HOMILIE: Pán přichází tam, kde je zmatek a poušť

Vydání: 2019/49 Teologové proti eutanazii, 3.12.2019

O jakém to světě prorok Izaiáš mluví, jaká vidění nám předkládá a co to všechno má znamenat, když přece víme, že nelze, aby dravý vlk pokojně pobýval s beránkem, a je zcela nemožné, aby nemluvně svou rukou sáhlo do skrýše jedovatého hada, a nic se mu nestalo. Jsou to pouhé iluze, nebo zbožná přání?

Proroci nebyli žádnými naivními blouznivci. Za svá slova, vyřčená na Boží popud, trpěli – a dokonce byli usmrcováni. Prorok Izaiáš v síle své víry dokáže vyhlížet jiný, lepší budoucí svět proměněný příchodem toho, který se zprvu podobá pouhému, ale přece pučícímu výhonku z dávno odepsaného pahýlu. Z rodokmene Jesse, z onoho zapomenutého pahýlu, vyrazí ratolest ratolestí: ten, na němž spočine duch Hospodinův. Izaiáš a mnozí jiní věrní na Mesiáše čekali a živili se nadějí v jeho příchod, spjatý s obnovou vztahů. Nejinak je tomu v současném světě plném disharmonických vztahů mezi člověkem a Bohem, mezi lidmi navzájem nebo vztahů nás lidí k němým tvorům, když je nezřídka považujeme téměř za bohy či pány našeho života. Jako prorok Izaiáš vyčkával otevření nebes Mesiášovým příchodem, i my očekáváme jeho druhý příchod na konci časů.

Setkání s druhým čtením nám poskytuje vhled do římského prostředí, které sv. Pavel teprve navštíví. Neubráníme se však dojmu, jako by mu bylo známé i prostředí, ve kterém žijeme dnes. Věřící lidé jsou všude a vždy téměř stejní. Jsou zdraví, když dýchají čerstvý vzduch ochoty k vytrvalosti v dobrém až do konce, a současně se dusí v klimatu nesvornosti a sebestřednosti. Kdo jiný by nyní nepotřeboval poučení, zapsané už dávno, ale snadno zapomenuté v současnosti, než právě my? A ona vytrvalost a z ní plynoucí povzbuzení i naděje Božího slova jsou oněmi stavebními kameny pro dům takových obyvatel, kteří doslova přijímají jeden druhého.

V adventu mezi sebou vítáme výborného Božího muže, totiž sv. Jana Křtitele. Evangelní Matoušova zpráva o Předchůdci Páně nás jistě zaujme minimálně dvakrát, a to dvojí evangelistovou poznámkou. Je to jednak popis Janova oděvu a stravy a jednak Janovo volání v poušti a do pouště. Co se týče oděvu z velbloudí srsti a koženého pásu kolem boku, musíme říci, že to nebyl obyčejný šat. Nositel takového oblečení musel počítat s chladem noci v poušti. Strava skládající se z kobylek a lesního medu by nyní chutnala jen málokomu. Sv. Jan Křtitel jedl, co mu poušť poskytla. A ta není nikdy tak pustá, aby tam nebyla přítomna alespoň jedna kobylka a třeba i malá plástev medu.

Vnější vzhled a Křtitelova gastronomie ovšem nebyly tím hlavním. Zásadní bylo, že k němu přicházeli lidé z celého kraje, aby vyznávali své hříchy. Nepřitahoval je prorokův oděv ani pokrm, ale ryzost charakteru. Ta lidi přitahuje vždy a všude. Sv. Jan Křtitel měl u lidí důvěru a byl hlasem volajícího na poušti. Je zvláštní a obdivuhodné, že tento hlas lidé zaslechli, i když se ozýval z pouště a oni sami byli na poušti lidských zmatků. Je totiž oprávněné připravovat a rovnat cesty Pánu právě v prostředí zmatků a pouští. Náš Pán chce jít právě tam.

JAN BAXANT, biskup litoměřický

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Ostatní, ČlánkyAktuální číslo 14 31. března – 6. dubna 2020

Anketa mezi kněžími: Jak se proměnila vaše služba?

Zeptali jsme se kněží, jaké cesty a způsoby doprovázení farníků volí v těchto dnech a jak se změnila pastorace v jejich farnosti.

celý článek


Zjišťujeme, že svět je křehký

To, co žijeme nyní, může být jen malá ochutnávka krize, kterou může vyvolat změna klimatu – upozorňuje lucemburský arcibiskup JEAN-CLAUDE HOLLERICH SJ, předseda Komise…

celý článek


Jak slavit v kruhu rodiny?

Velikonoce jsou svátky, které se už od svých židovských kořenů slaví částečně ve společenství Božího lidu a částečně v domácnosti, v kruhu rodiny.

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají omezit šíření nákazy koronavirem, kdy bohužel distribuce Katolického…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay