HOMILIE: Oči uzdravené ženy

Vydání: 2021/26 Novokněží nastupují do služby, 22.6.2021

Asi každý, kdo vyšel z českomoravského prostředí, se setkal někdy s institutem neformální „pouliční zpravodajky“. Zpravidla je to žena vyššího věku, oplývající všeobecnou známostí, která dokáže v krátkém čase informovat celé okolí o lokálních společensko-kulturních novinkách. Její role radikálně vystupuje do popředí ve chvíli, kdy se v informačním perimetru semele něco aktuálního, nečekaného, tragédie, nemoc, úmrtí nebo rozvod. Ať už se nad těmito flexibilními ženami více či méně pohoršujeme, jejich nabídka po staletí kráčela vždy o krok za poptávkou. Jako lidi jsme zkrátka tvorové nejen zvídaví, ale i zvědaví.

Těžko říct, jak přesně tyto „informační zdroje“ fungovaly v izraelské společnosti, ale dnešním úryvkem evangelia jsme k takovému „teplému drbu“ pozváni. Umřela malá holka a ne tak ledajaká. Sice neznáme její jméno, ale to je vedlejší. Pochází totiž z „lepší rodiny“ a její otec je ve vedení synagogy. Není divu, že se kolem ihned nashromáždila horda zvědavců, kteří trpělivě čekají. Z textu je cítit očekávání davu, vzduchem jistě létalo množství nezodpovězených otázek a pravděpodobně i „zaručených zpráv“. Jak se bude Jairos tvářit? Co se jí chuděrce stalo? Co Jairos provedl, že ho Bůh tak trestá?! Vida, vida, takový zbožný muž a takové neštěstí… A mimochodem, kam zmizela dívčina matka? Slyšeli jste o ní? A pohřební hostina? Ta bude!! Třeba něco oblízneme!

V nastalém zmatku se jakoby mimoděk odehrává ještě jedno drama. Žena trpící krvotokem si oddechla. Konečně se všechny ty páry „drbuchtivých“ očí otáčejí jiným směrem. Snad si na chvíli odpočinu. Snad teď na pár hodin dají pokoj od neustálého slídění, kam jdu, co dělám a jak se mám. Mohu najednou sledovat svýma očima, jen co chci. Svobodně, pokojně…

Jedny oči se našly. Ty Ježíšovy. Netroufla si setkat se s nimi napřímo, ale jen „… zezadu se dotkla jeho šatu“. Jak neuvěřitelně povzbuzující je, že i Ježíš tyto oči hledá! Nenechá se odizolovat hlučícím davem, ale jeho oči velmi cílevědomě hledají daný cíl. Oči teď již uzdravené ženy.

Kouzelné na celém příběhu je, jak stále ustrašená žena vstupuje tímto pohledem, setkáním dvou párů očí, do Ježíšovy „bubliny klidu a pokoje“. Nevnímá už dav, věci, které ji dlouhou dobu srážely k zemi, již nemají v jejím životě význam. Ačkoli je teď na očích okolostojících tak jako nikdy, nevadí jí to. Našla vše, co potřebovala.

P. HYACINT KUCHTA OPraem, kaplan na Svatém Kopečku

 
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Ostatní, ČlánkyAktuální číslo 39 21. – 27. září 2021

Potomek sv. Ludmily na Tetíně

Tisíce lidí v sobotu 18. září připutovaly do Tetína na Berounsku na Národní svatoludmilskou pouť. Slavnostní mši ke 1100. výročí umučení první české světice slavil…

celý článek


Ze Slovenska k celé Evropě

Čtyři dny prožili Slováci s hlavou církve – papežem Františkem. Svatý otec se vrátil do Říma ve středu 15. září po programu nabitém setkáními, společnými modlitbami…

celý článek


Podle čeho budete volit?

Osobnostem duchovního života jsme položili otázku: Podle čeho se budete rozhodovat v nadcházejících parlamentních volbách 8.–9. října?

celý článek


Na usedlosti plánují dětský hospic

Dětský lůžkový hospic vybuduje na pražské usedlosti Cibulka Nadace rodiny Vlčkových. Odkoupila ji na jaře v havarijním stavu a areál plánuje otevřít do pěti let.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay