HOMILIE: No není Bůh úžasný?

Vydání: 2022/41 Papež apeluje na Putina, 4.10.2022

V nedělním evangeliu slyšíme o hodně zajímavém setkání. Ježíš potkává deset malomocných a uzdravuje je.

Co nám Ježíš tímto příběhem chce říct? Že je správné děkovat? To asi ne, protože to snad každý slušně vychovaný člověk ví. Ukázat, že většina lidí je špatná a že jen desetina za něco stojí? To vlastně také ne, protože všech deset Ježíše poslechlo. Chtěl bych vám nabídnout tři jiné pohledy.

Jak často děláme různé soudy? Někoho oslavujeme a skoro uctíváme, druhým pohrdáme, třetí je nám lhostejný, čtvrtého máme rádi, pátý nám nevadí... A Ježíš zde ukazuje, že se ten nejopovrhovanější z celé skupiny nakonec ukázal jako nejlepší. Samaritáni byli pro Židy zrádci, odpadlíci, a dokonce nepřátelé. Kdo jsou naši Samaritáni dneška? Ateisté? Rozvedení a znovu sezdaní? Křesťané jiných denominací nebo lidé jiné víry? Lidé s menšinovou sexuální orientací? Nebo nositelé jiných politických názorů? Pro nás, učedníky Ježíše Krista, křesťany, a možná i katolíky, je tento evangelijní příběh významně vztyčený prst: nemyslete si o sobě víc, než je zdrávo. Kdoví, jak bychom se zachovali my v situaci druhých. To je velká výzva k pokoře.

Druhý pohled spočívá v tom, jak se díváme na Boha. Možná jsou i dnes mezi námi lidé, kteří si myslí, že Bůh je tak trochu ješitný. Ano, občas nám něco dá, ale musíme za to poděkovat, aby nám to snad zase nesebral a abychom příště zase něco dostali. Mezi lidmi to tak funguje, tak proč ne u Boha? A právě ona událost uzdravení deseti malomocných ukazuje, že Bůh je jiný než lidé. Všimněte si. Malomocní volají: „Mistře, smiluj se nad námi.“ Ježíš je vidí a okamžitě je uzdravuje: „Jděte, ukažte se...“ Žádná podmínka: „Když budete chodit do kostela, když nebudete hřešit, když se vrátíte poděkovat, když budete dodržovat přikázání...“ Ježíš jim žádnou podmínku nedal. Ani žádné moralizující kázání. On je uviděl a prostě je uzdravil. Opravdu žádná podmínka, žádné „když“, žádné „musíte“. Boží láska neklade podmínky.

A do třetice: Víte, co je krásné? I ti, kteří byli uzdraveni a nevrátili se a nepoděkovali, byli pořád uzdraveni. V evangeliu není žádná zmínka o tom, že když si Ježíš povzdechl, tak se těm devíti malomocenství zase vrátilo. Takhle by to přece ješitný člověk udělal, ne? Tak v čem je ten vtip? Poděkovat nepotřebuje Bůh, ale potřebujeme to my. Tím, že děkujeme, zaujímáme postoj vděčnosti a zvětšuje se nám srdce pro to, abychom od Boha mohli ještě víc přijímat. Dovolte mi jednu odvážnou myšlenku: Ježíš svou obětí na kříži vykoupil celé lidstvo z moci zla. A přesto, že mu většina lidí za to nikdy ani nepoděkovala, nevzal svou oběť zpět. Jen ti, kdo mu prokazují vděčnost, dostávají ještě mnohem víc: možnost ho poznávat, milovat a ho následovat. No není Bůh úžasný?

P. ROBERT BERGMAN, administrátor farnosti Spálené Poříčí a Misionář milosrdenství pro plzeňskou diecézi

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Ostatní, ČlánkyAktuální číslo 50 6. – 12. prosince 2022

Středoškoláci mají zájem o spiritualitu

Čtrnáct procent středoškolských studentů věří v Boží existenci a bezmála polovina ze všech dotázaných připouští „něco nad námi“, jak vyplývá z celostátního…

celý článek


Výstava korunovačních klenotů

Při příležitosti třicátého výročí vzniku České republiky budou od 17. do 21. ledna vystaveny české korunovační klenoty. Netradičně přímo v pražské katedrále.

celý článek


Od omezování až k technologickým inovacím

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Tím naším můžete povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok! Líbí se vám Katolický týdeník a chcete, aby…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay