HOMILIE: Pán přichází tam, kde je zmatek a poušť

Vydání: 2019/49 Teologové proti eutanazii, 3.12.2019

O jakém to světě prorok Izaiáš mluví, jaká vidění nám předkládá a co to všechno má znamenat, když přece víme, že nelze, aby dravý vlk pokojně pobýval s beránkem, a je zcela nemožné, aby nemluvně svou rukou sáhlo do skrýše jedovatého hada, a nic se mu nestalo. Jsou to pouhé iluze, nebo zbožná přání?

Proroci nebyli žádnými naivními blouznivci. Za svá slova, vyřčená na Boží popud, trpěli – a dokonce byli usmrcováni. Prorok Izaiáš v síle své víry dokáže vyhlížet jiný, lepší budoucí svět proměněný příchodem toho, který se zprvu podobá pouhému, ale přece pučícímu výhonku z dávno odepsaného pahýlu. Z rodokmene Jesse, z onoho zapomenutého pahýlu, vyrazí ratolest ratolestí: ten, na němž spočine duch Hospodinův. Izaiáš a mnozí jiní věrní na Mesiáše čekali a živili se nadějí v jeho příchod, spjatý s obnovou vztahů. Nejinak je tomu v současném světě plném disharmonických vztahů mezi člověkem a Bohem, mezi lidmi navzájem nebo vztahů nás lidí k němým tvorům, když je nezřídka považujeme téměř za bohy či pány našeho života. Jako prorok Izaiáš vyčkával otevření nebes Mesiášovým příchodem, i my očekáváme jeho druhý příchod na konci časů.

Setkání s druhým čtením nám poskytuje vhled do římského prostředí, které sv. Pavel teprve navštíví. Neubráníme se však dojmu, jako by mu bylo známé i prostředí, ve kterém žijeme dnes. Věřící lidé jsou všude a vždy téměř stejní. Jsou zdraví, když dýchají čerstvý vzduch ochoty k vytrvalosti v dobrém až do konce, a současně se dusí v klimatu nesvornosti a sebestřednosti. Kdo jiný by nyní nepotřeboval poučení, zapsané už dávno, ale snadno zapomenuté v současnosti, než právě my? A ona vytrvalost a z ní plynoucí povzbuzení i naděje Božího slova jsou oněmi stavebními kameny pro dům takových obyvatel, kteří doslova přijímají jeden druhého.

V adventu mezi sebou vítáme výborného Božího muže, totiž sv. Jana Křtitele. Evangelní Matoušova zpráva o Předchůdci Páně nás jistě zaujme minimálně dvakrát, a to dvojí evangelistovou poznámkou. Je to jednak popis Janova oděvu a stravy a jednak Janovo volání v poušti a do pouště. Co se týče oděvu z velbloudí srsti a koženého pásu kolem boku, musíme říci, že to nebyl obyčejný šat. Nositel takového oblečení musel počítat s chladem noci v poušti. Strava skládající se z kobylek a lesního medu by nyní chutnala jen málokomu. Sv. Jan Křtitel jedl, co mu poušť poskytla. A ta není nikdy tak pustá, aby tam nebyla přítomna alespoň jedna kobylka a třeba i malá plástev medu.

Vnější vzhled a Křtitelova gastronomie ovšem nebyly tím hlavním. Zásadní bylo, že k němu přicházeli lidé z celého kraje, aby vyznávali své hříchy. Nepřitahoval je prorokův oděv ani pokrm, ale ryzost charakteru. Ta lidi přitahuje vždy a všude. Sv. Jan Křtitel měl u lidí důvěru a byl hlasem volajícího na poušti. Je zvláštní a obdivuhodné, že tento hlas lidé zaslechli, i když se ozýval z pouště a oni sami byli na poušti lidských zmatků. Je totiž oprávněné připravovat a rovnat cesty Pánu právě v prostředí zmatků a pouští. Náš Pán chce jít právě tam.

JAN BAXANT, biskup litoměřický

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Ostatní, ČlánkyAktuální číslo 38 15. – 21. září 2020

Lesná se raduje z nového chrámu

Džbánek piva, koloběžka i miska horkého guláše jsou vyobrazeny vedle tradičních křesťanských symbolů na fasádě nového kostela v Brně na Lesné. Mají připomínat,…

celý článek


Světlo pro naši cestu životem

Asi každý máme tu knihu doma. Někteří na předním místě v knihovně, v pěkném provedení, jako novou. Jiným leží na dosah ruky nebo na nočním stolku už pěkně ohmataná.…

celý článek


Povzbudivé čtení na celý rok

Na knihkupecké pulty přichází nový Cyrilometodějský kalendář (CMK) na rok 2021. Co v něm naleznete, přibližuje jeho hlavní editor JAN PAULAS.

celý článek


Hledat Boží přítomnost ve světě

Biskup VÁCLAV MALÝ oslaví týden před svátkem sv. Václava své sedmdesáté narozeniny. Ačkoliv říká, že je slaví nerad, připomínáme je rozhovorem, v němž se ohlíží…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay