Houska a Sváťa Karásek

Vydání: 2008/33 Srpen 68 - zásadní zlom i pro církev, 12.8.2008, Autor: Ludmila Křivancová

Příloha: Doma

Známěstí ve Mšeně vyrazíte po modré turistické značce. V obci Lobeč můžete navštívit hřbitov, kde najdete hrob známého spisovatele Eduarda Štorcha a vybaví se vám Lovci mamutů či Osada havranů. Naši pozornost na hřbitově upoutala pamětní deska, kterou nechala udělat svému bratru P. Václavu Frostovi jeho sestra. Onen veledůstojný pán byl „notář, úd a katecheta jednoty ku blahu propuštěných káranců“. Zemřel poměrně mlád, zřejmě ho propuštění káranci, kluci nezbední, usoužili…
V nedalekém Nosálově překvapí další deska. Ta je věnována obyvatelce B. Novákové, která se jako první občanka dožila sta let. Nelze zde přehlédnout nádherné roubenky. V jedné z nich je místní osvěžovna.
Na nejvyšší vrch mělnického okresu Vrátenskou horu (508 m) je to z Nosálova co by kamenem dohodil. Chcete-li se kochat výhledem, musíte zdolat 125 schodů na rozhlednu, která je vlastně tříbokou ocelovou telekomunikační věží. Výhled je vskutku impozantní a člověk si uvědomí, jak je ta naše česká země maličká.
Kousek od Housky nemůžeme minout krásně zrekonstruovanou tříbokou Luňákovu kapli. Paní Vendula Císařovská zde kromě sv. Jana Nepomuckého a sv. Floriana zpodobnila obraz Nejsvětější Trojice. Bůh Otec je znázorněn jako moudrý, laskavý stařec.
Kdo se pekla a zlých sil nebojí, může jít s námi dál na hrad Houska. Říkáte si, proč se nejmenuje třeba Rohlík? Hrad vyrostl v lokalitě původně dřevěného, později kamenného hradiště (konec 9. století), které vévoda Pšovanů Slavibor založil pro svého syna Houseka. Podle nejnovějších poznatků vyplývajících z archeologického průzkumu byl hrad založen v dekádě 1270–1280 Přemyslem Otakarem II., a to téměř souběžně s blízkým Bezdězem. Hrad je v soukromém vlastnictví pana Šimonka a veřejnosti je přístupný teprve od roku 1999. V padesátých letech sloužil jako archiv Státní knihovny z Klementina. Prohlídka začíná v gotické hradní kapli, ke které se váže pověst, že pod ní je díra do pekla. Člověk zbožný se tady ale bát nemusí.
Současný senátor, evangelický farář Sváťa Karásek, pracoval na Housce v 80. letech minulého století. Vzpomíná na toto období v knize rozhovorů Víno tvé výborné: „Na Housce byl depozitář státní knihovny – celé hromady knížek zabavených z klášterů. Jel jsem do té knihovny, že jim odchází kastelán a jestli by mě tam nevzali. Nastěhovali jsme se na Housku a prožili tam jedny z nejhezčích let.“ Skupina The plastic people zde natočila svoji první desku. Snad se byl už Sváťa podívat na to, jak dnes Houska vzkvétá, jaký je zde v létě bohatý program a kolik je tu turistů. I vy můžete být mezi nimi. Sdílet článek na: 

Sekce: Doma, Přílohy, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 23 6. – 12. června 2023

Rekordní Noc kostelů se Santinim

Poslechnout si varhany, dotknout se baroka i gotiky, ztišit se, přečíst si pasáž z Bible, zahrát si. Ke vstupu do posvátných prostor při letošní již patnácté Noci kostelů…

celý článek


Pro zdraví, k jídlu i pro duši

Zahradnická sezona je v plném proudu a stále častěji se týká také farností nebo klášterů. Navazuje se tak na starobylou tradici, kdy právě kláštery byly průkopníky…

celý článek


Výstava připomene A. C. Stojana

Velehrad ožije 4. a 5. července cyrilometodějskými oslavami, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí. Dny lidí dobré vůle i velehradská pouť připomenou významné…

celý článek


Nečekáme, až nám děti vyrostou

Cestování s dítětem je jiné než o samotě nebo v páru. Ovšem není to o nic menší zábava.

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay