tam strávil, dost výrazně. Prožil jsem osmnáct let v komunismu, ale pak všechny bariéry padly a já jsem se najednou ocitl v naprosto svobodném světě. Dodnes z toho čerpám.

V roce 1991 jsem tam pobýval jako host v tamním semináři a na jednom známém poutním místě se náš profesor spirituality obrátil ke spolužákům seminaristům se slovy: „Pánové, uvědomte si, že v dnešní době má turistický průvodce často větší možnost oslovit lidi než farář v neděli v kostele.“ Pamatuji si z té prohlídky pouze tuto jednu větu – a byť pro mě tehdy neměla význam, vzpomněl jsem si na ni o patnáct let později.

Čemu jste se věnoval po návratu do Česka?

V roce 2006, když jsem odešel po deseti letech z České křesťanské akademie, jsem stál před otázkou, co se svým teologickým vzděláním budu dělat dál. Říkal jsem si, že by stálo za to založit cestovku, která by se soustředila na skupiny přijíždějící z německého církevního prostředí. Dnes už je to naše hlavní činnost. Za rok 2018 jsme přivítali padesát skupin z Rakouska, Švýcarska a Německa, a to z různých prostředí – z farních, ministrantských, mládežnických, školních nebo také pěvecké sbory.

Máte pro ně nějaké stálé programy?

Každý z programů je vytvářen na zakázku podle přání poutníků. Nicméně těch, kteří mají přesnou představu, je minimum. Chtějí poznat něco z církve, kultury, umění nebo charity. Vezmeme je třeba na Bílou Horu, kde se mohou setkat se sestrami benediktinkami, nebo je vezmeme na rafty či kola, záleží podle sezóny. Nabízíme též cesty po stopách sv. Jana Nepomuckého či českých zemských patronů.

Jak se liší to, čemu se věnujete, od klasické církevní turistiky?

Já mám s tímto termínem velký problém. Domnívám se, že v českém prostředí mnohdy chápeme církevní turistiku jako způsob, jak na poutní místa přilákat co nejvíce návštěvníků, aby je po opravě bylo možné finančně utáhnout. Tak by ale podle mě služba církve vypadat neměla. Nelze jen přivézt lidi na poutní místo, odpřednášet jim tam historii, ukázat milostný obraz a pak je poslat do krámku pro růžence.

V čem je tedy vaše nabídka specifická?

Když bych se vrátil ke slovům onoho německého profesora spirituality, tak když vyrážíte na cestu, máte šanci vystoupit ze zaběhnutých kolejí svého života. Můžete si položit klasickou otázku „Kdo jsem, proč žiji a kam směřuji?“ zcela nečekaně. Můžete si ji samozřejmě pokládat i na poutních místech, ale ze zkušenosti vím, že inspirující mohou být také místa návštěvníky dosud neobjevená nebo nečekaná. Například přibližně dvě třetiny německých skupin svůj čas stráví v Praze. Nezávisle na tom, jde-li o mládežníky nebo seniory, většinou je vodím na křížovou cestu na Lhotku. A shodují se v tom, že tam zažijí něco, co se dotkne jejich nitra. Lidé sice rádi navštíví Pražský hrad nebo katedrálu sv. Víta, ale uvítají i možnost slavit vlastní mši v kapli sv. Václava, kde se dotýkají počátků duchovních dějin českého národa. Podobnou zkušenost máme také s meditační zahradou v Plzni nebo s Levým Hradcem, nejstarším kostelem v Čechách.

Na Moravě je nejprve zavezeme na Svatý Kopeček, což je sice vždy fascinuje, ale už o hodinu a půl později se podívají do Libavé, kde v bývalém vojenském prostoru stojí sudetoněmecké barokní poutní místo sv. Anna od stejného architekta. Zvenku je krásně opravené, ovšem když tam přijíždíme, nic jim dopředu neříkáme. Oni pak vstupují do interiéru chrámu, který je celý rozstřílený a poničený nápisy z pobytu československé i sovětské armády. Na vlastní kůži tam zažijí, jak druhá polovina 20. století tímto místem duchovně zatřásla. Nebo ve Staré Vodě se setkáváme se skauty, kteří ji probudili k novému životu. Vyprávějí, jak tam jednou do roka zapalují svíčky ve zbořených staveních, aby tam alespoň občas zářilo světlo. To jsou momenty, které jinde nezažijí.

Více v rozhovoru, který lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

PETR KŘÍŽEK je teolog, absolvent Katolické univerzity v Eichstättu. V letech 1996–2006 působil v České křesťanské akademii a později ve Sdružení Ackermann-Gemeinde. Založil cestovní kancelář, která má počátky v roce 2003 a jako CK Křížek působí od roku 2011. Zaměřuje se na duchovní poutě do Svaté země a incomingové zájezdy (tj. specializované na příjezd turistů do Česka) z německy mluvících zemí.

TEREZA ZAVADILOVÁ
 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Rozhovory, ČlánkyAktuální číslo 5 31. ledna – 6. února 2023

Co popřát novému prezidentovi

Ke gratulacím nově zvolenému prezidentovi ČR Petru Pavlovi se připojují i představitelé církve. „Nevidím vítězné ani poražené voliče. Vidím, že v této volbě vyhrály…

celý článek


Není čas naříkat, ale rozhlížet se

Co je církev? Říkáme, že je Kristovo Tělo – a já věřím, že Bůh jej v tomto světě nenechá zaniknout. Dosud se totiž církev dostala i přes sebevětší krize a byla…

celý článek


Proč nás volby rozdělily a co s tím

Důležitý problém kolem prezidentských voleb je „polarizace společnosti“, tedy to, že se lidé o kandidátech a jejich názorech často hádali a někdy i rozkmotřili. A…

celý článek


A stíháš dělat ještě něco?

S narozením prvního potomka si maminky začnou klást otázky: Neztratím se v nekonečném kolotoči krmení, přebalování a péče o domácnost? A kde najdu čas pro sebe, manžela, Boha?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay