HOMILIE: Náš Bůh je s námi

Vydání: 2022/45 Papež přijíždí do Perského zálivu, 1.11.2022

Na tuto neděli nám církev přichystala nádherný úryvek evangelia. Zvu vás ke čtyřem nevšedním pohledům, které nás mohou obohatit.

Nemohu nezačít tím oslovením „Mistře“. Ano, my dnes víme, že Ježíš je Mistr, učitel. Avšak saduceové toto oslovení nepoužili jako vyjádření úcty Ježíšovi, ale jako past, která ho měla ztrapnit a přivést do úzkých. Jakoby říkali: „Tváříš se jako Mistr, ale tuhle otázku nezvládneš, a my tě na tom shodíme. A všichni poznají, že žádný Mistr nejsi.“ A my na tomto případě vidíme, jak je odporné nazývat Ježíše Mistrem bez toho, abychom ho za Mistra považovali v srdci. Samozřejmě se nám může vybavit Ježíšovo slovo: „Ne každý, kdo mi říká Pane, Pane, vejde do Božího království.“ To se přihodilo těm zákeřným saduceům, ale může se to přihodit i nám.

Pojďme pokračovat. „Mojžíš pro nás ustanovil...“ I zde saduceové ukazují to, co vidíme i dnes. Kde skomírá víra, nastupuje zákon. Tajemství Boha nahrazují lidská ustanovení. I v dnešní době jsou lidé v pokušení dát přednost lidským slovům, která jsou vidět a slyšet, před Bohem, který vidět a slyšet přímo není. A tak nám stále přežívá zákonictví, které Ježíš svým odpůrcům vytýká. Podle Ježíše ale mají být pravidla pomůckou, ne náhražkou Boha. Je možné, že právě proto nejsme jako křesťané 21. století solí země a světlem světa, ale folklórem žijícím podle zastaralého kodexu kanonického práva. Jak se to pozná? Z naší víry se nám vytrácí radost z Boha, svoboda, spontaneita, touha a poznávání Boha ve všednodenních věcech. Kéž se pro nás křesťanství nestane jen tím, co pro nás ustanovil Ježíš, ale živou vírou a cestou za živým Bohem.

Třetí úhel pohledu je neméně zajímavý. Saduceové si zvolili lidskou logiku jako šablonu pro duchovní záležitosti. Ale Bůh pro nás vždycky byl, je a zůstane nelogický. Proč má rád člověka? Proč nabízí odpuštění? Proč nám dává nové a nové šance? Proč nás nezbaví zla, které nás drtí? Nevíme. Na to už lidská logika zkrátka nestačí. Boží logika je jiná, protože se opírá o mysl Boha, nikoliv o chabou mysl člověka. Není snadné tyto mantinely lidské logiky unést. Stejně tak jako není snadné si připustit mantinely našeho poznání, našeho bytí, našich schopností. A tak musíme podle Ježíšova návodu přiznat: Jsme jenom služebníci.

Poslední úhel pohledu ukazuje krásnou a důležitou Ježíšovu větu: Bůh je Bůh živých. To může mít dva významy. Jednak Bůh není záležitostí pouze zemřelých, ale jeho přítomnost zasahuje i mezi nás živé. A pak také ukazuje, že Bůh je Bůh nás – živých. Proto můžeme žít naplno a žít dobře – protože náš Bůh je s námi. Nikoliv v minulosti, nikoliv až přejdeme bránu věčnosti, ale tady a teď.

P. ROBERT BERGMAN, administrátor farnosti Spálené Poříčí a Misionář milosrdenství pro plzeňskou diecézi

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Ostatní, ČlánkyAktuální číslo 5 31. ledna – 6. února 2023

Co popřát novému prezidentovi

Ke gratulacím nově zvolenému prezidentovi ČR Petru Pavlovi se připojují i představitelé církve. „Nevidím vítězné ani poražené voliče. Vidím, že v této volbě vyhrály…

celý článek


Není čas naříkat, ale rozhlížet se

Co je církev? Říkáme, že je Kristovo Tělo – a já věřím, že Bůh jej v tomto světě nenechá zaniknout. Dosud se totiž církev dostala i přes sebevětší krize a byla…

celý článek


Proč nás volby rozdělily a co s tím

Důležitý problém kolem prezidentských voleb je „polarizace společnosti“, tedy to, že se lidé o kandidátech a jejich názorech často hádali a někdy i rozkmotřili. A…

celý článek


A stíháš dělat ještě něco?

S narozením prvního potomka si maminky začnou klást otázky: Neztratím se v nekonečném kolotoči krmení, přebalování a péče o domácnost? A kde najdu čas pro sebe, manžela, Boha?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay