Hřbitovy: největší a nejmenší

Vydání: 2007/45 Jak se žije ekologickým zemědělcům, 6.11.2007

Příloha: Doma

Dušičková návštěva Olšanských hřbitovů – největšího hřbitova v Čechách je pojmem nejen pro rodilé Pražany. Pod zemí zde spočívají kromě statisíců „obyčejných“ lidí také desítky významných osobností – a to nejen českých. Jenže do nejstarších částí pohřebiště, kde už se léta nepochovává, chodí často namísto zvídavých obyvatel a návštěvníků hlavního města spíše zloději, vandalové a bezdomovci.
„Podívejte se, v jak žalostném stavu mnohé hroby jsou. Z náhrobků mizí busty, kříže a nápisy z barevných kovů i ze železa,“ provází nás uličkami pohřebiště za typicky dušičkového počasí P. Miloš Szabo, duchovní správce z nedalekého Žižkova a iniciátor vzniku mísní naučné stezky. Jak říká – mrzelo ho, že sem lidé nezajdou a řádí tu nenechavci. Spolu se šesti spolupracovníky se tedy pustil do smělého plánu: vybudovat naučnou stezku o 250 zastaveních. Dnes je tu umístěna jedna desetina všech cedulí.
„Každá deska naučné stezky obsahuje krátké životopisné údaje o dané osobnosti. Součástí práce je i vyčištění hrobu,“ přibližuje projekt duchovní správce. Nejznámější hrob ve zmapované části hřbitova patří Karlu Havlíčku Borovskému, nedaleko leží Václav Kramerius, matka polského krále Marie Poniatowska a mnoho dalších.
Procházka není pojatá jako klasická naučná stezka. Každý si může vybrat, kde začne, kam půjde, kterou část pohřebiště si přeje projít. „Strávit tu můžete slabou půlhodinu, ale třeba i celý den,“ usmívá se P. Szabo. Dosavadní náklady na vybudování stezky se vyšplhaly k jednomu stu tisíc korun. Peníze dává kněz a další nadšenci z vlastních kapes. P. Szabo, který se s vervou pouští do dalších zastavení stezky, pevně věří, že se mu podaří získat finanční prostředky také od města.
Naučná stezka začíná u kostela sv. Rocha, kam se dostanete od stanice metra Flora. Nedaleko zmíněného kostela staví také tramvaje linek 5, 9 a 26.

Nejmenší hřbitov se sedmi hroby
Naučné stezky po nejmenším českém hřbitovu se asi nikdy nedočkáme. Hřbitov v obci Hluboké u Náměště nad Oslavou lze přehlédnout pouhým okem z jednoho místa. Jeho rozměry činí méně než 10 x 12 metrů.
První písemná zmínka o hřbitovu pochází z roku 1885. I když je hřbitov miniaturní – a jako takový je Agenturou Dobrý den zaevidován v české knize rekordů – má veškerá povolení a může se zde běžně pohřbívat. Dosud poslední pohřeb do země se tady konal před 15 roky, uložení urny s popelem nebožtíka pak předloni. „Rozměry hřbitova odpovídají půdorysu menšího rodinného domku, momentálně je na něm sedm hrobů,“ uvádí šéf Agentury Dobrý den Mirek Marek.
–mach, pal– Sdílet článek na: 

Sekce: Přílohy, Doma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay