Homilie: Obrácení – změna smýšlení

Vydání: 2018/31 Lurdská etapa Tour de France, 31.7.2018

Minulou neděli jsme v evangeliu slyšeli, že se lidé chtěli zmocnit Ježíše, aby jej proti jeho vůli prohlásili králem. Dnes v Janově evangeliu slyšíme o podobné touze. Lidé přicházejí, aby měli snazší život – dosyta se najedli a chtějí ten chléb stále. Je to vtíravá otázka: Proč my skutečně hledáme Ježíše? Přízemnějšími slovy: Proč vlastně chodíme do kostela a proč se modlíme?

Nechci rozebírat všechny různé motivy (zvyk, povinnost, ale i osobní dobrý pocit, hledání řešení životních situací atd.), ale ptám se: U kolika praktikujících křesťanů je v jejich náboženské praxi jiné smýšlení? Kolik nás přichází před svatostánek ke chvále Boží? Apoštol Pavel píše Efezanům, aby jejich smýšlení nebylo pohanské. Není však i v nás mnoho z tohoto pohanského smýšlení, přístupu k Bohu, od nějž očekávám splnění svých přání? Nechceme se „zmocnit Ježíše“ a dělat svůj život pohodlnějším? Opravdu máme odvahu zcela se odevzdat Bohu a říci nejen ústy, ale celým svým životem, že Ježíš je náš Pán?

Dovolte mi připomenout nejznámější heslo sv. Ignáce: „Všechno k větší slávě Boží.“ Ježíš jednou řekl svým učedníkům: Hledejte na prvním místě Boží království a jeho spravedlnost a všechno ostatní vám bude přidáno. (srov. Mt 6,33) Stejně tak Ježíš dnes říká: „Kdo přichází ke mně, nebude nikdy hladovět, a kdo věří ve mne, nebude nikdy žíznit.“ Je to velká výzva, abychom byli ochotni stále rozlišovat, o co nám v životě vlastně jde.
Eucharistie, k níž odkazují evangelia tohoto období liturgických nedělních čtení, je „zdroj, z něhož vyvěrá veškerá síla církve. Vždyť apoštolská práce je zaměřena k tomu, aby se všichni, kdo se vírou a křtem stali Božími dětmi, shromáždili vjedno a uprostřed církve chválili Boha, účastnili se oběti a jedli ze stolu Páně.“ (Sacrosanctum Concilium, 10) V nejčastěji užívané 3. eucharistické modlitbě jsou velmi silná slova: „skrze něho (Ježíše Krista) ať se před tebou stáváme obětí úplnou a ustavičnou…“ Možná nám už zevšedněla, ale zkusme si jich při mši svaté všimnout a nechme je, aby zasáhla naše srdce! Církev nás k tomu vybízí: „Zasvěcení Kristu a posvěcení Duchem Svatým jsou (laici – křesťané) podivuhodně povoláni a vybaveni, aby se v nich rodily vždy hojnější plody Ducha. Všechny jejich skutky, modlitby a apoštolská činnost, manželský a rodinný život, každodenní práce, odpočinek duševní i tělesný, jsou-li konány v Duchu, ba i těžkosti života, jsou-li snášeny trpělivě, stávají se duchovními oběťmi Bohu milými skrze Ježíše Krista (srov. 1 Petr 2,5); jsou zbožně přinášeny Otci zároveň s obětí těla Páně při slavení eucharistie.“ (Lumen gentium, 34)

Lidé se Ježíše ptali: „Co máme dělat, abychom konali skutky Boží?“ Jeho odpověď známe. Změňme své smýšlení.

P. VÍT ZATLOUKAL

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Ostatní, Články



Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay